Konkretne tematy i działy - dlaczego?

Niektórzy userzy pytają się, jaki sens i cel mają dopiski moderatorskie, proszące o konkretne nazywanie tematów i co nie mniej ważne, publikowanie ich w odpowiednich działach czy polskiej pisowni. Część z tym dylematów wyjaśnia regulamin czy zasady opisane z ogłoszeniach w każdym dziale.

Postaram się to przedstawić w miarę jasno i zrozumiale.

Forum, jest miejscem “publicznym”, służącym rozwiązywaniu problemów i niesieniu pomocy. Aby udzielić pomocy i w miarę szybko rozwiązań problem potrzebne są konkretne informacje z nim związane. Nazywając temat treściwie (krótko i zwięźle, oddając meritum sprawy) powodujemy, że osoba czytające tematy w wybranym dziale, może się zainteresować nim w pierwszej kolejności - biorą pod uwagę swoje zainteresowani i doświadczenia. Nikt z userów nie czyta wszystkich tematów (jest to awykonalne przy tej ilości postów). Umieszczając temat w konkretnym dziale, który opisany w sposób jednoznaczny, zwiększamy te szanse. Trudno wymagać pomocy od fachowca od logów ht, że przeczyta temat w dziale oprogramowanie, czy webmastering. Podobnie z problemami ze sprzętem - zamiast umieszczać je w dziale hardware, na siłę pchają je do działu problemy - w końcu to też problem, ktoś powie, ale problem dotyczący sprzętu nie oprogramowania. W ten sposób można wymieniać jeszcze długo. Owszem, część z nich na pewno trudno przypisać do jednego, konkretnego działu. W tym momencie trzeba zdecydować, na podstawie własnych przemyśleń, informacji znalezionych w internecie czy podobnych problemach innych. W sytuacji gdy z danym tematem nie trafimy, to moderator przeniesie go do właściwego. Chodzi o to, że zdecydowana większość pomyłek wynika z braku znajomości zasad czy problemów ze zrozumieniem czytanego tekstu czy wręcz permanentnemu olewaniu powyższych (i takie sytuacje się zdarzają), powodując zamieszanie i dodatkową pracę osobo, dbającym o porządek na forum.

Nie rozumiem też braku logiki. Skoro umieszczamy post w dziale poszukuję - to po co w temacie piszemy POSZUKUJĘ. Skoro mamy problem, to po co piszesz PROBLEM, szukasz pomocy - po co piszesz HELP, POMOCY, RATUNKU ?? W żaden sposób to nie pomaga, a powoduje skutek wręcz odwrotny. Dla takich perełek jest jeden dział - śMIETNIK.

Następnym problemem, który jest permanentny, to niechlujstwo językowe. W życiu “rzeczywistym” nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy ktoś pisze wypracowanie czy podanie o pracę, olewając wszelkie zasady ortografii, pisowni, etc. naszego ojczystego języka. Od razu sparuję ciosy, że pisanie polskich znaków jest czasochłonne - bzdura totalna. Założę się o wszystkie pieniądze, że używając tej samej klawiatury, wszelkie dokumenty tekstowe przekazywane dalej są napisane poprawnie. Nikt od nikogo nie wymaga posługiwania się językiem prof. Miodka, ale bez przesady. Odpada też problem pisowni, userów mających inne wersje językowe systemów operacyjnych. Na forum jest temat, który problem ten niweluje. Wystarczy chcieć. (nie biorę tu pod uwagę, urządzeń przenośnych - np. telefonów, etc., tam raczej trudno przeskoczyć ten problem). Kompletnym nieporozumieniem, jest tekst (jaki ostatnio dostałem od nowego usera na PW) - nie, bo nie - "ps. nie bede instalowac polskich znakow.

Po to istnieją regulaminy, prawa czy zasady, żeby stosować się do nich i przestrzegać. W sytuacji gdy są one dla nas niedorzeczne czy nie zgadzamy się, to rezygnujemy i szukamy innego miejsca. To user przychodzi na to forum, nie na odwrót. To user mam się dostosować, nie forum do niego. Okazując szacunek zasadom i innym userom, otrzymujemy to samo.

Ostatnia sprawa.

Przychodzi ktoś nowy, nie koniecznie rejestrując się na forum, i chce znaleźć pomoc. Używa do tego celu wyszukiwarki i jej zaawansowanych opcji (Szuka konkretnego słowa - radeon + odświeżanie + monitor, w dziale Hardware).

Jak myślicie, jaka jest szansa znalezienia pomocy, gdy mamy doczynienia z dziesiątkami takich hybryd i kilkoma konkretami:

Temat - Heeeellllp! !!

Treść: mam jakas karte garficzna radeona i nie dziala mi odswiezanie.

Dział: Problemy

??

W tej sytuacji opuszcza on forum z nastawieniem na przyszłość - ale bajzel, w życiu tam nie będę szukać pomocy.

Nazywając temat konkretnie, opisując go po polsku i zamieszczając w dziale do tego przeznaczonym, pomagamy sobie i innym.

Forum nie jest miejscem, z którego tylko ja korzystam i tylko mi mają pomóc, ignorując pozostałych. To jak ono wygląda i postrzegają nas inni - zależy od nas. Tak więc, wszelkie krytyki i zastrzeżenia możemy brać do siebie, zwalanie winy na innych nic nie zmieni, pretensje bierzmy do siebie.

Proszę więc, zastanówmy się nad tym co robimy i jak robimy. Jeżeli mamy wątpliwości - skontaktuj się przez PW i poproś o pomoc.

Zanim zabierzesz głos i zgłosisz pretensje - przeczytaj regulamin.

Pozdrawiam

P.S. jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia w tej kwestii, to proszę konkretnie, zgodnie z zasadami. Oty i bełkoty nie będą tolerowane.

Zapewne zarówno Ty jak i inni Moderatorzy i nie tylko widzą jaki jest poziom tego Forum. Gdyby Regulamin był nieco bardziej surowo przestrzegany, to poziom Forum w znacznym stopniu by się podniósł. W porównaniu z innymi polskimi forami komputerowymi nasze Forum nie stoi na samym szczeblu tylko mniej więcej gdzieś po środku, a mogłoby być o wiele lepiej. Problemy są opisane bardzo zwięźle i nie zawsze dokładnie. Proszę porównaj sobie w wolnej chwili np. forum searchengines lub forum serwisu wss do naszego. Różnica na pierwszy rzut oka zapewne jest zauważalna. Na Forum po prostu jest za mało pytań dla bardziej zaawansowanych użytkowników, a jeśli już nie ma takich, to czasami fachowcy opisują bardziej zaawansowane triki np. z wykorzystaniem rejestru systemowego w tych m. Jednak tematów dobrze opisanych i fachowych porad jest stanowczo na mało. Mogłoby to poprawić wyrzucanie tematów omawianych wielokrotnie i niedokładnie opisanych etc. od razu do śmietnika, a pozostawianie jedynie tematów dobrze opisanych, po polsku etc. (czyt. zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami). Wtedy fachowcy udzielali by się zapewne dużo częściej niż dotychczas,a co za tym idzie - byłoby więcej fachowych rad, nie pojawiały by się niedokładnie opisane tematy, w których trzeba jeszcze pytać o co tak naprawdę chodzi etc. Krótko mówiąc - poziom byłby większy. Tylko co na to sama Moderacja? :hmmm:

adam9870 powiem tak > porównanie naszego forum do wss jest chybione z prostego powodu - w społeczności wss.pl aktywne są osoby, posiadające bardzo specjalistyczną wiedzę i jest ich zdecydowana większość. To admini z często wieloletnim doświadczeniem i wykształceniem informatycznym, nie zaś tylko i wyłącznie ludzie z pasją, którzy lubią pomagać innym i znajdują na to czas. Nie twierdzę, że na naszym Forum nie ma informatyków ze stricte techniczną wiedzą i doświadczeniem, ale z tego co obserwuję, nie możemy mówić tu o przewadze takich właśnie osób i nijak tego nie zmienimy.

Hmm no za to że nie ma pytań dotyczących fachowych aspektów też nie sposób nikogo winić. Po prostu userzy mają takie a nie inne problemy i często taki a nie inny poziom wiedzy, naszym zadaniem zaś jest dopasowanie wyjaśnienia i rozwiązania problemu do wiedzy konkretnej osoby. I Tobie tego pisac nie muszę, bo sprawdzasz logi i dobrze wiesz, że trafiają się osoby, które wręcz sprawiają wrażenie, że nie chcą zastosować porady i robią na złość. Tyle że pozostaje pytanie > skąd możemy mieć taką pewność? Pomagamy dalej, szukamy nowych metod. Co do “trików z rejestrem” > mi osobiście niejednokrotnie zdarzyło się pisać fixy do zaimplementowania dla osoby, która na Forum ma 1 czy 2 posty, bo tego wymagała sytuacja. I wiesz też na pewno, że jeśli taki fix nie “wchodzi” z różnych powodów, prosimy, aby dana osoba manualnie odszukała konkretny klucz i go usunęła lub zmodyfikowała.

Forum żyje własnym życiem i często trudno zarzucić, że “ten temat jest zbyt prymitywny, żeby został na Forum, więc poleci do śmietnika”. Dlatego doceniam trud Moderatorów, bo to są ludzie, którzy muszą się za każdym razem zastanowić kilkakrotnie, co w danej sytuacji zrobić. To nie jest prosta robota i nie ma jasnych reguł > to wywalamy, tamto zostaje. Czasem łatwo jest pisać, żeby wszystko co zalatuje niefachowością wywalać, jednak ktoś potem za to zbiera na pw od często nieumiejących się zachować i niepoważnych userów… To nie może być przyjemne i trzeba mieć świętą cierpliwość.

IMHO regulamin jest przestrzegany przez osoby dbające o Forum w stopniu wystarczającym. Często nie ma niestety zrozumienia z drugiej strony > są userzy, którzy nie wykazują się elementarnym szacunkiem dla innych, choćby nie opisując dobrze problemu, choć mogłyby to zrobić. Są też i takie, które pojęcie o komputerach mają równe 0 i trzeba im wszystko tłumaczyć od początku. Nie zawsze odesłanie do szukajki skutkuje, ponieważ zdarzają się różne problemy, a dla usera, który się z nimi boryka, mogą one być stresujące.

Podsumowując > wiem, że Forum się rozrasta, przybywa nowych userów, dziennie jest 1400 postów. To jest często nie do przerobienia nie tylko, jak napisał Monczkin , dla zwykłych userów, ale też dla Modów. I absolutnie nie oskarżam tu nikogo o złą pracę, bo moje zdanie jest wręcz przeciwne. Po prostu nie jest łatwo wszystkiego dopilnować przy takich rozmiarach Forum. Nie wiem czy zaostrzenie obecnie stosowanych środków w kontekście tego, co napisałam, jest zasadne…

No i ja nie oceniałabym, że nasze Forum jest gdzieś w środku, bo to jest kwestia subiektywnego często odczucia :wink:

Acha czyli twierdzisz że zwykli userzy niepowinni odpowidać na posty i nieść pomoc bo z twojej wypowiedzi wynika

dean999 to pytanie jest do mnie? Nie uważam tak absolutnie, po prostu ustosunkowałam się do wypowiedzi Adama :wink:

BTW. A kim ja jestem jak nie “zwykłym userem”? Jakoś odpowiadam w tematach :stuck_out_tongue:

wszystko ładnie, pięknie, ale od lat istnieje strona:

http://rtfm.bsdzine.org/

która, raczej na tym forum moderatorom jest mało znana.

ktoś wali byki i literówki w każdym poście?

moderator zwraca uwagę i podaje bezpośredni link:

http://rtfm.bsdzine.org/#poprawnie

zła nazwa tematu?

o proszę jak jest tu ładnie opisane:

http://rtfm.bsdzine.org/#tematy

itd.

p.s. w moim poście absolutnie nie pouczam moderatorów, sugeruję tylko, jak można umilić sobie życie :slight_smile:

Joan Porównując z forum serwisu wss może rzeczywiście przesadziłem ale np. poziom SE jest większy od poziomu naszego Forum. Nie wynika to tylko z tego czy na danym Forum jest grupa zawodowych informatyków z wieloletnim doświadczeniem, osób z certyfikatami MS (MCP, MCSE, MVP itd.) ale tylko z tego ile ktoś wie, czy chce sie tym dzielić, czy chce sam szukać (przy pomocy wyszukiwarek) rozwiązań swoich problemów etc. Oczywiście na SE cała “kadra pomocnicza” nie jest zawodowymi informatykami i nie ma (nie ma?) certyfikatów MS ale odpowiedzi są konkretne, o wiele rzadziej trzeba pytać o co tak naprawdę chodzi w danym temacie, tematy z niedokładnie opisanymi problemami są zamykane lub od razu wyrzucane, a nie to co u Nas. Choć u nas czasami (ale tylko czasami, a może nawet i rzadziej) bywa dość podobnie.

Ok, ale czy coś stoi na przeszkodzie, aby pisać po polsku i wyczerpująco opisywać swój problem? Chyba nie, a jednak bardzo często się zdarzają tematy niedokładnie opisane. Mimo, że problem nie jest dokładnie opisany, trzeba się dopytywać o co tak naprawdę chodzi, a w dodatku nie jest napisany po polsku. I często takie tematy zostają na Forum.

Nie chodzi mi o “zbyt prymitywne” (jak to nazwałaś) pytania jak np. “jak opróżnić kosz”, “jaki linux” etc. tylko o częste nic nie robienie z tematami omawianymi wielokrotnie i niedokładnie opisanymi o czym już resztą wspomniałem wcześniej…

adam9870 masz sporo racji, niestety są rzeczy, których nie zmienimy. Poziom ogólny forum to jest coś, co budowane jest przez lata i co wyznaczane w dużej mierze przez użytkowników. Każde forum jest inne. Nie będę zresztą wypowiadać się na temat SE, bo rzadko tam zaglądam, nie mam na wszystko czasu po prostu.

I często też lecą do śmietnika… Spędzasz na Forum dużo czasu, wiesz, że wielokrotnie były prośby Moderatorów o to, żeby podrzucać linki do niedorzecznych tematów. Myślisz naprawdę, że każdemu wytłumaczysz, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby normalnie pisał?

OK, napisałam tak w odniesieniu do poziomu technicznego Forum, o którym pisałeś. Czyli temat schodzi mam wrażenie na Moderację, jak każdy podobny. A wina leży po stronie userów.

Bardzo potrzebne przypomnienie tego, co winno być kanonem dla userów korzystających z forum, tylko mała uwaga nasuwa się w tym momencie - temat otwarty

  • autor Monczkin Moderator - już samo to winno elektryzować userów do tego by zerknąć, co też ma do powiedzenia Moderator w dziale O forum - bowiem może to być głos ważny, i w tym konkretnym temacie - takim jest w istocie. Zmierzam tu do tego, że do godziny obecnej - 20.06 - temat wyświetliło 178 userów - mam prawo przypuszczać, że w dużej większości akurat nie ci, którzy najbardziej powyższe zalecenia winni wziąć pod uwagę.

Święta prawda - cóż z tego, skoro dla wielu jest to opinia zupełnie niezrozumiała.

W komentarzach do pewnego newsa przedstawionego w vortalu dobreprogramy usiłowałem polemizować z z opiniami zarzucającymi obniżanie poziomu Forum dp. w związku z zalewem Forum przez cyt.“dzieci neeostrady” - oczywiście w/g mnie, to nie naiwność tematów, pytań stawianych przez szukających pomocy jest tego przyczyną - należy zaznaczyć, że forum z założenia jest po to, by pomocy udzielać wszystkim potrzebującym, wśród nich oczywiście - tym, których z racji nieporadnie sformułowanego problemu ktoś raczył tak barwnie określić.

Można jednak dostrzec niejednokrotnie żle mocowane merytorycznie odpowiedzi - porady (sam zapewne też byłem nieraz ich autorem - choć tu staram się by takie przypadki były jak najrzadsze) - można przeboleć konsekwencje ich stosowania w sprawach błahych , ale nieraz , co już jest o wiele groźniejsze - udzielanie porad, które mogą skutkowac poważnymi konsekwencjami. Problemem też może być obserwowana dość często impertynencja - żeby nie powiedzieć ostrzej, userów szukających porad, a reagującch w ten sposób na uwagi i napomnienia ze strony Moderatorów, w związku z łamaniem przez nich zasad obowiązujących na Forum - tu uważam, że jedno winno być upmnienie i BAN - to dzięki takim userom krążą tak negatywne opinie o Forum…

Jest dział tego Forum, którego mogą nam pozazdrościć inne uznane fora - tym działem jest Bezpieczeństwo i logi HijackThis , który dzięki działalności w nim Wielkich Znawców walki z robactwem sieciowym, takich jak adam9870 , Joan , Gutek2222 , Bieniol , Kuz5 - jest godnym rywalizować pod tym względem nawet z forum searchengines…

Akurat w tym dziale - ja osobiście tak uważam - tu odpowiedzialność jest zbyt duża, by dopuścić do głosu userów preferujących " radosną twórczość "…

Pozdrawiam

Nawet nie userów, tyle (już trochę więcej) było w sumie wyświetleń tematu, na pewno przez mniejszą liczbę userów, rzeczywiście, zbyt wielu wyświetleń nie ma, co smutne. Ci, do których to miało iść - większości zapewne nie chciało się czytać…

Podstawą jest świadomość i chęć… Ale jeśli nie da się inaczej tego wymóc…? Niestety, trzeba wtedy iść inaczej.

Podobnie jak z czytaniem regulaminu i to martwi. Ludzie, którzy chcą pomagać - zobaczą, przeczytają, może odpowiedzą na ten temat, a ludzie, którzy chcą się zareklamować(np. swoje forum) obrazić kogoś nie będą tego czytali.

Adam nie przesadzaj z wiedzą na forum SE :stuck_out_tongue:

Pewnie przez przypadek:)

oj nawet nie wiesz jak się mylisz ;]

Jest znana i to całkiem dobrze ;]

A, że pod innym, lepszym adresem - inna bajka.

http://rtfm.killfile.pl/

Kilku moderatorów ma/miało to w polu ‘www’ :wink:

(m.in. sdar )

A moje dopiski kolega czytał. Podaje w nich notorycznie ta stronę. :smiley:

Temat jest długi a zarazem ciekawy. Spotykam się z setkami tygodniowo takich topików i :shock: . Może do podpisów wstawiać jakieś informacje.

No i tu:

Ja nawet nie wchodzę w takie tematy bo to szkoda czasu - można tylko oszczędzić prądu.

Oj się mylisz

Może na innych forach są zasady - pisz byle jak i oni się rejestrują bo ich wysyłają i są takie problemy.

Dać jako przyklenony :smiley:

No comments.

Nawet ja mam :smiley:

Ja rozumiem że ktoś może być chory na dyslekcję. Ale jest to garstka osób. A pisze tak byle jak wielkimi grupami a ich ciągle przybywa. Ludzie! Czy wy jak idziecie po jakieś papiery też piszecie “Fekek” małą literą ? Czy nowe zdania w szkole też z małej? Wiem że nie więc może zaczniecie się starać. Ja wolę siedzieć dłużej i bardziej się postarać a nie jak wspomniał Monczkim ten temat przykładowy.

Po prostu nie każdym ma tyle wiedzy co Moderatorzy i Administratorzy.Sa początkującymi userami więc mogą zdarzyć się błędy stylistyczne i inne.

Więc nie “piszczie” jakichś głupich porównań.

Ale chyba są wyksztalceni

Nierozumiem słowa piszcie w “”. Jakiś głupich porównań - to są fakty (patrz mój wcześniejszy post.

Jeśli _zgadują_ odpowiedź, to lepiej, żeby nie odpowiadali wcale.

Z grubsza zgadzam się z tym co pisze adam9870 (szczególnie jeśli chodzi o konsekwentną, twardą moderację) ale nie należy zapominać, że nie same odpowiedzi świadczą o poziomie forum, ale i pytania. Ciężko wyjaśniać zawiłości techniczne dziecku neostrady. Na wss nie spotyka się tematów “chcem program ktury pozwoli mi zrobić sfuj program ale rzeby nie czeba byuo uczyć się jakiś jezyków programowania czy coś”. Dodaj do tego smutną prawdę, że osoby zadające takie pytania nie przyjmują odpowiedzi “coś takiego nie istnieje” i rzucają w odzewie “jak masz tak odpowiadać to nie odpowiadaj wcale bo ja wiem że takie coś istnieje”.

W skrócie: jakie pytania takie odpowiedzi.

Tak, ja to rozumiem - wchodzę w dział i co ?? Nic ciekawego, nawet nie wchodzę bo widać poziom tego tematu :?

Tu trochę nie jasno :? Zapewne nie chodzi tu modowi o nie pisanie tematu : PROBLEM tylko o coś innego i chcę by to mi wytłumaczył.

Nie będę tu całości cytował bo byłby długi wątek. No ja się zgodzę - czemu tak jest ?? Nie wiem jak i kto potrawi na to odpowiedzieć.

Jak Ci się nie podoba - nie rejestruj się.

No, po prostu mam ochotę *********** pecet przez okno.

Lepiej zastanów się 10 razy niż mniej warna

Nie, chodzi tu żeby pisać z sensem a nie jak w brudnopisie coś na brudno.

Teraz już nie.

boczi rajna, smutne.

Nie komentuję

Żenada…

No racja…

To co się dzieje jest tragiczne. Nie wiem co się dzieje. Ludzie !!

boczi aby było rozrost tematu może dodacie punkt do regulaminu ?? Może byłby obowiązek stosować się i rozrużniać co mozna a czego nie można. Co jest z sensem a co nie jest z sensem. Moja ostatnia wypowiedź - proszę do ZSYPu.

Dziękuje i pozdrawiam.

================

Edit : Już go obejrzało 5644 userów.

mokreoko ostatnio głównie forum, ma taki poziom, dzięki Tobie. Wszędzie zakładasz głupie tematy, i piszesz głupie odpowiedzi. Liczba postów uderzyła Ci do głowy? I myślisz ze Ci wszystko wolno.