Jak to jest z licencją OEM?

Witam mam dość nietypowy problem. Czy przy licencji OEM nie można wymieniać niektórych komponentów sprzętu? Chciałbym kupić Vistę, i za jakiś czas wymienić RAMy i grafikę. Czy licka nie będzie juz wazna (key) bo sys będzie mi wykrywał nowy komputer?

Słyszałem o podstawowych częsciach kompa których nie można wymieniać bo inaczej straci się klucz produktu.

Jak coś wiecie to podzielcie się swoją wiedzą. Będę bardzo wdzięczny.

Niewiem jak jest z Vistą ale wiem że np. przy zakupie Win xp Pro w wersji oem to przy instalacji klucz przypisuje się płycie głównej i niemożesz zmienić płyty ale reszte możesz zmienic :wink: Czyli moze wymienic wszystko oprusz płyty głównej.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=7

Jeśli tylko o MoBo chodzi to extra - będę spał spokojnie. Jej na pewno nie bede wymieniał. Mój AsRock obsługuje nawet AMD FX-60. Jeszcze parę lat na nim polatam.

Ale jeśli wszystko inne mozna wymieniać to ok.

@Grzesiek1 - ten link jest do dokumentu który obowiązywal do września 2005.

a co się stanie jak chcę zmienić Płytę bo mam trosze starą ;/

w windows mc bylo tak ze nawet przy zmianie napedu generowal sie nowy klucz aktywacyjny oby nie bylo tak z vista…

Dowiedziałem się od sprzedawcy Visty OEM ze tak jak w przypadku XPka -można wsio wymieniać oprócz płyty głównej. Jeśli np. płyta wyląduje w serwisie bo padnie, to musicie wziąć od serwisanta jakiś paragon albo inny świstek i dzwonicie do M$ po nowy key.

@matius13: lepiej na razie wymien sprzęta a potem kup Vistę. Po aktywacji sysa będzie kaplica.

pytanie mam nei co głupie. czyli zeby kupic viste w wersji oem to musze kupic nowego kompa czy jak? nie moge po prostu w komputroniku kupic sobie visty za 380 zł? nie mam zamiaru zmieniac kompa :confused:

nie musiz kupowac nowego kompa - mozesz sobie bez problemu kupic Viste w tym Komputroniku , rozpakowac, zainstalowac , przykleic certyfikat na obudowe i cieszyc sie swoim legalnym systemem ( czasy w ktorych bylo trzeba kupic komputer do OEM juz minely - teraz od jakiegos czasu juz sa inne warunki OEM)

Informacja z działu aktywacji Microsoft Polska:

OEM przypisuje się do płyty głównej - zmiana płyty wymaga nowej licencji ale …

Kiedy płyta ulegnie awarii i zmienisz ją na inną wszystko wg Microsoftu jest OK.

Czyli “drobne kłamstewko” przez telefon i możesz mieć NOWĄ PŁYTĘ a dotychczasową licencję OEM.