Nagrywarka DVD przestala czytac niektore plyty DVD [HELP!]

Heh no coz chyba mam pecha. Mam sobie niezbyt stara nagrywarke DVD firmy NEC (kupilem ja kilka miechow temu ;)) no i coz Jest taki problem wkladam plyte i niby cos tam czyta ale zawsze chyba przy czytaniu chodzila troche glosniej jak sie rozpedzala (przy startowaniu plyty towarzyszyl taki szum) no i nibyc lampa sie swieci poczym po chwili gasnie a nagrywarka widzi czysta plyte cd :confused:

Sa problemy z plyta ktora dzisiaj nagrywalem i z plyta ktora nagrywalem miesiac temu a wczesniej na tej nagrywarce normalnie dzialala :confused: Plyty ktorych nieczyta sa to plyty z Tesco DVD-R. Zeby sprawdzic czy czyta inne plyty wlozylem plyte TDK DVD-R i ja jakos normalnie czyta :confused: niewiem co sie moglo stac. Jedynie co ostatnio to dokonalem drobnych zmian w kompie a mianowicie kupilem karte graficzna ale przy wlaczaniu gier resetowal mi sie komp wiec wyciaglem jedna kosc ramu (wczesniej mialem w 2 slotach kosci po 128 mb i w jednym 64 mb i ta 64 wycialgem) zainstalowalem tez sterowniki z plyty glownej i tamten problem zniknol. No i wlasnie moze wy mi powiecie co teraz jest grane ?? bo ja juz jestem z tego glupi zrobilem format i wgralem od nowa system ale dalej nic niechce czytac tej plyty :confused:

W sumie wyjsc jest teraz kilka bo albo cos z nagrywara (choc zupelnie niewiem co) albo poprostu komputer ma zalamo zasilania tzn zasilacz jest zaslaby albo …niewiem co…

problem może być w jakości płyt-teoretycznie raz nagrana powinna

być trwała-ale z tym bywa róznie -spokojnie wybadaj

-można też przeczyścić optykę

-gdyby zasilacz,to reset następował by w czasie nagrywania

Główny problem to słabe jakościowo płyt:

Może pomóc nowy firmware do nagrywarki.

Możesz też popróbowac tych z tesco ale DVD+R.

hmm to w takim razie powiedzcie mi czemu caly czas czytalo bezproblemowa te plyty i dalo sie normalnie na nich nagrywac ?

Cały czas te same używasz?

Menedżerze urządzeń sprawdź czy masz DMA włączone.

Jak sie wlacza DMA dla nagrywarki ?? w menadzeze udzadzen niema takiej opcji.

Menedżer > kontrolery IDE > w podstawowym i podrzędnym > właściwości > zaawansowane > w urządzeniu głównym i podrzędnym tryb transferu na DMD jeżeli dostępne.

I od razu przestało?

Teraz to mi nawet Nero niechce zainstalowac bo ma problemy z odpaleniem setupa :confused: ale od poczatku

1.Niewlaczylem jeszcze DMA\

2.Podpiolem stara nagrywarke CD na ta sama tasme co mam DVD(kiedys mialem taka konfiguracje i dzialalo dopiero teraz chyba od miesiaca mam odpieta ta druga nagryware CD)

  1. W DVD mialem plyte tez tesco na ktorej nagrywalem longhorna.

4.Wlaczyl sie windows i przeczytal ta plyte wiec ja wyjolem i sprubowalem czy tamte dzialaly ale niestety nieczytalo ich wyskakiwal autorun z napisem Pusy Dysk CD.

  1. Wiec wlozylem spowrotem ta plyte z longhornem ale niestety tez jej niewyczytal choc przedchwila wskoczyla :confused:

  2. Zresetowalem kompa

7.Postanowilem zainstalowac nero

8.Plyte wyczytalo w tej nagrywarce (nero mam na zwyklym CD nagranym) ale wyskoczyl blad windowsowy od setupa.

9.Znow reset

  1. Po starcie systemu udalo mi sie odpalic autoruna ale nero nadal nieda sie zainstalowac bo wyskakuja jakies bledy :confused:

EDIT: sprawdzilem to co napisales tam gdzie sie wlacza DMA ale ja mam DMA caly czas wlaczone automatycznie mi sie wlacza.

to dobrze

Jakie. Przepisz.

Blad wyskakuje taki

vcvay2.jpg

po czym nero zawiesza sie i daje zakoncz zadanie a nastepnie wyskakuje mi ten raport z pliku setupx.exe i zeby go wyslac do M$

Taa i wymienie firmware i strace gwarancje…

Bo przeważnie wgrywają stary bios i nie które płyty potem nie chodzą.

A nero dobre? Znaczy się plik instalacyjny?

Powtorze to jeden jedyny i ostatni raz Nagrywara byla FULL SPRAWNA na 100% kupilem ja i wszystko dzialalo mam ja juz dobre kilka miesiecy niewiem dokladnie ile ale moze z 5-6 miechow juz bedzie. Byla sprawna NA FULL czytala mi plyty TDK i te z tesco i wszystko dobrze dzialalo. Dzisiaj chce cos wypalic z dysku bo niemam miejsca i tu Erro plyta nagrala sie bez blednie ale nieczytaj jej no i mysle ze reszte juz znasz czyli te wszystkie sprawdzania innych plyt, nowa instalacja systemu operacyjnego itd.

EDIT: PLYTA z nero jest w 100% SPRAWNA zawsze dzialala a teraz cos niechce dzialac. Wlozylem ja do tej drugiej nagrywarki ktora podpiolem i tam dzialal bezproblemowo.

Menedżer > kontrolery IDE > pomocniczy > prawym > odinstaluj i restart. Po restarcie samo się zainstaluje.

Jakim progsem nagrywasz?

Mam orginalnego nero ktory byl dolaczony do nagrywarki.

PS: Poco mam odinastalowac ten ster jak dopiero co robilem format bo mi niedzialalo i zainstalowalem caly system windows xp od nowa i dalej niedziala ??? wczesniej dzialalo normalnie po instalcji systemu itd i nic niemusialem ustawiac.

EDIT: Hmm wlaczylem jedna plyte dvd tdk -r na ktorej mam nagrane Anime (plyta tez byla dawno temu przezemnie nagrywana na tej nagrywarce) i odpalilem jedno anime ktore tam mam anime sobie leci i nagle w jednym miejscu stanelo a lampka na DVD zaczela sie calyczas swiecic i normalnie jak DVD odtwarza plyty to jest taki szum to ten szum tez nagle sie skonczyl. Ale na wszelki wypadek sprawdze to jeszcze raz…

EDIT2: przy drugim tescie to samo leci sobie anime ktroe ma 24minuty i przy 1 minucie obraz robi sie taki w kosteczki jak to czasami widzimy na niektorych stacjach tv, staje w miejscu obraz i dzwiek i tylko idzie pasek z postepem w filmie a lampka z DVD mi teraz ciagle miga dopiero teraz przestala migac kiedy ja juz dawno wylaczylem filma…

Problem jest napewno z odczytem plyt (jednych w ogogle nieczyta teraz widze ze i z ta plyta TDK -r na ktorej mam te anime ma problemy z odtworzeniem poprawnie tego filmu ktory tam jest a film wczesniej dzialal bezproblemowo (inne czesci anime ktore tam sa tez dzialalaly a teraz nie dzialaja :/)).

Teraz jestem ciekaw co to dokladnie jest i czym to jest spowodowane, co sie dokladnie stalo czy to wina zasilacza ze sa slaby (jak juz wczesniej mowilem kupilem lepsza karta graficzna i gry mi sie resetowaly na jednym forum napisali mi ze to moze byc wina zasilacza ze poprostu zamalo napiecia ma. Ten zasilacz ma 235W a mi mowili ze na ta konfiguracje powinienem miec conajmniej 300-350 W ale czy to by mogla byc wina zasilacza ze przez niego niepoprawnie pracuje naped DVD ??)

EDIT3: Odpiolem ta nagrywarke CD o ktorej wspominalem wczesniej i zostawilem wpieta tylko ta nagryware DVD wlozylem plyte z tym Anime i :o wykrylo mi ze jest to plyta Audio CD :confused: (wysunolem plyteke i ponownie ja wsunolem a tu dalej Audio CD :/)

Wiecie juz moze co to moze byc ?? Ja z kazda minuta jestem zalamany bo kurde to moj jedyny czytnik DVD a na moim starym czytniku CD nieotworzy juz wiekszosci moich plyt bo zaczolem sukcesywnie przechodzic z formetu CD na DVD bo jest poprostu lepszy…

Nic się nie stanie, a pomaga. Czasem jest tak że masz DMA widoczne a i tak pracuje na wolnym trybie PIO.

Zainstaluj ASPI http://www.cdrlab.pl/file_detale_1488.html, jak w pliku !czytaj.txt.

PPM na mój komp > zarządzaj > podgląd zdarzeń > wpisy na czerwono w zakładkach system i aplikacje z czasu włożenia płyty > przepisz co jest w opisie

Jak masz możliwość sprawdź inny.

Posprawdzaj też taśmy wewnątrz czy są dobrze powpinane.

Jak nie chcesz wymienić firmware i nagrywarka nie działa to zanieś ją na gwarancje. Jeśli naprawde nie działa to ci ją wymienią.