Komputer a Polskie Radio (225 KHz)

Witam.

Słucham sobie czasem Jedynki Polskiego Radia na falach długich (225KHz, bo na falach krótkich nie łapie) i zauważyłem ciekawą rzecz. Komputer i radio są wpięte do tej samej listwy zasilającej, a radio znajduje się dokładnie nad jednostką centralną.

Warunki początkowe są takie: radio włączone, komputer wyłączony. Radio odbiera bardzo dobrze.

Naciskam POWER na jednostce centralnej -> radio zaczyna się zachowywać jakby odebrało sygnał UFO: szumy gwizdy itp.

Gdy na ekranie pojawi się napis “Zapraszamy” - sygnał radiowy staje się z powrotem jest prawidłowy.

Z wyłączaniem komputera jest podobnie: jak wybiorę “Zamknij system” zaczynają się szumy, gwizdy, itp - jak się komputer już wyłączy jest dobrze.

Ktoś może to sensownie wytłumaczyć?

Ja mam tak samo ze swoim. tylko ja mam na okrągło tak. Chociaż jak przedłużyłem antenę to jest lepiej. Ale fakt jest taki, iż przy włączaniu PC radio bardzo szumi. Mnie się wydaję, że komputer zbyt duży pobór mocy ma. To tylko moje małe przypuszczenia…

Komputer wytwarza pole elektromagnetyczne które poprzez interferencję (nakładanie się) fal zakłóca prace radia. Częstotliwości fal długich (na których odbierasz “jedynkę”) są szczególnie podatne na tego typu zakłócenia. Poszukaj jedynki na UKFie to wtedy prawdopodobnie zakłócenia znikną. Odsuń radio od komputera.

Jedynka nie nadaje w tym zakresie, jedynie jeszcze na falach ultrakrótkich UKF.

Bzdury.

Inne wyjście, pobierz i zainstaluj:

Screamer Radio

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … adio+0.4.3

I słuchaj swojej ulubionej stacji przez internet bez zakłóceń.

Screamer Radio :

Installer lub Portable ZIP :

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … adio+0.4.3

http://www.screamer-radio.com/download/

albo Kalendarz XP + inne :

viewtopic.php?f=3&t=259646&hilit=+Kalendarz+XP

fiesta , mówiłem, że mi się tylko wydaje…

Chodziło mi o to że na częstotliwości 106.4MHz nie łapie u mnie, a w kuchni na przykład tak. Zwykle jak jestem przy komputerze to jedynki słuchałem przez strone polskiego radia ale czasem nie można się z nimi połączyć.

Dzięki za info o Screamer Radio - na pewno wypróbuję.

prócz tego co napisał fiesta , można jeszcze próbować ekranować radio, na przykład oddzielić radio od komputera folią aluminiową. Ja musiałem w ten sposób ekranować sobie kable od telewizora, bo niestety w innej sytuacji odbiór niektórych kanałów był niemożliwy.

Zapewne chodziło ci o fale ultrakrótkie nazywane też UKF (FM). Na falach krótkich (SW) nie nadają obecnie polskie rozgłośnie (choć nie jestem pewien w przypadku Polskiego Radia Dla Zagranicy i Radia Racja - dla Białorusi), poza tym na SW pewnie miałbyś podobne zakłócenia, bo to też jest modulacja AM.

Możesz popróbować złapać jedynkę za pomocą anteny zewnętrznej. To że nie łapiesz jedynki na UKF może być spowodowane też tym, że masz stare radio z dolnym UKF-em (pasmo obecnie niewykorzystywane przez stacje radiowe) lub w ogóle bez UKF-u. Jeśli radio ma dolny UKF, można je przestroić, jeśli nie ma w ogóle - kupić nowe. Zobacz w wykazie na www.radiopolska.pl jak daleko masz do najbliższej stacji nadawczej nadającej program PR1 i jaką ma ona moc. Jeśli moc jest dość wysoka, a odległość nieduża - problem leży w radioodbiorniku.

Co ciekawe mi komputer nie przeszkadza w odbiorze Programu Pierwszego na 225 kHz, choć zwykle słucham go i tak na UKF-ie ze względu na wyższą jakość dźwięku. Może to zależy od anteny?