Jaki to jest format video?

Witam, jestem fanem video w wysokiej rozdzielczości, ale np. 720p wyświetla się tak, że owszem wystarcza do wiekszości telewizorów czy monitorów nie potrzeba od razu 1080p ale ma dwa pasy u góry i dołu, co mi się nie podoba. Spotkałem się kilka razy np. często w sklepach z rtv jest tak, z video wysokiej rozdzielczości, które wypełnia cały ekran i wygląda po prostu pięknie - brak tych czarnych pasków. Jaki to jest format? Na początku myślałem że to te telewizory jakoś przetwarzają te wideo i rozciągają, ale nie, bo na komputerze mam jedno takie video i to w formacie avi !, które wyświetla się również tak samo i super wysoka rozdzielczość , wypełnia prawie cały ekran, ma paski ale są o wiele węższe niż np. przy blue-ray

Proszę o wypowiedzi znawców tematu :slight_smile: Czy jest możliwość żeby wideo mialo wysoką rozdzielczość a brak czarnych pasków lub zmniejszenie ich? Autokorekta przez sprzęt czy program mnie nie interesuje.

Te pasy stanowią różnicę proporcji obrazu między formatem filmu a Twoim monitorem. Tzn aby film wypełniał cały monitor muszą być identyczne proporcje filmu i monitora.

Skoro masz pasy to pewnie film ma proporcje 16:9 a monitor 4:3, lub odpowiednio 4:3 i 5:4 (węższe pasy).

Tu chodzi najzwyczajniej o format ekranu (większość monitorów panoramicznych ma format 16:10). #-o

W części filmów HD jest zakodowana informacja, która powoduje automatyczne skalowanie (zwężanie lub rozszerzanie) obrazu do np. formatu Cinemascope (2.35:1), mimo iż ilość pikseli w pionie i poziomie pasuje do 16:9. Można by przywrócić oryginalny format obrazu (piksele kwadratowe), ale postacie i przedmioty w filmie będą za szerokie lub za wąskie. :turn-l:

Mam 16:9, zwykly 15 calowy laptop. Juz rozgryzłem o co chodzi. Te lepsze dla mnie wideo ma rozdzielczość 1280x720 a wiec prawie idealnie dopasowaną do mojego monitora, dlatego praktycznie nie ma pasów. Czyli jak otworze to na pececie z monitorem 22 calowym o rozdzielszczości 1680x1080 to pasy będą :frowning: ?

No nic dzięki za pomoc i tak. Pozdrawiam.