Monitor a wzrok

Witam, mam dość stary monitor (ok. 5 lat) Samtron 76E.

Jak wiadomo wzrok się psuje od monitora dlatego mam pytanie czy nowe monitory LCD albo jakies inne (nie wiem nie znam się) są takie, że nie psuje się od nich wzrok?

od wszystkich sie psuje te nowsze maja filtry i mniej sie psuje a od LCD (moze nie psuje ale meczy 0 małe odswieżanie) to juz starsznie … a jezeli chcesz aby oczy sie mniej męczyły to odswiezanie minimum 85 Hz

Jak się nie znasz na temacie to prosze nie wypisuj bzdetów !!

Poczytaj lepiej fachową literturę zanim wyrazisz opinie na forum.

Np. :

http://www.mva.pl/?id_kategorii=2top=51kategoria=54

a ja miałem okazje pracowac przez 10 godz na crt i na lcd … toria ma sie nijak do praktyki … wiem z doświadczenia

co do lcd to nie wiem- nie wypowiadam się, ale proponuje, żebys filtr zakupił- w tej chwili to juz nie jest taki drogi interes.

Skoro Twoje doświadczenie jest lepsze od wiedzy naukowca :x .

Jakoś pracuję na monitorze LCD i laptopie z częstotliwością 60 Hz, zalacaną przez producentów matryc i nie zauważyłem efektu zmęczenia wzroku z powodu migotania obrazu :!:

W Zabrzu w jakimś sklepie komputerowym ale nie pamiętam gdzie :slight_smile: To już 5 lat 8) Nawiasem mówiąc wymieniłem już całą ,skrzynkę" a monitor dalej jest ten sam :slight_smile:

A gdzie można zakupić filtr do monitora? W moim przypadku do Samtrona 76E (17 cali)?

zanim kolejny post tego typu to poczytaj cos na necie i nie wprowadzaj innych ludzi w błąd.

To co napisałeś dowodzi ze twoje doświadczenie nie jest zbyt wielkie zrób sobie taki test. :

ustaw częstotliwość odświeżania w monitorze CRT 60Hz i posiedz ze dwie godziny rób coś na nim a pozniej przesiądz sie na monitor Lcd który również ma częstotliwość odświezania 60 Hz i wtedy dopiero zobaczysz róznice.

w szkole jak 1 raz usaidłem do kompa z monitorem LCD to juz po 15 minutach łzawiły oczy. natomiast przy CRT moge siedzieć non-stop (przy minimum 85Hz)

nie wiem dlaczego bo niby jako tako w LCD odświeżanie “nie istnieje”

takie są fakty

po kilku lekcjach oczy się przyzwyczaiły ale dalej zauważam różnice w obrazie na kożyść CRT. Może to są jakieś najgorsze modele? jak dobrze pamietam to są benQ

dalej uwazam ze teoria teoria … a praktyka to inna sprawa ja sprawdziłem to jak sie mowi “organoleptycznie” wiec jednak teoria mnie nie przkona

Niewierny Tomasz :stuck_out_tongue:

To jak wytłumaczysz fakt że w opcjach ustawień monitora lcd z panelem nawet wysokiej jakości najwyższą do wyboru częstotliwością jest 60 Hz.

(sterowniki do grafiki i monitora są zainstalowane).

Powiedz jak się ma do tego Twoja praktyka ??

ja nie mowie o mozliwosciach bo one tak sa jak piszesz ja mowie o moich odczuciach i reaakcji organizmu ;]

to ja się też podzielę swoim doświadczeniem… :stuck_out_tongue:

spędzam duuuużo czasu przed monitorem, kilka ładnych lat spędziłem na dwóch Flatronach LG i jak nie było 85Hz to czuło się niestety że obraz nie jest taki jaki powinien, był migający i niewyraźny. Dlatego praca na 1600x1200 75Hz była krótka :wink:

Od roku mam LCD 19" Belinea 1280x1024 ustawioną wartością zalecaną 75Hz i jest ok. NIC nie miga, i nie jest to jakiś tam szczególny cud techniki…

czarek23 to bez sensu LCD nie migają i tyle…

co nie znaczy że nie męczą wzroku, a przesiadka na LCD była dla mnie koszmarem oczy zasuwały mnie po 1 godz. pracy…

a teraz… pod względem zmęczenia, nie czuję żadnej różnicy.

jak siedzisz po kilkanaście godzin przed monitorem to tak czy tak zbieraj na okularki, bo bajki o “zdrowych” monitorach to tylko na reklamach u producenta :wink:

Każdy monitor w jakimś stopniu psuje wzrok to jest nie uniknione

Mam monitor LCD i zdecydowanie mniej bolą oczy po dłuższym siedzieniu niż przy starych monitorach.

Od zwykłego światła (LCD) się słabiej psuje niż od promieniowania Neonowego [Ne] (CRT).

i LCD-ki nie migają, a miganie przecież męczy wzrok.

A ja powiem tak. Ja nie zauważyłem żadnej różnicy w typach monitorów :stuck_out_tongue:

Ja sam mam nie za mocnego CTR OPTIView II 17A. Oczy mi się przy nim nie męczą. Ogólnie bardzo dobrze pracuje mi się na tym monitorze. Ale byłęm u kumpla i cały dzień gapiliśmy się w jego LCD i oczy też mnie nie bolały mimo odświeżania 60MHz. I poza lepszymi kolorami na jego Panasonicu nie zobaczyłem żadnej róznicy.

Ja od ponad 7 lat mam SyncMastera 750s 17’ i jasność na 55%, kontrast na 75% a częstotliwość 75Hz i mogę siedzieć i siedzieć, ale też się oczy męczą ale nie tak bardzo jak przy maksymalnym oświetleniu!

Od LCD się nie psuje wzrok! Ale niestety od plazmowych i CRT się psuje! Są jeszcze projektory ale do kitu obraz tam jest!