Zakup aparatu cyfrowego - jaki wybrać?

Ostatnio zdecydowałem się na zmiane aparatu cyfrowego. Posiadany przeze mnie dotychczas Trust 715 LCD Powerc@m zoom nie spełnia moich oczekiwań a jakość wykonywanych przez niego zdjęc jest niezadowalająca (za duży czas naświetlania uniemożliwia robienie zdjęć obiektom w ruchu, aparat ma problemy z ostrością, nie posiada zooma optycznego a zdjęcia są czasami “przepalone”). W sklepach można znaleźć bardzo wiele przeróżnych ofert a wsród opinii jakie można spotkać w internecie są przeważnie same pozytywy - ciężko zatem będzie mi się zdecydować. Mam zamiar wydać około 700 zł. Zależy mi na zdjęciach wysokiej jakości. Duży zoom optyczny byłby mile widziany. Zdarza się, że muszę wykonywać fotki przy słabym oświetleniu. Nawet wtedy zdjęcia powinny być ostre i czytelne. Moją uwagę zwróciły Panasonic DMC-LZ3, Canon Powershot A530 i SAMSUNG DIGIMAX S600 Najbardziej przemawia do mnie ten Canon, czy słusznie?

Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii. Wybór którego z nich powinien się okazać najbardziej zadowalający oraz dlaczego? Może znajdzie się jeszcze jakiś inny ciekawy aparacik?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

NIKON COOLPIX L1 6.2 MPX ma Wysokiej jakosci obiektyw Zoom-Nikkor z 5-krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowej 38-190 mm.

Migawka (min): 1/2000s

Migawka (max): 4s

Bardzo fajny, ale zastanawiająca jest ta niska czułość… a zatem przy słabych warunkach oświetleniowych fotki mogą się nie udać. Dodatkowo słyszałem, że nikon’y słyną z “zimnych kolorów” - czy to prawda? Nie chciałbym wywalić tysiąca złotych tylko po to żeby mieć znowu takie same problemy…

Dodałem ankietę. Poza opiniami prosiłbym także o głos w ankiecie. Jeśli masz jakiś inny ciekawy sprzęcik do polecenia to również byłbym wdzieczny.

fuji finepix f10 - najlepszy wybór za taką cenę, duża matryca 1/1,7" czyli znakomitej jakości zdjęcia no i jest bardzo szybki 3 - 1/2000 sek.

http://www.techplanet.pl/index.php?id=1094

Jak masz możliwość to bierz Canon PowerShot A630. 8 mln ppikseli, 4x zoom optyczny i obrotowy 2,5" wyświetlacz LCD.

Jeszcze lepiej A640.

Jeśli seria 600 za droga to wybierz A540 zamiast A530.

A jakie one robią fotki? Czy jakiś szczęśliwy posiadacz tychże właśnie aparatów mógłby podzielić się obiektywną opinią na ich temat. Specyfikacja techniczna nie zawsze prawdę powie.

Ja mam canonna poweshot A530 i jestem super mega zadowolona dobry zakup oplaca sie multum korzysci etc.

Ja również jestem szczęśliwym posiadaczem A530 :smiley: myśle, że to bardzo dobry wybór za rosądną cenę. pozdrowienia :mrgreen:

a ja powiem tak… focę sobie canonem a700… odwzorowanie kolorów w zależności od ustawień, punkt ostrzenia jednak sobie samemu najlepiej wybrać, bo aparat czasem zachowuje się zupełnie nie przywidywalnie, kompakt, na tyle mały, że jego przechowywanie czy przenoszenie nie sprawia kłopotów, jednak czasem jest zbyt mały u zbyt lekki by utrzymać go w bez ruchu przy dłuższych czasach, ale ogólnie zadowolony z niego jestem

z tch podanych w pierwszym poście… zdecydowanie odrzuć Samsunga

Przy takich mniejszych czasach to mam nadzieję, że problemu z poruszonymi zdjęciami nie będzie i brak antishake’a mnie nie zgubi.

A A530 ustawia ostrość automatycznie czy można ręcznie?

A jakie są między nimi różnice? (poza ceną i rozdzielczością)

To wygląda bardzo interesująco.

Czy ta metoda ustawiania ostrości jest podobna do systemu w aparatach marki Permier? - Wycelować w ostry obiekt, wcisnąć spust do połowy, ustawi się na niego ostrość, wycelować gdzie się chce tak aby ten obiekt znalazł się np w innym miejscu na fotce i docisnąć spust?

A530 ma coś podobnego czy w kwestii ostrości musimy zdać się na automat? A czy ten “automat” chociaż sobie radzi z zadaniem?

ten najlepszy

81f837c8732d239d.jpeg

Ponoć poprzednik A520 jest lepszy. A 530 na takiej samej matrycy ma upchniętą większą liczbę pikseli, więc mogą wystąpić zniekształcenia. A tak to te 2 aparaty się niczym nie różnią.

Z tych 3 bym brał panasona bo ma większy zoom(zresztą obiektyw Leica) i optyczną stabilizację obrazu. Wada: jest trochę stary już.

Weź popytaj jeszcze na innych forach związanych z fotografią może tam ci doradzą.

PS Podobno w tym roku aparaty cyfrowe mają potanieć, więc może warto jeszcze trochę poczekać.

jest to dość popularny sposób z tego co się orientuję, jednak ma on pewną podstawową i bardzo znaczną wadę, prócz nastawy ostrości w tym samym momencie blokuje się i ekspozycja fotografii, co po zmianie kadru może skutkować poważnymi błędami w doświetleniu zdjęcia

No, jego specyfikacja wygląda bardzo ciekawie. Interesuje mnie za to jak ten aparat sprawuje się w praktyce. Nie miałem nigdy doczynienia z tego typu sprzętem Panasonic’a. Zdanie znających się na rzeczy użytkowników, osób które miały okazję sprawdzić jak aparacik zachowuje się przy pracy.

O ile większe możliwości daje stabilizator? Robienie fotek w biegu? Przy małych czasach naświetlania chyba można bez niego przeżyć?

Troszke poczekać nie zaszkodzi, ale szczerze mówiąc już za mną chodzi myśl, żeby pofocić ale nie mam czym. :mrgreen:

W Canon’ach A530 i A540 wykorzystywana jest ta sama technologia ustawiania ostrości? Jeśli tak będę się musiał zastanowić czy warto dołożyć pare setek, aby mieć jeden megapiksel więcej.

bez przesady, daje pewną nie wielką poprawe przy dłuższych ekspozycjach

raczej tak, jak wspomnialem, z tego systemu korzysta zapewne większość aparatów (wszystkie z którymi ja miałem styczność), choć często istnieje też możliwość zablokowania samego focusa, bez blokowania ekspozycji, ale to już zależy od aparatu…

Przy czasach rzędu kilka sekund (np jakbym robił fotki w nocy) chyba i tak bez statywu się nie obejdzie?

Na moje nieszczęście mój aktualny sprzet ustawia ostrość sam tyle że niezdarnie ;]

zarówno lustrem jak i kompaktem staram się nie robić z ręki czsó dłuższych od 1/30, rekord lustrem analogowym, który był zdatny do oglądania wynosił około 2s, ale to przy wykorzysaniu podparcia…

ja nauczyłem się po prostu nie do końca ufać AF i ustawiać ostrość wg. własnych upodobań, zawsze tam gdzie mam na to ochotę

Ja tak tylko dodam: nigdy nie bierz aparatu Samsunga jeśli chcesz aby posłużył ci długo i sprawnie :mrgreen:

No, tego typu uwagi są dla mnie najcenniejsze. To bardzo istotne, żeby nie kupić czegoś co niebawem siądzie.

W takim razie pozostał mi już tylko jeden dylemat…

A530 czy A540 :mrgreen: