Co jest z BIOS-em

Witam

Kolega otrzymał zabytkowy komputer, gdzie przy ładowaniu BOISU, gdy sprawdza, jakie sa zainstalowane dyski wskazuje komunikat, którego w żaden sposób nie można ominąć:

CMOS checkusen error -Deflaults loaded

Warning! CPU has been changed.

Please Enter CPU Speed CMOS Setup and Remember to Save, Beforce Exit!!

Proszę o szybką pomoc z góry dziękuję

Wymiencie BIOSa albo sprawdzcie czy kabelki do dysków są dobrze podpięte :?

Albo padła bateryjka, albo procesor jest podkręcony

Mi wychodzi na :

-błąd załadowania CMOS ( poprostu nie rozpoznał procka i BIOS płyty nie uruchomi kompa bo może to doprowadzić do spalenia procka albo samej płyty)

  • procesor nie pasuje do płyty ze zwgladu na taktowanie- zworki na płycie albo na procku przestawić - nowy bios sie kłania.

  • Ostrzeżenie! *CPU* jest podkręcony - za szybki

Nie kupować kota w worku…

:smiley: :smiley:

Wyjąć baterie na 30 minut,ustawić tylko w biosie date i godzine,zapisać i zobaczyć .

Wziąść opis płyty głównej i ustawić parametry pracy procesora,podejrzewam że trzeba to zrobić na zworkach na płycie.

Mnożnik i FSB.

Przejrzeć wszystko dokładnie.

Czy nie można wejść do BIOS’u i kliknąć Domyślne ustawienia, zapisać i ponownie uruchomić, a przy tym sprawdziać czy poprawnine jest wpisana data i godzina?

:okulary:

Witam

Dziekuje za odpowiedzi, już z tym problemem sobie poradziłem, system jest zainstalowany wszystko chodzi Oki, ale jest kolejny problem, chodzi mi o wejścia z płyty głównej do przycisku start, reset itd. jak to prawidłowo podłączyć, gdzie są następujące kable:

Czarno- biały

Żółto- biały

Czerwono- biały

Zielono- biały

Czerwono- biały

Opis płyty głównej i wszystko wiesz.

Na wtyczkach powinny być symbole i zakładasz wtyczke zgodnie z symbolem przy gnieżdzie płyty głównej, jak się pomylisz nic nie uszkodzisz.

Jak nic net i wszystko wiesz.

Przy HDD patrz na biegunowość + i -,to samo przy diodzie zasilania komp.

Power i reset biegunowość nieważna.

Nie ma standartowych odznaczeń,szczególnie minus ma różne barwy - kolor i funkcja patrz na oznaczenia na wtyczkach.

Power czerwony i biały

Lampka HDD czerwony + a minus biały

Power led zielony + biały -

Może być inaczej