Ładowanie baterii z aparatu cyfrowego

Posiadam aparat cyfrowy Samsung i były do niego dołączone 2 akumulatorki po 2000 mAh z ładowarką.Baterie bardzo krótko trzymają.Po ładowaniu,według instrukcji 4 godz,mogę zrobić ok 15 zdjęć i baterie sie wyczerpują.Nawet jeśli nie wyczerpią się do końca,to np po tygodniu nie używania i tak są wyczerpane.Nie ma to znaczenia czy na ten tydzień zostają w aparacie,czy je wyciągnę.Znajomy powiedział mi,że zniszczyłam baterie ponieważ nie zrobiłam ich formatowania tak jak się to robi z baterią w komórce.Pytanie moje brzmi:czy faktycznie należy takie akumulatorki formatować?pytam,bo zakupiłam nowe energizer 2500 mAh i nie chciałabym ich zepsuc! !!

http://www.e-baterie.com/

owszem trzeba tyle, że raczej z tego powodu sie ich nie zniszczy, będą tylko trochę krócej trzymać, ale 15 zdjęć to trochę mało ;]

albo taka ładowarka albo takie akumulatorki

Baterie popularne starsze Ni-CD (niklowo-kadmowe) i obecnie sprzedawane bardziej popilarne Ni-MH (niklowo magnezowe) wymagają formowania gdyż posiadają one efekt pamięci (czyli pamiętają niepełne naładowanie) lub ładowanie nierozładowanej baterii) czyli należy używać baterie prawie do całkowitego rozładowania a następnie ją ładować przez 3 kolejne cykle (rozładowanie-naładowanie) co najmniej raz dłużej jak to jest opisane przy ładowarce (4 godziny to ładować min 8godzin) zalecane są ładowarki automatyczne gdzie po naładowaniu baterii ładowarka wyłancza ciągłe ładowanie przechodząc w impulsywne ładowanie, Najnowsze i najlepsze baterie/akumulatory litowo-jonowe nie posiadają efektu pamięci i można je w każdej chwili doładowywać , aczkolwiek pierwsze ładowanie należy przeprowadzić do końca/pełna i takiej bateri w przeciwieństwie do w/w nie należy ładować dłużej jak 3 godziny nawet pierwsze ładowanie. Pozatym należy używać odpowiednich ładowarek do odpowiednich akumulatorów czyli Ni-CD ładowarka z takimi oznaczeniami itd., nie używać ładowarek uniwersalnych zwłaszcza no-name bo one najczęściej niszczą akumulatory.

Dokładnie Zbych ma rację, bez w zględu na posiadane akumulatory dla swojego dobra (a szczególnie dobra Twojej kieszeni 8) ) kup automatyczną ładowarkę impulsową która zasygnalizuje ci pełne naładowanie akumulatorów i w której możesz je trzymać dowolnie długo nie powodując ich przeładowania, gdyż ładawarka sama dostosuje parametry prądu ładowania utrzymując akumulatory w ciągłej do użycia gotowości.