Logowanie roota w tryb graficzny - Kubuntu 6.10

Witam!

Zainstalowałem właśnie Kubuntu 6.10 i jako początkującemu w Linuxie łatwiej mi wszystko robić w środowisku graficznym.

Wiem, że konto roota ma domyślnie wyłączoną możliwość logowania w tryb graficzny i hasło generowane losowo. Ustawiłem już sobie ręcznie to hasło i teraz chciałbym włączyć możliwość logowania roota w tryb graficzny - wiem, że jest to możliwe, bo opisane jest to na forum Ubuntu, ale widzę, że w Kubuntu tych opcji trzeba szukać gdzie indziej, a nie tak, jak tam piszą, w opcjach ekranu logowania (no, chyba, że ja tego nie widzę :wink: ).

Będę wdzięczny, jeśli ktoś podpowie mi, jak to ustawić w Kubuntu.

w pliku /etc/kde3/kdm/kdmrc zmien wpis:

AllowRootLogin=false

na:

AllowRootLogin=true

Między innymi właśnie takich operacji nie mogę dokonywać, bo system na to nie zezwala. Przy próbie zapisania zmian w pliku otrzymuję komunikat, że to niemożliwe. Niestety nie umiem tej operacji przeprowadzić z konta roota, bo mam tam do dyspozycji jedynie tryb tekstowy, a jeszcze nie znam Linuxa na tyle dobrze, aby swobodnie poruszać się w trybie tekstowym.

W Ubuntu aby nadać programowi uprawnienia roota korzystasz z polecenia sudo (wpisujesz je w terminalu) np.

sudo kate /etc/kde3/kdm/kdmrc

Podajesz hasło do swojego konta (a jeżeli zmieniłeś hasło roota tak jak piszesz to wtedy to nowe).

Wiem, że początkującemu trudno się przyzwyczaić do konsoli, ale wiele rzeczy będziesz zmuszony robić właśnie w niej a często będzie tak o wiele łatwiej. Np. powyższą linijkę po prostu wkleisz i tyle. Nie musisz szukać katalogów, plików (często ukrytych) itp. A na początek poczytaj trochę poradników do (K)Ubuntu. I pamiętaj, że korzystając z Kubuntu czasem będziesz używał innych programów niż w Ubuntu (np. zamiast gedit użyjesz kate).

Pozdrawiam

hag , bardzo Ci dziękuję !!