Co nie widzi RAMu BIOS czy Vista

Witam mam problem nastepujacy jak odpalam kompa to BIOS podaje mi ze mam 2494 MB RAM a fizycznie mam wsadzone 2x2GB patrioty(4-4-4-12/800MHz), jednak jak dam PKM na komputer to podaje ze mam 4GB RAM , jednakze zas jak odpale menadzera zadan -> wydajnosc to widzi tylko 2494 MB RAM prosze was o pomoc wyjasnijcie mi to wszystko jak dla nooba. (Komp plyta glowna: http://gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-vm900m.html / E4400 / GF 8600 512 MB)

PS:Mam drugi komp ta sama plyta glowna i procek ale grafa 8400 256 MB i widzi Bios troche ponad 3 GB RAM ( menger zadan -> wydajnosc tez) a PKM tez pokazuje 4GB.

Prosze opiszcie czemu BIOS / PKM na komputer i menger zadan -> wydajnosc podaja inne wartosci oraz zkad sie biora roznice przy dwoch kompach (roznych grafikach) w Biosie jesli obsluguja one pamiec do 4GB (chyba ze ja nie umiem czytac na stronie producenta-dalem linka).

(w instrukcji do plyty glownej znalazlem tylko cos takiego : Due to standard PC architecture, a certain amount of memory is reserved for system usage

and therefore the actual memory size is less than the stated amount. For example, 4 GB of

memory size will instead be shown as 3.xxGB memory during system startup.

systemy: VIsta 32 Premium SP1

Napisz jeszcze jaką wersję systemu posiadasz 32 bit czy 64 bit ??

A CZY SYSTEM NIE MA OGRANICZEŃ NA ILOŚĆ RAMU

System 32-bitowy jest w stanie zaadresować ok. 64GB RAM wykorzystując PAE/PSE, Microsoft jednak ograniczył w systemach nieserwerowych przestrzeń adresową do 4GB. W urządzeniach takich jak karta graficzna pamięć jest alokowana od 4 gigabajta w dół, co zmniejsza dostępną pulę adresów. Dodatkowo na 32-bitowym systemie żadna aplikacja nie będzie mieć do dyspozycji więcej jak 2 lub 3 giga(zależnie od jakiego adresu pamięć rezerwowana jest dla kernela, da się to ustawić).

Bez PAE/PSE mamy 2^32 = 4 294 967 296 bajtów pamięci RAM dla systemu 32 bit, a w systemach 64 bit 2^64 = 18 446 744 073 709 551 616 bajtów pamięci RAM