Konto użytkownika w win2000

Witam!

Mam mały problem. Otóż obecnie loguje się na swoim komputerze jako ‘Administrator’; wiadomo, że w codziennej pracy lepiej nie być zalogowanym na konto administratora - "Uruchamianie systemu Windows 2000 jako administrator sprawia, że system staje się podatny na ataki programów typu koń trojański lub inne ryzyko utraty bezpieczeństwa. Nawet prosty akt odwiedzin witryny internetowej może okazać się niezwykle groźny dla systemu. W nieznanej witrynie internetowej może kryć się kod programu typu Koń trojański, który zostanie pobrany do komputera i wykonany. Jeżeli użytkownik jest zalogowany z uprawnieniami administratora, program typu Koń trojański może płatać takie złośliwe figle, jak sformatowanie dysku twardego, usunięcie wszystkich plików, utworzenie nowego konta użytkownika z dostępem

administracyjnym i wiele, wiele innych.

Należy dodać się do grupy Użytkownicy lub Użytkownicy pełnomocni. Logując się jako członek grupy Użytkownicy, można wykonywać rutynowe zadania, także uruchamiać programy i odwiedzać witryny internetowe, nie narażając komputera na niepotrzebne ryzyko".

Oto cytat z pomocy systemu win2000. No i właśnie utworzyłem nowe konto użytkownika, ale mam problem z “przelaniem” czy też skopiowaniem praw dostępu na nowo utworzone konto użytkownika.

Chodzi o to, że na nowym koncie chce mieć prawie taki sam dostęp, jak na koncie administratora z wyjątkiem

* dokonywania zmian w plikach systemowych,

* możliwości odinstalowania i zainstalowania programów.

A jak się uruchamia windows to w oknie ‘Logowanie’ chciałbym mieć do wybory w opcji ‘nazwa użytkownika’ listę rozwijaną z której mógłbym wybrać albo dostęp jako ‘administrator’ lub jako ‘użytkownik’.

Czy ktoś może mi pomóc w tym temacie?

Mógłbyś podnieść poziom przywilejów zwykłego użytkownika do poziomu “prawie administratora”, manipulując uprawnieniami do plików, folderów i gałęzi rejestru (dając mu pełne uprawnienia) oraz Przypisywaniem praw użytkownika’ w przystawce gpedit.msc. Ale… moim zdaniem szkoda czasu i roboty. Naklikasz się sporo a efekt może być różny, czasem mocno odbiegający od oczekiwanego. W zamian za to ja proponował bym normalne korzystanie z konta zwykłego użytkownika a w momentach wymagających uprawnień administracyjnych (w końcu nie jest ich przecież tak dużo, kilka razy dzienne przecież nie instalujesz programów, czy sprzętu ani nie defragmentujesz dysków) użyj funkcji ‘Uruchom jako…’ albo konsolowej wersji, czyli. 'Runas". Możesz też użyć jednego z kilku dostępnych, darmowych zamienników wbudowanego w Windows ‘Runas’. Ja mogę polecić (sam używam :slight_smile: ) SuperiorSu.

P.S. A lista w stylu tej o której piszesz pojawi się jak tylko na kontach administratora i użytkownika założysz hasła.

Właśnie chcę tak zrobić by normalnie korzystać z konta użytkownika, a jak będzie potrzeba to zalogować się jako administrator. Tylko jak to zrobić tzn. utworzyć nie samo konto użytkownika, tylko nadać mu prawa, by mógł w pełni korzystać z programów dostępnych na partycji c (ale nie mógł nic odinstalować i instalować ani wprowadzać żadnych zmian w plikach systemowych) i miał pełen dostęp do partycji d (modyfikacja, odczyt i zapis, usuwanie dokumentów wszelkiego rodzaju).

Jak nadać takie przywileje?

A lista nie pojawia się pomimo jak utworzę hasła na kontach użytkownika i administratora, domyślnie ustawiona jest nazwa administrator.

Konto użytkownika jak już masz utworzone to prawym myszy w mój komp wybierz zarządzaj a tam znajdź Użytkownicy i gr lokalne ->użytkownicy ->konto twojego zwykłego użytkownika (co niema miec praw administratora) ->właściwości ->członek grupy ->usunąć Administratorzy a dodać Użytkownicy lub Goście zależnie od oczekiwanego stopnia prawa dostępu.

Co do listy logowania to domyślnie jest ustawiona nazwa której ostatnio używałeś do logowania.

NIeda sie zrobić by była to rozwijalna lista użytkowników.

Ustawienia użytkownika co do dostępu i uprawnien robisz w konsoli uruchom-> gpedit.msc (tak jest w XP a win2000 chyba też to zadziała) Tam jest mnóstwo opcji które służa do zmian wielu ustawień i blokowania dostępu choćby do usługi Dodaj/Usuń programy.

Wogóle to do zarządzania systemem jest konsola mmc (uruchom->mmc)

W niej PLik->dodaj/Usun przystawke->na dole DODAJ i wyberasz to co cie interesuje. Wszystko jest opisane z grubsza do czego słyżą poszczególne przystawki. Można w niej edytować grupy dodawac własne więc przy odrobinie chęci mógłbyś sobie stworzyć własną grupę z pożądanymi uprawnieniami.

Dzięki wszystkim za pomoc! Konto użytkownika już kilka tygodni temu założyłem, ale jakoś nie było okazji by wpaść tu i napisać jak poszło. Szczególne podziękowania dla R3s3t!

Pozdrawiam wszystkich!