Sposób na niemożliwość pisania ą,ć,ń,ś itd

Witam,

Niekiedy zdarza się tak, iż nie możemy napisać polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż) na klawiaturze naszego komputera. Pisząc, np. ze znajomym w komunikatorze możemy tego negatywnie nawet nie odczuć, jednak wystarczy uruchomić pakiet biurowy, w których chcemy napisać referat czy też list oficjalny i wysłać go e-mailem. Okazuje się wtedy, iż brak “ogonków” zdecydowanie zmniejsza czytelność tekstu (np. maz [mąż]) i świadczy o naszej niedbałości i nieprofesjonalności.

Napisałem więc poradę, dzięki której uda nam się uniknąć tych problemów. No więc zaczynamy!

Klikamy w przycisk Start, następnie w Panel sterowania. Aby ułatwić sobie zadanie, klikamy w obszarze zadań po lewej stronie w napis “Przełącz do widoku klasycznego”. Teraz pojawiają nam się wszystkie opcje Panelu sterowania. Wybieramy więc tą o nazwie Opcje regionalne i językowe. Pojawi się nowe okno Opcje regionalne i językowe. Przechodzimy w nim do zakładki Języki. Teraz w obszarze Usługi tekstowe i języki, klikamy na przycisk Szczegóły… Teraz wyświetli nam się okno Usługi tekstowe i języki. Jak widać jest w nim wiele języków. Usuwamy wszystkie, oprócz Polski (programisty). Teraz już tylko wystarczy kliknąć w dwóch poprzednio otwartych oknach na OK i już na pewno możemy pisać polskie znaki diakrytyczne :slight_smile:

Moja porada dotyczy głównie Windowsa XP, jednak we wszystkich wersjach Windows, porada ta ma zastosowanie, ale nazwy poszczególnych opcji mogą się różnić.

W dolnym prawnym rogu ekranu jest taka klawiaturka i u mnie tam się wybiera .

Przynajmniej u mnie tak jest

Lub też przytrzymanie przez chwilę kombinacji klawiszy Shift + Ctrl :slight_smile:

Często nie można pisać literki “ą” przez catalyst control center itp. W catalyst trzeba wejść w panel CCC, poszukaj sekcji skróty klawiaturowe i je

wyłącz. :slight_smile: :slight_smile:

A jeśli nic z powyższych niezadziałało, możemy użyć kombinacji Shift+~ (tylda), puścić klawisze (na ekranie nic nie powinno się pojawić), po czym nacisnąć odpowiedni znak na klawiaturze. Powinien pojawić się nasz oczekiwany znak z polskim “ogonkiem”.