Brak pliku NTLDR

Proszę o pomoc - jak w temacie. Nie mogę uruchomić laptopa. Pojawia się komunikat - brak pliku NTLDR. Pracuję pod XP Home. Jak to naprawić? Z góry dzięki za pomoc.

Wejdź do konsoli odzyskiwania (jak ją uruchomić jest tutaj: konsola odzyskiwania).

Aby uruchomić komputer z płyty wejdź do Biosu i w Advanced Bios Features zmień First Boot Device na CD/DVD.

Wpisz MAP ARC

zapamiętaj pod, którą literą jest napęd CD (oznaczymy go jako X);

copy X:\i386\ntldr c:\

x-cdrom, c- dysk systemowy

Kopiować na jeden czy na wszystkie? Takie jest tam pytanie.

Podaj dokładną treść, bo takiego pytania “jeden czy na wszystkie” nie widziałem.

Zastąpić ntldr? (TAK/Nie/ Wszystkie)

T (tak)

Dziwne, gdyż zatem ten plik istnieje. Wpisz potem jeszcze chkdsk C: /R

Zrobiłem to wszystko, ale nadal wyskakuje brak pliku NTLDR.

ZRezygnowałem i odpaliłem od nowa XP Home z płyty, ale nowy system też nie wchodzi, bo “Brak pliku NTLDR”. Chyba zwariuję. Pomóżcie.

A masz plik ntdetect.com i boot.ini?

Pliki NTLDR, ntdetect.com i boot.ini są niezbędne do poprawnego działania systemu.

Nawet jak jest plik NTLDR, a nie ma pliku ntdetect.com lub boot.ini, to i tak wyświetli się komunikat Brak pliku NTLDR mimo, że jest.

W konsoli odzyskiwania wpisz:

copy x:\i386\ntldr c:\

copy x:\i386\ntdetect.com c:\

Na wszystkie pytania daj T.

X to litera twojego dysku CD-ROM. Jego literę poznasz, wpisując polecenie MAP ARC.

Potem wpisz:

cd c:\

edit boot.ini

Jak pojawi się puste okno lub komunikat Nie znaleziono pliku, to wpisz polecenie edit i wklej ten kod:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

Naciśnij klawisze Alt + P, wybierz opcję Zapisz i zapisz plik w lokalizacji C:\ o nazwie boot.ini (typ: Wszystkie pliki).

Jeżeli po wpisaniu polecenia edit boot.ini pojawi się okno z jakimś tekstem (z [boot loader] i [operating systems]), to nie wykonuj powyższego kroku.

Jeżeli dalej będzie komunikat Brak pliku NTLDR, to w konsoli odzyskiwania wpisz następujące polecenia:

fixmbr

fixboot

cd c:\

bootcfg /rebuild

Na wszystkie pytania daj T lub naciśnij klawisz Enter (jeżeli tak będzie napisane).

I po co się męczyć?

w konsoli odzyskiwania:

fixmbr

fixboot

i tyle.

Nic nie pomaga. Odpaliłem system od nowa z płyty i znów: “BRak pliku NTLDR”. Tego już nie rozumiem. Jak to jest, że świeży system nie może się zainstalować?

Sformatuj dysk C: z systemem plików NTFS. Po sformatowaniu ponownie uruchom komputer i wejdź do konsoli odzyskiwania.

Potem wpisz:

cd c:\

chkdsk c: /r

i zainstaluj od nowa system. Po ukończeniu pierwszej części instalacji pozwól instalatorowi ponownie uruchomić komputer. Potem wystartuj z płyty Windows XP, wejdź jeszcze raz do konsoli odzyskiwania i wpisz:

cd c:\

copy x:\i386\ntldr c:\

copy x:\i386\ntdetect.com c:\

fixmbr

fixboot

bootcfg /rebuild

i ponownie uruchom komputer, ale nie pozwól komputerowi wystartować z płyty, tylko żeby uruchomił się system zainstalowany na dysku twardym.

Na wszystkie pytania daj T lub naciśnij klawisz Enter (jeżeli jest tak napisane).

U mnie na komputerze był zrobiony format , i kiedy sprawdziłem ten dysk u siebie to normalnie instalator ruszył a u kumpla nic się nie dzieje

Prawdopodobnie należy zresetować BIOS i przywrócić ustawienia fabryczne.