Vista x86 - czy mogę wymienić na x64 lub kupić taniej x64?

Witam.Posiadam vistę hp x86 natomiast niedawno rozbudowałem pamięć ram do 4gb.Jak wiadomo vista x86 widzi ram tylko do 3,20 gb czy jakoś tak natomiast wersja x64 już widzi więcej.Teraz takie pytanie:

Czy mogę wymienić moją vistę hp x86 oem którą dostałem do komputera nowego na wersję x64 też hp i też oem? Czy może istnieje możliwość kupna taniej visty x64 jak posiadam już vistę x86? A może nie da się nic zrobić i jakbym chciał x64 to musiałbym od nowa kupić? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

niestety raczej na pewno nie możesz wymienić na system 64 bitowy, taniej też raczej nie kupisz, chyba że HP przewiduje jakiś promocje, ale wątpię

No trudno-najwyżej jak wyjdzie w7 to kupię oem x64 wtedy.Kurczę czemu oni dali mi x86 hp a nie x64…

A to prawda że mogę zrobić kopię krążka visty hp tej co mam, dla siebie? W sensie na wypadek gdyby oryginalna płytka mi się znisczyła z biegiem czasu?

viewtopic.php?f=22&p=1738833#p1741587

tylko że to głownie dotyczy standardowych wersji anie tak jak on ma OEM dedykowane pod HP, HP zarządza i microsoft nie musi ewentualnie dać nośnik, pozostaje problem klucza, ponieważ nie będzie się zgadzał

devil33

Zgadzam się i w takiej sytuacji musi się kontaktować z producentem komputera.

Rozumiem, że chodzi o home premium a nie Hewlett Packard?

Miałeś system preinstalowany w komputerze czy kupiłeś Vistę oddzielnie przy zakupie komputera?

Przeczytaj mój ostatni post w tym temacie: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=22&t=294121

podałem tam linka do informacji na temat zamiany Visty x86 na x64.

pozostaje problem klucza, ponieważ nie będzie się zgadzał

Tu się nie zgodzę. Też mam Viste x86 oryginalną, pożyczyłem nośnik z x64 od kolegi i zainstalowałem ją na swoim kluczu. System aktywuje się bez żadnych problemów.

Nie wiem jak mówi postanowienie licencji, ale wydaje mi się że masz licencje na wersje 32-bit a nie na 64-bit. To taki szczegół. HP dało Ci 32-bit bo pewnie taki mieli przygotowany tj. dedykowany dla komputerów HP ( sterowniki i inne bajery zaszyte w partycji na dysku ). Może po prostu HP nie ma jeszcze wersji Windows 64-bit.

Co do wykrycia 4 GB RAMu to ograniczenie architektury 32-bitowej i limitu przestrzeni adresowej.

Można poczytać do poduszki o różnicach między 32 a 64:

http://www.microsoft.com/poland/technet … 28_01.mspx

Tak możesz kupić 64 bit wystarczy pójść do serwisu i poprosić o wymianę

W każdym bądź razie, w Vista Ultimate są dwa krążki, jeden 86x, a drugi 64x. Jeśli sprzedano Ci 86x, to znaczy ze tak dogadał się HP z MS i tak musi być, bo może do 64x nie ma sterowników.

Dla siebie, jako KOPI LEGALNIE możesz robić ile dusza zapragnie. Ale z drugiej strony, to codziennie chyba nie instalujesz systemu.

Nieprawda. Popatrz na naklejkę licencyjną, nie ma tam słowa o wersji 32 czy 64 bitowej. Też nie byłem pewny i potwierdzałem to w Microsofcie, cytat:

Prawda jest taka, że HP ma swoich użytkowników w dupie i nośników nie wyślą (próbowałem na infolinii HP, powiedzieli, że mają tylko wersje 32 bitowe). No niby tak, tylko wszystkie potrzebne sterowniki do wersji 64 bit są na ich stronie, więc przygotowanie takiej opcji nie byłoby dla nich problemem.

Ja załatwiłem sobie wersję z MSDN AA (trzeba niestety mieć dostęp przez jakąś uczelnię), weryfikacja autentyczności przeszła bez problemów z keyem który miałem.