Za pare lat będe informatykiem , ale co teraz?

Witam. Mam 15 lat i bardzo interesuje się informatyką i elektroniką . W przyszłości na pewno zostanę informatykiem . Pierwszy komputer dostałem jak miałem 6 lat . Chyba gdzie około 2000 roku .Ledwie Windows 98 na nim chodził . 2 lata później dostałem trochę nowszego kompa

ale dzisiaj to już jest złom . Przez ten czas napotkałem mnóstwo problemów w stylu DDoS które musiałem sam rozwiązać i przy tym poznałem Windowsa Xp . Próbowałem programować w HTML-u i C++ . HTML mi nawet całkiem dobrze wychodzi ale nawet pierwszoklasista by poją . C++ to co innego. Próbowałem się uczyć ale nie wyszło

I moje pytanie : Chciał bym już teraz się uczyć niż czekać parę lat . Może polecicie mi język programowania łatwiejszy od C++ .

A co do elektroniki jestem całkowitym laikiem . Jedyne moje osiągnięcie to zrobienie wiatraczka z silniczka ,płyty i korka od butelki wina .

php zblizony do c++ ale łatwiejszy

Tylko też uważaj co do informatyka. Teraz w Polsce jest BUM na bycie informatykiem. Wszyscy lezą na mat-infy do LO, do techników na informatyczne profile a później takie profesje wybierają. Prawda jest taka że tylko najlepsi, ambitni i uczący się są w stanie znaleźć jakąś sensowną pracę (mówie sensowną bo taki “informatyk” który obiera telefony na błękitnej linii TP i spisuje dane na kartke to nie informatyk) bo niestety prawda jest taka że wszyscy są teraz super napaleni a później i tak wychodzi że 70 % ludzi ma takie same umjętności i nie dostaje się dobrej pracy. Musisz po prostu trafić ze specjalizacją. Mój kumpel po programowaniu znalazł pracę w tydzień i to świetnie płatną. Inny zaś od HTMLA szuka już chyba 3 miesiąc. Tak czy inaczej wszystko się zmieni znów za parę lat i będzie zaś inny zawód potrzebny. Wszystko sie zmienia. Tak czy inaczej fajnie że tacy młodzi ludzie są już tacy ambitni bo to już dzisiaj rzadko spotykane :stuck_out_tongue:

Powodzenia

Niby w czym jest zbliżony do c++?!

Co do tej płacy to różnie bywa. Programista php, który tak na prawdę jest bardziej webmasterem niż programistą przeważnie, jest w stanie wyciągnąć 10.000 miesięcznie, mnie tam to by w pełni satysfakcjonowało :wink:

Pioter233

Primo, html nie ma nic wspólnego z programowaniem :wink:

Secundo, warto pomęczyć się z c++, posiedzieć z dobrą książką, z kursami, popytać, zwłaszcza, że masz na to jeszcze sporo czasu. Natomiast co doo elektroniki, to trzeba się przyłożyć do matmy i fizy w szkole. Ogólnie jest tak jak ze wszystkim - chcesz być dobry stawiasz sobie poprzeczkę wyżej niż inni.

przecież może zarabiać na swoich np. wzorach stronek internetowych… 30zł za sztukę i jeśli zrobi jakieś fajne to się to sprzeda :wink:

albo płatny program który będzie pożyteczny…10zł za licencję :wink:

możesz zostać grafikiem lub modelerem 3d… modele te lepsze samochodów potrafią kosztować nawet 250zł :wink: niestety mało kto to kupuje :confused:

Witam,

Po pierwsze informatyka to nie instalowanie programów i dłubanie w komputerze! Pierwsze 2 lata studiów to prawie sama matematyka itp przedmioty. Więc, zeby sie dostac i zakończyć dobrą uczelnie trzeba byc bardzo dobrym z matematyki (możesz byc wymiataczem np z programowania ale jak nie zdasz duuuzej ilość matmy to nie skończysz studiów, a bez tego praca w wielu firmach odpada)

Po drugie - “informatyka” który naprawia komputery, instaluje windowsa albo pracuje jako helpdesk nie zarobi fajnych pieniędzy (są pojedyńcze wyjątki). Praca tez do ciekawych nie należy i szybko sie nudzi.

Po trzecie jeżeli chce sie zając prawdziwą informatyką na poważnie i mieć z tego przyzwoite pieniądze to powienieneś wybrać za jakis czas specjalizacje.

Obecnie jest kilka dróg którymi moze pojśc informatyka np:

  • administator (można pracować jako administrator, wdrożeniowiec lub administrator) - trzeba podszkolić sie z sieciowych systemów operacyjnych (linux, Widnwos 2003 i 2008) oraz usług np Active Direcotry, DHCP, DNS, www, poczta itd. Do tego sieci komputerowych - najlepiej kierunek Cisco. Admin powinien też znać podstawy baz danych. Całość najlepiej poprzeć jakimś certyfikatem : CCNA i MCSA

  • programista - obecnie w php i Javie i do tego bazy danych (MySQL, MSSQL, Oracle)

  • specjalista od baz danych - na początek polecam MySQL, MSSQL a docelowo ORACEL. Tych specjalistów ciągle brakuje a nie zanosi sie też, zeby szybko rynek sie nasycił.

Ogólnie zawsze dobrze jest mieć specjalizacje, doświadczenie i papier (certyfikat) w danej dziedzinie. Jeżeli takich specjalistów jest niewielu to w gre wchodzą naprawdę duze pieniądze.

Pozdrawiam

Daniel

P.S

Ja pracuje jako administrator systemów informatycznych.

Kiedyś słyszałem że jest jeszcze taki zawód ( chociaż bardziej hobby ) pisanie recenzji . Kolega mi mówił że jego brat dostał laptopa telefon i pisze recenzje gier RPG . Istnieje takie coś ?

Airborn , ja jakbym 2000 zł zarabiał był bym szczęśliwy .

Dla mnie praca przy komputerze to żadna praca . Prędzej rozrywka . Nawet jeśli to nie ma to z tym nic wspólnego

Masz racje informaty, a INFORMATYK to dwie różne rzeczy. Znam ludzi od nas z Polibudy, którzy tez infa i infa poszli na studia, a tu kupa sama matma. Kompy na laborka - i też matma. Było ich 450 teraz jest 90 (skończyli VI semestr). Ja osobiście jeżeli chodzi o kompy w sprawach technicznych zrobię z nim wszystko do tego zainstaluje sobie Windows-a/LInuxa i miło jest ale kasy z tego nie ma. Wielu ludzi do mnie z pytaniem - Dlaczego nie studiujesz informatyki. Bo nie lubie/umiem matematyki na tyle by sobie poradzic. I dla tego studiuje europeistykę na Polibudzie i Administracje na Uniwerku :stuck_out_tongue: Zaś buum na ten kierunek jest ogromny bo to niby czas inżynierów (meteriału,którego przez W.Brytanie brakuje w RP :/) ale czy warto…napewno warto się edukować samemu dla satysfakcji. Czy wiązać z tym życie może jak jestes w typ mega dobry i wiesz ze sobie poradzisz a nie jestes, że tak powiem leszczykiem z psełdo zapałem,który nudzi się czymś po tygodniu. Pozdrawiam!

Pioter233 , nie chce Cię martwić, ale nie widzę szans na to, żebyś został dobrym informatykiem. Dla Ciebie C jest za trudny. Z HTML sobie radzisz, ale z tym nikt nie ma problemów. Poza tym to nie programowanie. Wiesz w ogóle na czym polega ten proces? Ja zaczynałem od małego Atari, a było to prawie 20 lat temu. Na początku BASIC, później krótko asembler. Na blaszaku zaczynałem od pascala. Wśród znajomych jestem tzw. guru. Czasami trafia się mała fuszka w jakiejś firmie. Kiedyś myślałem tak jak Ty. Uzyskałem tytuł technik informatyk, zacząłem studia i co? Nic. Żeby opłacić szkole musiałem znaleźć normalną regularną prace. Pracuje po 12h i nie mam czasu na moją pasje. Wracam do domu zmęczony. Swoją drogą dobrze mi tam gdzie pracuje. Co prawda to co robię nie ma zbyt wiele wspólnego z infą (programuje wiertarki stołowe) ale jestem w miarę zadowolony.

Jeżeli myślisz o studiowaniu to jest tak jak ktoś napisał przede mną. Nie wystarczy, że jesteś genialnym programistą, skoro nie radzisz sobie z matmą. Swoją drogą, czy bez doskonałej znajomości matematyki można być dobrym programistą? Chyba nie. Dodam jeszcze, że na I semestrze informatyki tylko na programowaniu miałem fizyczny kontakt z komputerem.

Bardzo dobry temat :smiley:

Sam też mam 15 lat, za rok już trzeba będzie wybrać co się chcę jakby dalej robić. Profil w liceum.

Niby najbardziej ciągnie mnie do kompów, z matmą w szkole jak narazie nie mam problemów . Z infą to raczej nic nie umiem :oops: (programować lub coś) , fizyka dość dużo nie rozumiem, ale oceny mam OK.

Jak patrzę na nabór w tym roku na mat-fiz-inf był największy próg punktowy żeby się dostać. Tak jak mówicie teraz jest to bardzo popularne, ale co jak tych specjalistów będzie tylu, że połowa będzie siedzieć na bezrobociu. Strasznie ciężka decyzja dość mnie czeka za rok.

tak i wyjechałbyś sobie na wakacje raz na 10 lat. taka kasa mnie nie kręci. trzeba będzie kombinować , żeby brać jak najwięcej.

slawex1983 , nie chodzi mi o to że nie radze sobie z c++ tylko że męczą mnie te kursy . Już z 10 czytałem a później się okazuje że to nie zgody z ISO a to ma błędy a to złe przykłady . Jakbym jakąś porządną książkę to na pewno dał bym se rade .

Jeszcze zależy jaka praca . Ale za 2000 zł to całkiem sporo . A mnie jakoś wakacje nie kręcą . Mi wystarczy telewizor i komputer. A ofert pracy to jest pełno i o to się najmniej boje .

Ile taki informatyk zarabia ? (średnia w Polsce) i czy takich stanowisk jest dużo w naszym kraju?

Też myślę o informatyce, ale ja już znam CSS, HTML, Pascal(tak edukacyjne, chyba od niego powinno się zaczynać żeby przynajmniej zrozumieć co to jest programowanie). Teraz uczę się AS2 a później AS3, w przyszłości planuje C++ i PHP jak myślicie mam jakieś szanse ?

Do autora tematu: “programistka to nie gotowanie” nie ma tu gotowych przepisów, trzeba trenować jak w matematyce i sporcie i trzeba mieć cierpliwość.

Pozdrawiam.

Ja mam 16 lat i ide do liceum o profilu informatycznym. Za parę lat mogę zostać bez pracy, bo jak przedmówcy pisali że jest bum. Może się stać jak teraz z humanistami.

Ja bym polecal C#. Jest bardzo łatwy, a możliwości ma ogromne. Jeżeli chodzi o platformy to w C# można pisać na Win32 i Unix.

Ja mam 16 lat i idę do technikum na technik-informatyk.

Nie wiem dokładnie na jaki profil pójdę dokładnie(specjalność).

Dobry jestem z sieci komputerowych i to też bym chciał, ale pracować w firmie i mieć jakieś większe dochody a nie administrator sieci(czyt. ISP).

Programowanie C++ nie podchodzi mi coś, może też dlatego że jakoś mało jest bezpłatnych dobrych poradników. Fajny kurs był, ale stary i to program płatny w jakim był pokazywany, i polecenia się zmieniały a przy już większym zaawansowaniu i większej ilości linijek kodu to jest już “troszkę” zmienionych tych rzeczy…

ja polece pascala jezyk, ktory do niczego Ci sie nie przyda ale do celow edukacyjnych wystarczy (zwlaszcza ze masz jeszcze duzo czasu)

z programowaniem jest tak, ze jak nauczysz sie jednego jezyka programowania to nauka kazdego nastepnego przychodzi latwiej

jezeli wiazesz z tym swoja zawodowa przyszlosc to chyba warto odzalowac te kilkadziesiat zloty na ksiazke

Do tej specjalizacji, potrzebna jest w dużej części matma?

Ja potrafie programować (C, C++, C#, Pascal, Java, PHP, HTML) pojąłem to w 3 lata, a mam dopiero 16. Ale do programowania nie bardzo mnie ciągnie, aczkolwiek stworzyłem na własny użytek sporo aplikacji, m.in. notatnik, przeglądarka internetowa na silniku mozilli.

A więc tutaj stawiam pytanie; Czy na specjalizacji, którą zacytowałem wyżej, można osiągać godziwe zarobki? Jeżeli tak, to w jakich m.in. przedziałach? I gdzie mógłbym pracować z taką specjalizacją?

Raven262 , Ze znajomością C++ dostaniesz robotę w praktycznie każdej firmie, która pisze programy/gry.

@Autor tematu.

Jeżeli chcesz zostać programistą to powinieneś się jednak nieco przymusić do nauki. Jest bardzo dobra książka pana Grębosza, nazywa się “Symfonia C++ Standard”, z którą każdy programista miał styczność i od niej zaczynał. Książka nie jest droga (50-70zł, a podobno u autora jeszcze taniej dostaniesz). Na stronie www.gamedev.pl jest też obszerny tutorial, z tym że jest on naciągnięty w stronę programowania gier. Jak znasz dobrze angielski to jest też MSDN, gdzie jest mnogość informacji na temat bibliotek, funkcji etc. Wystarczy poszukać :wink:

Znalazłem na youtube jakiś kurs programowania . Może to będzie wyjście?

video tutoriale są mało “opłacalne” , choć możesz spróbować. Ja bym Ci jednak polecił kupić książkę i z niej się uczyć.