Blokowanie reklam w Operze

Jeśli Cię denerwują wyskakujące reklamy rozpraszające całą uwagę i skupienie, zakrywające połowę interesujących Cię informacji, spowalniające ładowanie się stron, szpecące ich wygląd. Jeżeli używasz przeglądarki „Opera” to możesz mieć problem reklam z głowy! Wystarczy że:

  1. Do notatnika wkleisz tą zawartość

  2. Zapiszesz jako urlfilter.ini w katalogu opery domyślnie w C:\Documents and Settings\Admin\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile lub w pasku przeglądarki wpisać opera:about i nacisnąć Enter i szukać katalogu opery w ścieżce dostępu, albo Pomoc - o Operze

3.Edytuj swój plik opera6.ini ( znajduje się w katalogu opery tam gdzie zapisałeś/aś plik urlfilter.ini) i dodaj do sekcji

[Adv User Prefs]

oraz następujący tekst (zmień ścieżkę tak, aby wskazywała twój plik urlfilter.ini):

URL Filter File=\ścieżka\do\pliku\urlfilter.ini

4 .Zamknij i otworz ponownie Opere

A tu jest gotowy plik urlfilter.ini

Postanowiłem odświeżyć ten temat, ponieważ nie wiem czy podany wcześniej plik jest aktualizowany, a metoda z urlfilter jest dużo wygodniejsza niż męczenie się z odpowiednim rozszerzeniem.

  1. Wchodzimy na stronę: http://www.fanboy.co.nz/opera.html

  2. Klikamy PPM na Main List w ramce Poland Adblock List (opcjonalnie możemy wybrać Main List + tracking).

  3. Wybieramy zapisz element docelowy jako …

  4. Zapisujemy go w folderze zależnym od naszego systemu: (Możliwe, że będziemy musieli zaznaczyć wyświetlanie ukrytych plików i folderów.)

(XP/Windows 2000) C:\Documents and Settings"nazwa użytkownika"\Application Data\Opera\Opera\

(Vista/7) C:\Użytkownicy"nazwa użytkownika"\AppData\Roaming\Opera\Opera\

Potwierdzamy nadpisanie pliku.

  1. Uruchamiamy ponownie Operę.

  2. Cały proces trzeba co jakiś czas powtórzyć, bo ciągle pojawiają się nowe reklamy.

EDIT:

Faktycznie stworzyłem tu małą nieścisłość. Wiem, że nie ma katalogu C:\Użytkownicy, ale w polskiej wersji win7 MS niepotrzebnie namieszał. Folder jest wyświetlany jako Użytkownicy (w eksploratorze), ale ścieżka jest C:\Users (trochę to bez sensu niestety).

To i ja dodam coś od siebie. Dobry plik filtrujący, to nie taki który posiada 2671 (mb2707), czy 4548 wpisów (Fanboy), ale taki, który ma te wpisy odpowiednio dobrane. - Przecież większości z tych reklam nigdy w życiu byście nie zobaczyli. Mówię to oczywiście z własnej perspektywy - reklama mi nie przeszkadza, dopóki nie jest nachalna, nie jest duża i nie jest we flashu.

Warto jest samemu dopasować urlfilter do stron, które się odwiedza. Wystarczy zauważyć, że lista ta jest listą adresów, które mają być blokowane i używa ’ * ’ jako symbolu wieloznacznego.

Dodam jeszcze adres innego pliku urlfilter.ini, żeby było do wyboru, do koloru: http://my.opera.com/karolkuich/blog/opera-adblock.

Co do powyższego, to nie trzeba tego robić w ten sposób. Najprościej nadpisać plik urlfilter.ini znajdujący się w katalogu profilu (tak jak napisał Nathan7, ale plik najlepiej nadpisywać przy zamkniętej Operze - wtedy mamy pewność, że nie nadpisze go ona starym plikiem przy zamykaniu), a jeżeli nie chcemy tego robić, to lepiej wyedytować ścieżkę poprzez opera:config#Network|URLFilterFile (nie wiem jak to wstawić na tym forum jako link :/) i zapisać zmiany.

Sprostowanie: nie ma takiego folderu “C:\Użytkownicy”, jest “C:\Users” (spróbuj to wkleić do paska adresu, albo w oknie dialogowym Uruchamianie, to się przekonasz). Położenie folderu profilu użytkownika możemy sprawdzić w opera:about.

a ja do blokowania reklam w Opera polecam NoAds Fixed

https://addons.opera.com/addons/extensi … .8-fixed3/

doskonały dodatek

Jest jeszcze Ad Muncher , świetny program z którego sam korzystam od dawien dawna, uniwersalny blocker reklam tak dla Opery, jak i Chrome, czy FF. Dawno nie widziałem reklam, a sam programik siedzi sobie grzecznie w tryaju i nie rzuca się specjalnie w oczy :slight_smile:

tutaj jest sporo informacji odnośnie filtrów do blokowania wszelkiego rodzaju reklam w operze

http://my.opera.com/Tamil/blog/ad-block

ja polecam operaadblock z katalogu rozszerzeń…