Przezroczyste w .bmp?

Chciałem się zapytać jak zrobić przezroczyste tło w obrazku o formacie .bmp? O ile nie ma problemu przy formatach .gif i .png to schody zaczynają się właśnie przy BMP. Zapisywałem jako GIF, PNG, TIFF - zawsze wychodziły przezroczyste, jednak nie BMP :frowning: . Pomyślałem, że Windows może czyta jakiś specjalny kolor i traktuje go jako przeźrocze, jednak nie wiem jaki to kolor. Na początku przyszedł mi do głowy taki (w niektórych grach czytany jest jako tło przezroczyste w BMP) jednak windows nadal go czyta.

Obrazek ma być logiem w Windowsie (wg. poradnika szanownego docenta - taki zabieg kosmetyczny :smiley: ). Jak widać na pokazie logo “dobre programy” zapisane w formacie BMP ma przezroczyste tło. Myślę, że został właśnie w tym przypadku użyty jakiś specjalny kolor.

Zastanawiałem się jeszcze nad odcieniem koloru szarego. Kiedyś go widziałem, lecz teraz nie znam proporcji mieszania. Jakieś pomysły?

Nie da się zapisać w tym formacie przezroczystości, a co do poradnika, to nie stosowałem tego zabiegu, ale czytałem gdzieś, że w miejscu gdzie będziesz miał kolor biały zostanie on… (nie wiem jak to napisać :slight_smile: ), ale w każdym bądź razie będzie przezroczysty :slight_smile:

Już wywnioskowałem, że w bmp nie da się zrobić przezroczystości ;). Dlatego myślę, że taki trik został zrobiony jakimś specjalnym kolorem (tylko nie wiem jakim).

Wymieniłem dwa kolory, które w niektórych grach “grają” rolę przezroczystego (ten szary będzie najprawdopodobniej tym właściwym, tylko nie znam proporcji mieszania).

format .bnp niema przezroczystosci gdyz jest to najczystszy niezkompresowany format… jezeli np zapiszesz jakiegos gifa na .bmp wtedy tam gdzie byla przezroczystosc bedzie ten rozowy kolor co w twoim linku… windows przynajmniej do xp (o viscie niewiem) interpretuje dany kolor jako przezroczysty dlatego np jezeli robilbys them to tlo musialo takie rozowe byc…

… przezroczystosc to jest trudny temat ale zazwyczaj jest to szachownica szaro biala… to ze w przegladarce gif jest przezroczysty to jest to tylko zdolnosc obslugiwania przez nia standardu gif…

Szkoda, bo właśnie ten purpur windows widzi i nie zastępuje go na przezroczysty :frowning: . Pliki bmp programów takich jak winamp, gg jakby ktoś sprawdził właśnie mają takie samo purpurowe tło. Tak czy siak narazie zrobiłem tło koloru 97%-biały/3%czarny dzięki czemu widać sztuczny efekt przezroczystości… oczywiście do czasu… (zmiana wyglądu okna lub wymienienie skórki i papa :/)