Pamięć sdram - mam pytanie

Witam, chcialbym sobie dokupic do mojego starego kompa pamiec sprawdzalem jaka mam wlozona no i mam :

PC-133 H-SD128M , czy to jest jakas markowa pamiec ? Bo wiecej nic nie pisze raczej…

Co do mojej plyty glownej pisze ze sa 2 szyny na pamiec i mozna rozbudowac najwiecej na : 2x512 sdram.

W takim przypadku moge dokupic druga pamiec jaka bede chcial … bo wkoncu nie wiem jakiej firmy jest ta 1 :stuck_out_tongue: Czy jezeli dokupie np. kingstona 128mb to czy bedzie wspolpracowal z moja stara pamiecia ? A co w przypadku jezeli kupie 256 mb sdram - czy wogule moge tak zrobic , czy na szynach musza byc te same wartosci np. 128 - 128 , 256-256 ??

Czy moge np. 128-256 ??

Nie

tak, no chyba żeby się gryzły ale raczej nie powinny

:mrgreen: :mrgreen:

Nie pamięci sdram rzadko sa markowe

A jak jest w przypadku dyskow twardych czy moge dokupic sobie dysk jaki chce … czy wogule mozna zamontowac np. 2 dyski twarde ??

Nazwa płyty głównej PCChips M754LMR+

Mikroukład płyty głównej ALi M1631 ALADDiN TNT2

Posiadam teraz dysk : Dysk : Fujitsu model: MPD 3043AT – EW ID: YFIN , ma on tylko 4 giga !!

Rzeczy, co do których jestem pewien:

Możesz zamontować drugą kość SDRAM PC-133 o pojemności od 16 do 512 MB.

Pojemność jednej kości nie ma wpływu na pojemność drugiej. Możesz mieszać pojemności 16 - 512 MB jak ci się podoba.

Ograniczeniem jest częstotliwość pracy kości. Obie dopasują się do najmniejszej częstotliwości pracy jedej z nich.

PC-133 jest zgodna z PC-100. Jeżeli masz treraz PC-133, czyli kość działającą na częstotliwości 133 MHz i dokupisz drugą PC-100, to obie będą działać na częstotliwości 100 MHz. Tak więc lepiej gdybyś kupił drugą też PC-133 (o pojemności od 16 do 512 MB), bo wtedy obie będą pracować na 133 MHz.

Niestety to czy będą działać to zgadywanka i najlepiej upewnić się, że możesz nowo zakupioną kość zwrócić w razie gdyby się gryzła z tą już zamontowaną, albo z płytą główną.

Co do dysków twardych. Twój obecny jest oparty na interfejsie UltraATA33 (znanym też pod nazwą UDMA 33), czyli ma maksymalny transfer 33 MB/s. Twoja płyta główna obsługuje następcę tego interfejsu, czyli UltraATA 66 (66 MB/s) i takie dyski twarde możesz montować na pewno.

Na pewno twoja płyta główna obsłuży dysk twardy (UltraATA33 i UltraATA66) o pojemności do 8 GB włącznie.

Na każdym z dysków musisz mieć co najmniej jedną partycję, ale możesz ich stworzyć więcej na każdym z nich. Na dysku, na którym instaluje się system operacyjny, dobrze jest założyć osobną partycję na system i osobną na programy i inne dane, bo w przypadku potrzeby reinstalacji systemu będzie trzeba sformatować tylko partycję systemową.

Na płycie głównej masz dwa kanały IDE: Primary (Główny) i Secondary (Dodatkowy). Na każdym z tych kanałów możesz podłączyć jeden lub dwa dyski twarde (można też podłączyć na jednym kanale dysk twardy i napęd optyczny, ale nie jest to zalecane).

Dysk Primary Master, to ten z którego uruchamia się system operacyjny (chyba, że w BIOSie płyty głównej ustawisz inaczej), więc możesz miec zainstalowany system operacyjny na kilku dyskach, ale po włączeniu komputera zostanie załadowany system operacyjny z dysku Master, na kanale Primary. To, który z dysków będzie Master, a który Slave zależy od tego jak ustawisz zworki na dyskach i jak podepniesz je do taśm.

Nie jestem pewien , czy ta płyta główna obsługuje dyski większe niż 8 GB. Zależy to na pewno od systemu operacyjnego i od BIOSu, ale więcej na chwilę bieżącą nie wiem. Nie wiem nawet jaki limit narzuca wersja BIOSu twojej płyty głównej, bo nie mogłem tego znaleźć w internecie, ale na pewno możesz używać dysków o pojemności do 8 GB, czy większych - nie wiem.

Nie jestem też pewien, czy nie mógłbyś kupić kontrolera dysków twardych UltraATA100, albo jeszcze lepiej UltraATA133 na karcie PCI, tzn. nie wiem czy to zadziała, ale jeśli tak, to mógłbyś zamontować o wiele większe i szybsze dyski twarde.

Jest jeszcze kwestia zewnętrznych dysków twardych, ale nie wiem jak się ma sprawa ograniczeń pojemności w ich przypadku (czy podlegają ograniczeniom narzucanym przez BIOS, czy nie).

DZIEKI za wyczerpujaca odpowiedz :slight_smile: Jednak mam ponownie kilka pytan… :?

Czyli nie ma jakiegos programu lub informacji na jakiejs stronie czy pamieci , ktore bede chcial kupic beda chodzic ?

A nie przypadkiem

UltraATA 66 ? Po czym poznales ze jest to Ultra Ata 33 , poniewaz mi w umowie kupna (z hen hen dawna) pisze : ULtra ATA/66

No a co jesli podlacze 2 dyski , jeden moj ten stary co teraz mam i kupie np nowy. Ten z zainstalowanym windowsem dam prime (glowny) a dodatkowym bedzie czysciutki dysk - kupiony. To czy jak go podlacze to wyswietli sie jakis komunikat o utworzeniu partycji czy cos ? Czy najpierw musze go podlaczyc pod prime , utworzyc partycje i dopiero potem zamienic ?

A czy to moge gdzies sprawdzic, w instrukcji z plyty glownej nic takiego nie pisze, tylko jest informacja wlasnie ze posiadam 2 wejscia to co napisales. Moze jakis program do testowania , albo strona ?

A to mozna sprawdzic >?

Pytanie jak w/w :slight_smile: czy to mozna sprawdzic

Jezeli ktos mi moze pomoc, mial podobne problemy to prosze o pomoc , lub zna sie na rzeczy jak

Antharas

Aha ,jeszcze takie pytanko skad wzieles info o mojej plycie , jakas polska strona bo ja znalazlem kiedys ale tylko angielskie :slight_smile: :? ??

Złączono Posta : 24.05.2007 (Czw) 16:32

Jeszcze takie jedno pytanie znalazlem cos takiego w necie :

Jak to mozliwe ze gosciu ma celerona II z 1200 mhz , jezeli plyta glowna a posiadam taka sama w instrukcji obslugi podaje :

PPGA/FCPGA CELERON 300-800 MHZ FSB:66MHZ

FCPGA PENTIUM III : 500-1130MHZ, FSB: 100MHZ, 133 MHZ

Złączono Posta : 24.05.2007 (Czw) 16:43

Jeszcze cos znalazlem o mojej plycie otoz :

http://forum.infojama.pl/viewtopic.php? … 1710a324ce

Na tej stronie pisze min. :

Wiec moja plyta glowna powinna czytac 20 gb dyski ? a co to jest oznaczenie pamieci BX ?? 2x256 na BX - o co chodzi ?

Na twoje pytania nie znam odpowiedzi i nie chciałbym cię wprowadzać w błąd moimi przypuszczeniami.

Jak ustaliłem, że twój dysk jest na interfejsie UltraATA33?

Najpierw sprawdziłem opis na stronie producenta

Potem poszukałem informacji na temat interfejsu ATA-4.

Na przykład wg strony pcmag, czy computer-dictionary-online.org, ATA-4 oznacza maksymalny transfer 33 MB/s. Co do polskich stron, to może tomshardware.pl

Możliwe, że to pomyłka, ale w taki sposób to określiłem.

Co do nowego dysku: najpierw podłącz wszystko tak jak ma być, następnie utwórz partycje i na końcu sformatuj. Po sformatowaniu dysk jest gotowy do użycia i możesz na/z niego kopiować dane i instalować na nim systemy operacyjne, programy itd.

Co do reszty niech inni się wypowiedzą, bo, jak już powiedziałem, nie chcę cię wprowadzać w błąd.

We are sorry, but this model is no longer available.

Czy mozliwe jest ze moge w plycie glownej miec ultra ata 133 mhz , bo przy kupnie mogli mi dac taki dysk … ale przeciez mozliwe pewnie jest abym mogl zamontowac 133 ?