[tutorial] Tworzymy własny ekran logowania w Win XP

UWAGA! Ani ja, ani Administracja Forum, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku zastosowania tego tutoriala!

Witam!

Zapewne wielu z Was chciałoby mieć swój własny i niepowtarzalny ekran logowania do systemu Windows. Dzisiaj pokażę, jak to zrobić.

Sposób ten testowałem u siebie (Windows XP Pro SP2), niewykluczone, że na innych wersjach systemu logon może nie działać prawidłowo. Odradzam stosowanie tego tutka posiadaczom nielegalnych wersji systemu Windows ze względu na WGALogon.

Nie będziemy tworzyć od nowa logonu, a jedynie przerobimy już istniejący. Zmienimy w nim tło oraz napisy (tłumaczenie z angielskiego na polski).

Do wykonania tutoriala będziemy potrzebować:

  • programu LogonStudio (freeware)

  • WinRARa (lub innego programu do kompresji obsługującego format *.zip)

  • logonu-wzorca

  • obrazka służącego jako tło

  • ewentualnie programu graficznego do niewielkich przeróbek tła

Co uzyskamy?

Tutaj pokażę Wam jak z:

153491dfe344258fm.jpg

zrobić taki logon:

a6df3c03f439b9ccm.jpg

Pracę zacząć należy od pobrania i zainstalowania programu LogonStudio. Instalacja do skomplikowanych nie należy, jej opis możemy więc pominąć. Po instalacji można usunąć z autostartu wpis programu (np. poprzez Start/Uruchom/msconfig), gdyż nie jest on konieczny do prawidłowego funkcjonowania aplikacji, a jedynie obciąża pamięć i niepotrzebnie wydłuża czas ładowania się systemu.

Cały program wygląda tak:

da5417f19a636b42m.jpg

Teraz należy pobrać logon do przerobienia oraz przygotować bitmapę wykorzystywaną jako tło.

  • VOS Logon. Plik posiada rozszerzenie *.logonxp, tak naprawdę jest to jednak archiwum zip

  • obraz służący jako tło - na przykład zdjęcie pola mojego autorstwa :slight_smile:

47aef8b1eaee546bm.jpg

Przygotowanie tła:

Wybranemu przez siebie obrazowi musimy nadać proporcje ekranu. Najlepiej dostosować rozmiar bitmapy bezpośrednio do rozdzielczości pulpitu. Skalujemy więc odpowiednio obraz (w moim przypadku są to wymiary 1280*1024), następnie zapisujemy go w formacie *.bmp, nadając mu nazwę

Należy zwrócić uwagę na wielkość liter.

Praca z logonem:

Pobrany oryginalny Logon należy wypakować do jakiegoś folderu, np. VOS_Logon_pole_pl. Otwieramy go najnormalniej w świecie WinRarem i korzystamy z opcji “Wypakuj do…”

Jeśli prawidłowo wypakujemy zawartość archiwum, w naszym folderze powinny pojawić się pliki:

Na początek podmieniamy w folderze plik Bitmap_100.bmp przygotowanym przez nas wcześniej tłem. Dodatkowo możemy zamienić plik Preview.jpg, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.

Może być to ten obraz (jeżeli ktoś korzysta z mojego tła):

67cd1b02f3845a1e.jpg

lub tło zeskalowane do rozmiaru 300*240 i zapisane w formacie jpg.

Jeśli podmieniliśmy już plik z tłem i przygotowaliśmy obraz podglądu, możemy zabrać się za edycję pliku językowego (spolszczenie).

Edycja pliku językowego (Theme.ini):

Przy tej czynności należy szczególnie uważać, gdyż nawet najmniejsza pomyłka może doprowadzić do powstania błędu

o którym więcej na końcu.

W tym pliku interesować się będziemy jedynie sekcją [sTRINGS]. Otwieramy plik np. w notatniku i tłumaczymy napisy z oryginalnych:

[Strings]

1=Arial

2=Tahoma

3=Tahoma

6=Password

7=Welcome

8=Please type your password again. \nBe sure to use the correct uppercase and lowercase letters.

9=You can click the "?" button to see your password hint.\n\nPlease type your password again. \nBe sure to use the correct uppercase and 

lowercase letters.

10=Did you forget your password?

11=

12=

13=Password Hint:

14=Undock

15=Logged on

16=Currently logged on

17=Undock %s

18=You can use your password reset disk.\n\nPlease type your password again. \nBe sure to use the correct uppercase and lowercase 

letters.

19=You can click the "?" button to see your password hint.\nOr you can use your password reset disk.\n\nPlease type your password 

again. \nBe sure to use the correct uppercase and lowercase letters.

22=

25=

26=Logging on...

27=%d unread mail message.

28=%d unread mail messages.

29=%d program running.

30=%d programs running.

31=please wait...

32=%s has %d program running

33=%s has %d programs running

34=Running too many programs can slow down your computer. \nIf your computer is running more slowly than normal, try closing some programs.

35=%s has %d e-mail message

36=%s has %d e-mail messages

37=To read your messages, log on and choose E-mail from the Start menu.

38=%s is logged on

39=Running too many programs may slow down your computer. \nIf your computer is running more slowly than normal, try logging some users off.

40=%s (%d)

42=18

43=12

44=22

45=14

46=7

47=7[/code]


na polskie:

[code][Strings] 1=Arial 2=Tahoma 3=Tahoma 6=Hasło 7=Witaj! 8=Proszę, wpisz swoje hasło ponownie. \nUpewnij się, że stosujesz odpowiednią wielkość liter. 9=Możesz kliknąć “?”, aby zobaczyć podpowiedź dotyczącą hasła.\n\nProszę wpisz swoje hasło ponownie. \nUpewnij się, że stosujesz odpowiednią wielkość liter. 10=Zapomniałeś hasła? 11= 12= 13=Podpowiedź dotycząca hasła: 14=Odblokuj 15=Zalogowany 16=Właśnie zalogowany 17=Odblokuj %s 18=Możesz użyć dyskietki resetowania hasła.\n\nProszę, wpisz swoje hasło ponownie. \nUpewnij się, że stosujesz odpowiednią wielkość liter. 19=Możesz kliknąć “?”, aby zobaczyć podpowiedź dotyczącą hasła.\nMożesz również użyć dyskietki resetowania hasła.\n\nProszę, wpisz swoje hasło ponownie. \nUpewnij się, że stosujesz odpowiednią wielkość liter. 22= 25= 26=Logowanie… 27=%d nieprzeczytana wiadomość e-mail. 28=%d nieprzeczytanych wiadomości e-mail. 29=%d uruchomiony program. 30=%d uruchomionych programów. 31=proszę, czekaj… 32=%s ma %d uruchomiony program 33=%s ma %d uruchomionych programów 34=Uruchamianie zbyt wielu programów może spowalniać komputer. \nJeśli Twój komputer działa wolniej niż zwykle, spróbuj zamknąć kilka programów… 35=%s ma %d wiadomość e-mail 36=%s ma %d wiadomości e-mail 37=Aby odczytać wiadomości, skorzystaj z Twojego programu poczty e-mail. 38=%s jest zalogowany 39=Uruchamianie zbyt wielu programów może spowalniać komputer. \nJeśli Twój komputer działa wolniej niż zwykle, spróbuj wylogować kilku użytkowników… 40=%s (%d) 42=18 43=12 44=22 45=14 46=7 47=7

Oczywiście można używać bardziej oryginalnych tekstów, np.

zamiast

w

Ja starałem się zachować wierność przekładu :).

Po edycji plik zapisujemy.

Eksport logonu do formatu *.logonxp:

Kiedy już wyedytujemy/podmienimy wszystkie interesujące nas pliki w folderze, możemy zapisać logon jako plik programu LogonStudio. Zrobimy to przy użyciu WinRARa.

Należy kliknąć ppm na folder z logonem i z menu kontekstowego wybrać “Dodaj do archiwum…”/“Add to archive…” i skompresować plik z następującymi ustawieniami:

b45f89fdafc8a841.jpg

Jeśli ktoś nie korzysta z WinRARA, może innym programem stworzyć nieskompresowane archiwum zip i ręcznie zmienić rozszerzenie na *.logonxp.

Instalowanie Logonu:

Kiedy mamy już przygotowany plik z logonem w formacie *.logonxp, odpalamy program LogonStudio.

Następnie wybieramy Load, wskazujemy lokazlizację pliku i wybieramy OK. Potem wystarczy już tylko wybrać interesujący nas logon z listy, kliknąc Apply… i cieszyć się własnym Logonem :).

Ps. Po wybraniu Apply zostaniemy automatycznie przelogowani, dzięki czemu będziemy mogli od razu zobaczyć efekt naszej pracy.

Ps2. W wypadku pojawienia się jakiegokolwiek błędu po przelogowaniu (w tym parser error), należy naciskać kombinację klawiszy Alt+Ctrl+Del+Enter aż do momentu pojawienia się okienka z możliwością ręcznego zalogowania użytkownika.

Ps3. W każdej chwili można powrócić do oryginalnego ekranu logowania wybierając opcję “Restore default XP logon”.

Ps4. Ciekawy efekt można uzyskać, stosując to samo tło z Logonu również jako tapetę :).

Oczywiście to nie wszystkie możliwości, jakie daje LogonStudio. Wiele innych logonów można pobrać z sieci. Oto kilka innych moich logonów:

7d8ac9c89c12ca51m.jpg ba0de118ff53de36m.jpg 4b0ba9a945cf703cm.jpg

91de250eb826d6efm.jpg

Koniec :slight_smile:

Możecie się pochwalić swoimi :P.

Mam problem ze spakowaniem tego koncowego folderu. Jeśli można to poprosze o przyblożenie tej operacji :smiley:

A dokładniej co ci się nie udaje?

BTW Fajny tutek i fajny efekt :slight_smile:

Bardzo fajny tutek, przyda się. :slight_smile:

PS: szkoda ze nie ma tutka o tej tematyce tylko ze pod Ubuntu.

czemu ten tutorial jest w dziale na luzie?

czy logonstudio działa na viscie?

Został tutaj swego czasu przeniesiony przez jednego z moderatorów z działu Windows.

Tak, jest specjalna wersja dla visty.

Powinien być w Sprawdzonych poradach.

To dlaczego screeny są z Visty??

Niby dlaczego ??

Bo to jest dział przeznaczony na tutoriale.

To nie Vista, tylko XP z zainstalowanym stylem.

a można wiedzieć jaki to styl?

super sprawa. jeśli zrobi to się pochwalę :D,

Uwaga - jeśli!

-to dobre słowo

Na screenach akurat widać Vista Inspirat 1.1, ale teraz generalnie korzystam z nowszej (i moim zdaniem ładniejszej) paczki Vista Inspirat Ultimate 2.

Swoją drogą do drugiej paczki dołączony jest całkiem ciekawy ekran logowania ;).

Fajny tutorial, nie powiem. Myślę że powinien się znaleźć w “Sprawdzonych poradach”, gdyż jest to wyraźny poradnik jak zmienić ekran logowania w naszym Windowsie :slight_smile:

A czy czasem nie otrzymamy takiego samego efektu podmieniając w systemie plik logonui.exe? Można taki gotowy pliczek ściągnąć z sieci (chociaż wybór jest chyba niewielki).

Super! kuhar , porównaj twoje “faq” do tego.

Fachowo! :slight_smile:

Trochę głupio że w ściągniętych z sieci stylach zazwyczaj nie pojawia się napis Wylogowywanie lub zamykanie systemu Windows :? W nie których jest… myślę że jest to sprawa skryptu i że dało by się to włączyć…

Czekam na odpowiedź :slight_smile:

mam problem

dodałem takie same tapety

zmieniłem dobrze tekst

a tu wyskakuje takie cos

Pareser Message

Value creation failed "at line 8

wiec sprawdziłem :

zminiłęm tylko tekst sprawdziłem działa

a jak zaminiełem tapety

to to wyskakiwało

moze sos przeoczyłem

czy napewno trzeba było zmic priew i bitmap 100

prosze o pomoc :frowning: :frowning: :frowning:

P.S

logon nie działa nie chce wczytac zadnych styli w tym formanie .logonxp

manieczek1290 , musisz po każdym słowie wstawiać [Enter] ? To jest wiersz?

Proszę to poprawić.

nie stawiałem samo tak wyszło