Oznaczenia trial, freeware

Proponuje przy tytułach programów dać oznaczenia czy to jest trial czy freeware za tytułem programu, lub za oceną użytkwników

95599.jpeg

Przecież jest coś takiego jak: Pokaż programy: wszystkie/bezpłatne/płatne w prawym górnym rogu.

Użytkowników?To chyba nie użytkownicy oceniają programy ale bardzo bym chciał żeby to się zmieniło…

A kto inny jak nie użytkownicy? Przecież ja nie ocenię programu, którego nawet nie mam zainstalowanego :roll:

Dzięki. Wiesz, że nie wiedziałem… Ale mimo to takie oznaczenie też byłoby pomocne.

szczególnie zaznaczenie wersji adware. by się przydało

przydało by się też aby obok trial było napisane na ile dni np: trial 30dniowy itp…

Przecież jest ta informacja w opisie programu. Wystarczy przeczytać. Trudno informację tę ominąć, duża ładna ramka.

np. http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … olden+Path

Większość informacji jest dostępna po zainstalowaniu programu lub na stronie domowej. Zresztą, powiedz mi co zmieni informacja - program działa 15 dni czy 30 uruchomień? Jeżeli potrzebujesz jakiegoś programu trial, do zapoznania się, to i tak go zainstalujesz.

chodzi mi o to że można by odfiltrować programy na licencji adware

Nie można dyskwalifikować programu tylko przez to, że ma nieszkodliwą reklamę.

Ale nie każdy lubi mieć np. w komunikatorze internetowym (to tylko przykład) reklamy, gdy są inne nie posiadające reklam. W ten sposób mógłby sobie odfiltrować programy w wersji adware, albo wyświetlić tylko takie.

Wg mnie dobrym pomysłem byłyby checkboksy - można byłoby zaznaczyć np. [v] freeware i [v] trial/shareware, a pozostawić odznaczone np. [] adware i [] programy płatne.

biorąc pod uwagę liczbę możliwych licencji na jakich dystrybuowane jest oprogramowanie takie checboxy były by baardzo niepraktyczne

moze portal jako taki nie moze, ja jako uzytkownik moge dyskwalifikowac program z jakiegokolwiek wzgledu jaki mi tylko do glowy przyjdzie, ale co ma piernik do wiatraka? skoro mozna odfiltrowywac programy platne to czemu nie moznaby bylo odfiltrowywac adware? jezeli uwazasz, ze mozliwosc odfiltrowywania programow adware bylaby dyskryminacja to czy dp dyskryminuje programy platne dajac mozliwosc odfiltrowywania tychze?

Przecież nie trzeba uwzględniać oddzielnie np. wszystkich wersji licencji GPL :). Wystarczyłoby umieścić opcję “wolne oprogramowanie”, pod którą podlegałyby licencje GPL, GNU, BSD itp.

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika ważne, że program jest darmowy i nie ma reklam. Z punktu widzenia firmy dodatkowo, czy dozwolony jest użytek komercyjny. Zwykły użytkownik nie będzie zwracać uwagi na to, czy kod źródłowy programu można modyfikować, bo zwykle nie ma takiego zamiaru, a często tego nie potrafi :slight_smile: .

u mnie wiele programów za to że jest na licencji adwere jest dyskwalifikowanych i myślę że to by się przydało.

Moim zdaniem powinien być taki podział.

:arrow: Płatne (tutaj wszelkie wersje Trial, Demo itp)

:arrow: Bezpłatne z wyłączeniem użytku komercyjnego

:arrow: Bezpłatne na licencji Adware

:arrow: Wolne Oprogramowanie

Co wy o tym myślicie ??

No jeszcze masz kategorię po prostu “bezpłatne”, możesz mieć programy typu link ware, możesz mieć programy na jeszcze innych licencjach, które się nie mieszą w twój podział kategorii licencji.

Dajmy taki przykład, że szukam jakiegoś programu. Nie pamiętam jego nazwy, ale wiem że jest na licencji np. shareware. Teraz przydalaby się możliwość odfiltrowania programów tylko na tej licencji.

Swoją drogą to jaka jest różnica pomiędzy licencjami trial, a shareware ??

Ja mam propozycję takiego podziału (checkboxy):

:arrow: Programy płatne

:arrow: Wersje demonstracyjne

:arrow: Shareware, trial

:arrow: Adware

:arrow: Freeware z wyłączeniem użytku komercyjnego

:arrow: Freeware, dozwolony użytek komercyjny

:arrow: Open source (tu bedą wszelkie licencje typu GPL, GNU, BSD, public domain)

:arrow: Inne licencje (tutaj będzie wszystko w stylu postcardware, emailware, beerware itp, o ile takie programy są na Vortalu)