PIO, czyli "Oszalała Barracuda"

I mnie dopadły problemy natury sprzętowej :?

Do rzeczy…

Mam dysk ST3120026A (ATA-100), master sam na pierwszym kanale. Od jakiegoś czasu znacznnie zwolnił (chyba gdzieś po reinstalce)

Tak sobie więc zerkam tu i ówdzie, a tu :o Podstawowy Kanał IDE: Tryb PIO :o

Nic, sprawdzam bios - jest ok, sprawdzam taśme - ok, piny też wszystkie na miejscu a wredota się dalej PIO trzyma, a o UDMA nie ma mowy.

screen1 screen2

Co można na to poradzić? jak wymusić spowrotem UDMA?

Dla ułatwienia podpowiem, że:

-Płyta Główna: ECS L7S7A2

-Bios AMI data: 02/19/2003, id: 62-0219-001131-00101111-040201-SiS746-L7S7A2 (chyba nieco aktualniejszy jest ten

więc zapewne go zapodam)

-Sterowniki z tej stronki

Panel sterowania --> System --> menadzer urządzeń --> Konrolery IDE ATA (lub podobne) właściwości i tam ustawiasz

Widziałeś screeny? Gdyby to było takie proste to by nie było problemu…

W ww. miejscu jest możliwość wyboru DMA jeżeli dostępne i Tylko PIO - oczywiście mam to pierwsze …a i tak ładuje mi PIO zamiast DMA/UDMA

Na drugim kanale gdzie mam podpięty dvd i cdrw nie ma tego problemu…

sprawdź dysk http://www.seagate.com/www/en-us/suppor … s/seatools

Sprawdziłem, nic nadzwyczajnego nie wykazał… zaproponował tylko scandisk/chkdsk/… - fakt, miałem dzisiaj niedomknięty system i niewykonany skan - nie jest to jednak powodem, bo po chk nadal to samo.

Oczywiście pokazało że dysk obsługuje dma/udma, poklazało różnicę w statystykach odczytu przy pio i dma …ale to przecież nadal nie rozwiązuje problemu.

W zasadzie wszystkie testy przeszedł (passed) więc pojęcia już nie mam… :?

http://forum.pclab.pl/t199898.html

Szczególnie 2 i 10 post.

A stery do płyty głównej wgrane,szczególnie do IDE.

Wymień taśmę sygnałową.

Sprawdź dysk na innym kompie,może uszkodzony.

Ad1. wgrane najnowsze jakie istnieją

Ad2. była juz zmieniana

Ad3. niestety w tej chwili nie mam takiej mozliwości …ale postaram się sprawdzić

BTW.

Najlepszy numer, zaktualizowałem sobie jeszcze na wszelki wypadek biosa :lol:

Aktualizacja zakończyła się powodzeniem …tylko system nie wstaje :twisted:

tj. próbuje załadować winde i następuje restart, w trybie awaryjnym ładuje pliki i restart, w trybie debugowania (chyba) ekran startowy windy i pasek postępu leci w nieskończoność…

-coś mi podpowiada, że to za sprawą MBRa …ale mogę się mylić :wink:

Tak czy owak, cały bajer w tym że gdzieś mi się zapodziała płytka XP+SP2 :stuck_out_tongue:

-jeszcze by ktoś pomyślał, że pewnie pierwszy raz robiłem upgrade biosa …heh, jak pech to pech :mrgreen:

Dobrze że miałem gdzieś w szufladzie Knoppixa, bo bym całkiem od netu został odcięty :slight_smile:

weś zresetuj ustawinia biosu load default data lub podobnie, choć ja flashowałem u siebie płytę z systemem na pokładzie i wstała bez problemów… gdzieś czytałem że windows XP w razie jakiś problemów z odczytem z dysku przestawia go automatycznie na wolniejszy tryb PIO, należy wprowadzić jakieś poprawki w rejestrze żeby usunąć tę dziwną opcję ale nie pamiętam dokładnie (jak znajdę to dopiszę choć może ktoś będzie wiedział)…

resetowany kilkukrotnie… nic to, zasysam teraz bootdisk’a dla sp2 i się zobaczy…

Jeżeli to nic nie da, to jeszcze raz zflashuje, tym razem inną wersją.

______update_______

Tak więc udało mi się jakoś pobrać i ponagrywać pod Knoppixem te bootdiski dla WinXP&SP2

Reset kompa z pierwszą dyskietką - ładnie, pojawił się instalator, woła o drugą, wsadzam

…a tu:

Coś gdzieś znalazłem w necie na stronie ms o takim problemie przy upgrade z win98/me

na innej stronce, że problem może być z ust. biosu lub z ramem…

Ma ktoś jakieś pomysły? -jeszcze reset biosa …a jeśli nie pomoże reflash?

Aktualnie mam najnowszego ‘rzekomo’ oficialnego biosa l7s7a2_031201.exe

Mogę zmienić na Chb127 (Based on ECS 030127), Chb313 (Based on ECS 030313) …mam jeszcze PER7a2

Chb to …wersje overclockerskie

Pytanie, który lepszy? :mrgreen:

przekombinowałeś.

a wystarczyło wejść do menedżera urządzeń i usunąć dysk. po restarcie wszystko wróciło by do normy.

Przekombinowałem - fakt.

…i nie wróciło by - bo nie wróciło …usunięcie kontrolerów to jedna z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem :?

_____update_____

No, już piszę z windy- zmiana biosu pomogła :slight_smile:

…niestety z dyskiem jeszcze się pomęcze

_____update_____

Kilka poprawek w biosie, jeszcze raz całkowita deinstalka sterów, usunięcie kontrolerów, czyszczenie rejestru, instalka sterów, defrag i scandisk, restart …i UDMA wróciło :slight_smile: