Usuwanie visty?

siedzę od kilku dni na necie i szukam sposobu by odinstalować viste z mojego laptopa i nic…

Kupiłam laptopa firmy toshiba z zainstalowaną vistą, wiec nie mogę usunąć jej przy pomocy wielu porad z wkładaniem płyty itp.

Niestety nie znam sie kompletnie na Viście i nie wiem co tu gdzie jest, jestem z niej kompletnie zielona, a chce XP zainstalować.

Proszę o pomoc, tylko wyjaśnijcie proszę to łopatologicznie bo nie jestem ani informatykiem ani geniuszem komputerowym =)

przy odpalaniu laptopa naciska Delete albo Esc,wejdziesz do BIOSa.Wejdz w Advanced i usta 1st boot device na CD,drugi dysk.Wyjdz F10. Teraz włóż bootujaca plyte z XP do napedu i restart.Powinno grac.Tylko zgraj dane bo formacik pojdzie:)

Włóż płyte z Windows XP do napędu,uruchom komputer ponownie i wciśnij F12,wybierz bootowanie z CD-Room-u potem tylko naciśnij w odpowniednim momencie dowolny klawisz by spowodować rozruch z płyty,Windows wykryje wcześniej zainstalowany Windows Vista,wtedy możesz spokojnie sformatować cały dysk twardy,stworzyć nowe partycje i przystąpić do instalacji Windows XP

A pewna jesteś, że znajdziesz sterowniki do swjoego laptopa pod XP? Jakiś czas temu siostra kupiła laptopa Toshiby, zainstalowała XP i zonk. Nie mogła znaleśc sterowników do karty dźwiękowej. Ten cały SoundMAX HD coś tam jest trudny do okiełznania dla XP :wink:

Witam,

:arrow: podaj dokładny model laptopa

:arrow: zrób płyty Recovery (ewentualnie mogłaś dostać te płytki CD\DVD do lapka) - są potrzebne by przywrócić komputer do stanu fabrycznego (zazwyczaj przywracanie kasuje całą zawartość dysku twardego! )

:arrow: poszukaj sterowników do niego (chodzi o sterowniki do XP) --> Stery Toshiba XP <-- jeśli ich tu nie będzie,

to mogą być problemy z zainstalowaniem XP :expressionless: (pozostaje szukanie sterowników po forach wyłącznie laptopowych).

Jeśli już będziesz miała sterowniki i zrobisz kopię plików i dokumentów z dysku to wtedy :

:arrow: przygotowanie płyty CD z Windows XP. W tym celu skorzystaj z instrukcji do nLite, który pomoże Ci stworzyć taką płytę,

:arrow: ściągnij SP3 do WinXP,

:arrow: sterowniki SATA.

Podczas robienia CD w nLite można zastosować wiele udogodnień:

  • integracja SP3 - nie trzeba go samodzielnie instalować,

  • integracja SATA - instalator Windows XP będzie widział dysk z interfejsem SATA,

  • integracja sterowników od sprzętu w laptopie - po instalacji systemu nie będzie potrzeby instalowania jakiegokolwiek sprzętu,

  • podanie CD-KEY - nie trzeba będzie go wprowadzać podczas instalacji,

  • ustawienie opcji pulpitu i innych bajerów (konfiguracja kart sieciowej, konfiguracja kont użytkowników).

Vista jest systemem operacyjnym i się jej nie da odinstalować, trzeba ją skasować. Najlepiej poprzez format partycji (ewentualnie całego dysku) lub stworzenie wszystkich partycji na nowo. Można to zrobić przy pomocy GParted.

Jeżeli program Ciebie przerasta, możesz zrobić format partycji wykorzystując przygotowaną płytkę CD z WinXP (powinno się dać), w momencie gdy instalator będzie się pytał gdzie instalować system.

Płytę przygotowaną w nLite wkładasz do kompa i wszystko się instaluje. 8) (Rozruch ustawiasz na CD\DVD w BIOS).

Przed przystąpieniem do instalacji radzę poczytać:

Pozdrawiam,

Rafał