Nakładanie na foldery hasło

Właśnie - jak założyć na folder hasło bez kombinowania z nowymi kontami na komputerze - tylko poprostu na jednym koncie wybranie przezemnie foldery będą zabezpieczone hasłem. Czy to Windows’owo - czy programami - wszystko jedno…

Np Programem My Folder Secret

Zainteresuj się szyfrowaniem danych.

Programy do wyboru:

-> http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=85

Materiały na temat szyfrowania danych:

-> http://www.grzegorz.net/articles/index.php?id=panelst

-> http://www.zso4.szkola.icpnet.pl/strony/informatyka/szyfry/szyfry.htm

Jak zobaczyłem “My Folder Secret” i jak to sie obsługuje… zwątpiłem xD Znalazłem program bardzo łatwy w użyciu: Folder Guard XP - polecam!

Pytanie: po co program? :slight_smile: Jeśli każdy użytkownik ma własny profil i nie dajesz nikomu hasła do swojego profilu, wystarczy ustawić uprawnienia do katalogu (tzw. ACLs - Access Control List). Jeśli usuniesz dostęp zapisu/odczytu dla “Wszyscy” (domyślny) i dasz wyłącznie swojemu użytkownikowi - nikt inny nie będzie w stanie wejść do katalogu (a zatem i np. szukać w nim). Uprawnienia może nadpisać właściciel (ten kto ma prawa zmiany do pliku/katalogu) i administrator. Zmian dokonuje się z okna właściwości pliku lub katalogu. Działa wyłącznie z NTFS.

Właśnie nie każdy ma sój profil… jest tylko jeden, bo jak zaczełęm zakładać profil dla rodzicó to sie zbulwersowali… o_O

A ludzie twierdzą, że Windows nie jest bezpieczny. Przy takim mentalu żaden system nie będzie bezpieczny. :wink:

Jest jeszcze jeden “trick”. Jeśli chcesz coś ukryć przed rodzicami (zakładam, że o to Ci chodzi) i nie zależy Ci na jakimś super silnym bezpieczeństwie, wciąż możesz wykorzystać ACLs. We właściwościach na zakładce uprawnień jest przycisk “Zaawansowane”. W zaawansowanych właściwościach możesz zmienić właściciela katalogu. Przeważnie jesteś nim Ty, więc nawet jeśli z katalogu zdejmiesz prawa odczytu/zapisu każdemu - Ty, jako właściciel, będziesz miał do niego dostęp. Trick polega na tym, że możesz odebrać sobie prawa właściciela. Jeśli nie ma właściciela i praw zapisu/odczytu - nie da się do katalogu wejść. Jako administrator możesz właściciela przypisać dowoli, więc ponowny dostęp uzyskasz dodając siebie jako właściciela. Czasami nie można zmienić właściciela, w takim wypadku należy zmienić uprawnienia efektywne (też zaawansowane właściwości).

Może marny sposób, ale pewniejszy niż ukryty folder. :stuck_out_tongue: I nie wymaga aplikacji (pojawienie się jej mogłoby być podejrzane). Można też w prosty sposób napisać skrypt nadający/odejmujący uprawnienia do katalogu, jeśli nie chce Ci się za każdym razem klikać.

Folder nie jest ukrywany, choć jest taka opcja :slight_smile: Ale uwielbiam te wyskakujące okienko: “Acces is denied” :twisted: Napewno ich to zdenerwuje… :slight_smile:

Zainteresuj sie programem Folder Lock ver.5.7.5

Folder Lock is fast file-security software that can password-protect, lock, hide, and encrypt any number of files, folders, drives, pictures, and documents in seconds. Locked files are undeletable, unrenamable, unmovable, hidden, and inaccessible. You can lock, scramble, or encrypt depending on speed and security. Folder Lock is fully portable, so you can protect your files on USB flash drives, disks, CD-RWs, notebooks, and hard disks, and it doesn't require installation on another PC. Folder Lock protects files in Windows, DOS, and Safe modes, even when you change your OS or boot from a disk. Folder Lock doesn't let you delete its own program folder, and it can't be uninstalled without the correct password. Additional options include Stealth Mode, Hacker Attempt Monitoring, Shred files, AutoLock, Auto Shutdown PC, Lock your PC, Erase PC tracks, 256-bit Blowfish Encryption and Context Menu in Explorer.

Ja go używam z pendrive jako portable i jest ok