Problem z podłączeniem dysku Seagate do kompa

jakieś dwa miesiące temu dokupilam sobie nowy-używany dysk do kompa. stary odłączylam, nowy podłączyłam i było ok. problem pojawił się jak chcialam podłączć i ten stary, żeby mieć dwa. nowy dysk-master- jest widoczny normalnie w biosie, ale ten stary-slave jest widoczny jako jakieś znaki typu #4%%3ąą@#$^%^ą, no i oczywiście nie mogę z niego zkorzystać. dysk jest sprawny, bo jak podłącze go samego to wszystko działa, widoczny jest w biosie normalnie. w czym może być problem?

stary dysk to Seagate ST320413A , a nowy to Western Digital WD800BB-22JHA0

Witam

Dyski twarde podpinamy do osobnego kontrolera, najlepiej jako MASTER na osobnych kanałach.Każde z urządzeń w miarę możliwości ustawiamy jako MASTER. W praktyce będzie to wyglądało mniej więcej tak:

KONTROLER 1

I kanał

Master - dysk twardy zawierający system,

II kanał

Master - drugi dysk twardy

KONTROLER 2

I kanał

Master - nagrywarka,

II kanał

Master - napęd CD/DVD-ROM,

W przypadku gdy dysponujemy jedynie starą płytą główna i dwoma kanałami to nasze cztery urządzenia możemy podłączyć przykładowo tak

I kanał

Master - dysk twardy zawierający system,

Slave - napęd CD/DVD-ROM,

II kanał

Master - nagrywarka,

Slave - drugi dysk twardy.

Może ci to w czymś pomoże spróbuj.

ok, dzieki, zaraz spróbuje :slight_smile:

Uzi nie do końca masz rację. Oczywiście, można podłączyć tak jak napisałeś ale lepszym rozwiązaniem jest zawsze (jeśli tylko jest taka możliwość) podpinać dyski na jednej taśmie a cd-romy na drugiej. Podpinając twardziela z cd-romem na jednaj taśmie powodujesz spowolnienie przesyłania danych z i na dysk twardy.

hmm to w takim razie jak mam je podpiąć? jak sa podpięte na jedenj taśmie, to występuje ten problem, a jak na osobnych to działa dobrze.

może da się jakoś to rozwiązać, aby dyski mogły być na jednej tasmie ?

ak6

Wiem o tym jest to wariant rozsądny chodź nie najlepszy ale sugeruowałem się tym by pomóc Ace.B uruchomić ten dysk.

Ace.B

Rozwiązanie to jest zoptymalizowane dla wydajnego i bezproblemowego zapisu płyt CD jednak posiada pewne wady. Otóż chodzi o to, że na każdym kanale szybkość urządzeń zrówna się z najwolniejszym na kanale. W przypadku pierwszego kanału załóżmy, że dysk pracuje jako UDMA 100 a napęd CD jako UDMA 33 to w takiej konfiguracji szybkość dysku zostanie ograniczona do UDMA 33 co będzie skutkowało pewnym spadkiem wydajności.Ale nie jest to złe rozwiązanie które spowoduję popsucie się komputera.

Spróbuj oba ustawić na zworkach na CS lub trzeba je rozdzielić jak nie pracują w ustawieniu Master/Slave na jednej taśmie.

Co do ustawienia na CS prawie na każdym forum przestrzegają przed tym rozwiązaniem.

Pozdrawiam

co to znaczy? jak mam je ustawić ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cable_select

CS - Cable Select.

Wcale tak bardzo to życia nie utrudni. Jeden dysk będzie widzany jako Master, drugi Slave więc nie iwem w czym widzisz problem Uzi.

To że przestrzegają o niczym nie świadczy,wiele dysków WD pracuje tylko i wyłącznie na ustawieniu CS (cable select).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cable_select

McDracullo

Ja tam problemu nie widzę wręcz przeciwnie nie pisałem przecież stop nigdy w życiu nie korzystaj z tej opcji poprostu spotkałem sie wiele razy iż odradzano ten sposób,ponoć z powodu iż gdy wystąpią jakieś problemy to ponoć można utracić dane z obu dysków naraz,nie widzę związku ale…I napiszę żeby nie było wątpliwości Ace.B nie jest to złe rozwiązanie.

Pozdrawiam i życzę by dysk działał poprawnie.

jak podłączyłam oby dwa dyski na cs na jednej taśmie to widziało tylko dysk WD jako master, a slave byl none. jak zmnieniłam taśme to okazało się, że wszystko jest ok, więc wynika z tego, że to wina taśmy, a raczej środkowego kanalu (?).

dziękuje serdecznie za wszystkie porady :slight_smile: