Czy programy 32bit-owe będą działać na Windows 64bit

Witam, mam pytanie jak w temacie, i jak rzadko potrzebuje pomocy to tym razem jest mi ona bardzo potrzebna. Ponieważ w komputerze chcę mieć 4GB RAM i chce je w pełni wykorzystać, potrzebny mi jest system Windows 64-bit, obojętne mi to czy Vista czy XP. Wszystko fajnie bo taki Windows nie jest wiele droższy ale czy programy 32-bitowe nadal będą działać pod 64-bitowym OS-em. Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

większość będzie działać…

Niektóre będą działać, inne podczas instalacji powiedzą, że nie będą działać więc jeśli chcesz mieć x64 to najpierw poszukaj odpowiednich aplikacji na system x64. Sugerowałbym zacząć od antywirusa, jeśli ten, którego posiadasz obecnie działa tylko na systemie x86.

O ile nie ma jeszcze sprawnego Firefoxa na x64 to będziesz musiał korzystać z IE x64 lub innych przeglądarek (to w przypadku, gdy korzystasz z Firefoxa na systemie x86) ponieważ 32-bitowy lisek na XP x64 jest w stanie chłonąc nawet do 130 000 K pamięci przy otwartych dwóch kartach (a może to tylko był mój trefny przypadek). Ogólnie rzecz biorąc aplikacje 32-bitowe, które odpalą na systemie x64, będą działały mniej wydajnie niż w systemie swojej architektury.

Inne ujęcie zagadnienia

W większości nowoczesnych płyt głównych (z nowoczesnym chipsetem - szczególnie Intel i945P i wyższe, ale inne równuież) obsługa pamięci powyżej 3GB (do 4GB) nie jest problemem.

Wygląda to tak, że BIOS sam dokonuje odpowiedniej rezerwacji na apreturę, której nie musi współdzielić z Windowsem (32bitowym) oraz rezerwacje na operacje we/wy dla magistral systemowych oraz buforów DMA.

W większości przypadków płyty rezerwują na te cele 512-768MB pamięci (przy zainstalowanych 4GB), co pozostawia dla systemu 3,2-3,5GB z zainstalowanych 4GB.

Po szczegóły warto sięgnąć do specyfikacji technicznych producentów płyt głównych. Intel na ten temat udostępnia najwięcech informacji.

Dlatego nie ma co się przejmować, że 32bitowy Windows “widzi tylko” 3,2-3,5GB.

64bitowy będzie widział całość, ale będzie 512-768MB współdzielił w/w buforami, co nie poprawia wydajności (w najlepszym razie nie wpływa na nią).

Krótko i w uproszczeniu mówiąc, mając 4GB pamięci i Windows w wersji 32bit, system będzie maił do dyspozycji 3,2-3,5GB pamięci, a ręsztę doskonale zagospodaruje płyta główna na potrzeby szybkiej wymiany danych z dyskami, urządzenianmi we/wy i magistralami systemowymi.

Rozważanie przejścia na Windows 64bit ma większy sens jedynie w przypadku, gdy potrzebujesz dużo więcej niż 4GB pamięci RAM, np. 8GB i węcej.

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Czyli dokupię sobie jeszcze 2GB RAM i zostanę przy 32-bit. Jeszcze raz dzięki.

zgadza się.system 64 bitowy działa dopiero najlepiej jak ma się powyżej 4gb ramu i procesor przynajmniej 4 rdzeniowy lub wyższy.chociaż przy tym co podałem to większej różnicy się nie odczuje raczej.moim zdaniem 64 bity to kit i może jedynie sprawdza się na serwerach a na zwykłych systemach do domu to nie gra roli-nawet 64 bity potrafią odrobinę spowolnić wszystko.nie ma co się cieszyć nowością bo różnicy raczej nie będzie a pochłonie dodatkowo ramu:)

Ja odczuwam różnicę i to znaczną :wink: Rzędu ~25% wzrostu wydajności w stosunku do VHP x86…

Wszystkie aplikacje 32 bitowe działają na systemie 64 bitowym oprócz sterowników, które muszą być dopasowane do systemu.

Tu się z Tobą nie zgodzę. Niestety nie mogę przytoczyć nazwy ponieważ nie pamiętam jaka to była aplikacja 32-bitowa, ale nie odpaliła na XP x64.

Sterowniki - owszem, muszą być 32 do 32 i 64 do 64.

Widocznie używała jakiegoś sterownika

Nie powiem, że nie, bo jak już pisałem - nie wiem co to za aplikacja - ale bardzo wątpię, że korzystała z jakiegoś sterownika.

ja sie też do niedawna zastanawiałem nad systemem Windows Vista 32/64 bit - i padło na 64 bit i póki co nie żałuję :slight_smile: Mam core2Duo i 2GB Ramu i wszystko śmiga aż miło:)

A ja do tej pory tkwię na XP SP2, bo mój dotychczasowy sprzęt jest “nie z tej półki”. Musiał by pracować na maxa, aby Vista mógł mnie zadowolić.

Ale właśnie wczoraj zostałem szczęśliwym posiadaczem nowego zestawu (Gigabyte X48+C2Q9300+4GB)!

Pomóżcie!

Jaki system wybrać? Vista 32 czy 64?

Gotówkowo nie ma problemów z kupnem jednego lub drugiego (ale nie mam na dwa).

Muszę podjąć decyzję przez weekend i kupić odpowiednią wersję Visty. Tylko jaką?

Ponieważ nie mam żadnego doświadczenia z Vistą, najchętniej zainstalował bym także swojego poczciwego XPSP2. Ale czy będzie mi potrzebny?

Kup Vistę 64 Ultimate, ew. Bussines 64bit (nieco taniej).

Jeśli kupisz w BOX-ie, to będziesz miał w komplecie płytki z 32 i 64 bitową wersją.

Jeśli nie będziesz zadowolony, to zawsze masz prawo do downgrade do Windows XP Pro.

Trochę juz poczytałem na forum o tym, że nie wszustko co mam na XP będzie działało na V64. Dam radę finansowo na Vistę 64 Ultimate. Czy w związku z tym mozliwe jest zainstalowanie VU64 i XPSP2?

Kiedyś juz to przerabiałem z poprzednimi systemami. Działało świetnie.

Jesli tak, to jaka jest skuteczna kolejność instalacji, XP na Vistę czy odwrotnie?

Co do kolejności instalacji i jeżeli chcesz mieć 2 systemy, to w tym przypadku Vistę na XP, bo XP ma starszy system bootowania i nie zobaczy Visty.

OK

Sorry za dociekliwe pytania, ale jak juz pisałem wcześniej, nie mam żadnego doświadczenia z Vistą!

Czyli, jak na nowym kompie zainstaluję XPSP2, to na drugiej partycji spokojnie Vistę x64.

I będę miał możliwość wyboru systemu przy bootowaniu.

Czy Vistę mogę zainstalować na dowolnej partycji, czy tylko na innej partycji tego samego dysku, co zainstalowany XP?

Rozumiem, że jeśli coś nie będzie się instalować na Viście 64 ze względu na sterowniki lub po zainstalowaniu nie będzie działać poprawnie, to przebootuję na XP, zainstaluję i wszystko będzie OK.

Tak bezproblemowo zbootujesz oba systemy, ale nie polecam Ci instalacji dwóch systemów na jednaj partycji.

Instalujesz od najstarszych do najnowszych, czyli XP potem Vista.

Najlepiej jak byś kupił dwie home premium 1szt 32bit i 1szt 64bit