[aktualizacja tematu] Vista obok XP i Linuksa

Witam, to mój pierwszy post na tym forum, choć w komentarzach można mnie często spotkać (pod innym nickiem).

Otóż stałem się przypadkiem posiadaczem Windows Vista Home Premium i mimo iż jestem aktywnym użytkownikiem Linuksa, to jednak chciałbym wypróbować te cudo :slight_smile: W końcu darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :wink:

Jeśli jednak chodzi o Vistę, to mój poziom wiedzy jest ZEROWY. Nie chciałbym sobie pomieszać na dysku, więc dlatego pytam, może ktoś się znajdzie, kto miał podobne ustawienia jak ja :slight_smile:

Mam trzy partycje podstawowe i wiadomo - jedną rozszerzoną (na niej kilka dysków logicznych). Idąc od pierwszych sektorów dysku, wiadomo, że na pierwszej partycji podstawowej mam XP. Potem jest rozszerzona (z różnymi danymi i jeden dysk logiczny z katalogiem root Linuksa). Za rozszerzoną mam dwie pozostałe podstawowe. Na jednej jest katalog /home dla mojego Debiana, druga jest pusta (15GB), którą to właśnie chciałbym przeznaczyć na Vistę.

I teraz, czy Vista da mi możliwość instalacji na tej partycji NIE NISZCZĄC DANYCH na temat pozostałych systemów? Gdzie zapisuje swój sektor rozruchowy? W MBR czy na partycji, na której będzie instalowana? Czy wykryje pozostałe systemy i doda wpisy do listy?

A w przypadku gdy nie wykryje żadnego systemu, to czy będę miał możliwość nadpisania sektora programem GRUB? I dodania Linuksa i XP?

Z góry dzięki :slight_smile:

  1. Vista zainstaluje się na wybranej przez Ciebie partycji i nie zmieni struktury danych pozostałych.

  2. Jej loader zobaczy tylko XP.

  3. Zapisze się (loader), lub inaczej nadpisze MBR bez możliwości wyboru.

  4. Co do GRUB’a… Ja mam na swoim komputerze XP Pro SP2, Vista Business i openSuSE 10.2. Ten ostatni niestety nie był wstanie poprawnie rozpoznać loadera Visty, więc wylądował na dyskietce.

Kilka dni temu, całkowicie dla zabawy, ściągnąłem najnowszego LinuxMint (3.0 chyba) i jego loader (który mam na innej dyskietce) już loadera Visty widzi i mam do wyboru opcje linuksowe, vista/longhorn loader i jak go włącze to sobie wybieram czy Vista czy XP.

Przyznaję, nie mam pojęcia, co by się stało gdyby go wpuścić na MBR, ale myślę, że po oznaczeniu partycji linuksa jako aktywnej i zainstalowaniu loadera powinno być dobrze z tą wersją…

Dobra, zaryzykuję :slight_smile: Zawsze w razie czego można zapisać MBR jeszcze raz (GRUBem). No chyba, że Vista jest tak wredna, że nie pozwoli :wink:


Vista już jest na dysku, pierwsze wrażenie to WOW. (wow opadło, jak się okazało, że połowa sprzętu mi nie działa :wink: )Tak jak jednak sądziłem, nie ma Linuksa na liście systemów. Jak myślicie, czy GRUB będzie w stanie nadpisać botsektor i umożliwić wybór trzech systemów?

Przywracasz Gruba (opis google) i do menu.lst dodajesz odpowieni wpis.

Sorry, że tak zaśmiecam, ale jak już wszystkie moje pytania się wyczerpią, to wykasujcie ten temat :wink:

Nie chcę zakładać oddzielnego topica, a widzę, że sporo osób tu zagląda. Mam problem ze sterami Nvidii, które nie chcą się zainstalować.

Instalację wykonuję ze swojego konta z prawami administratora, klikam prawym i wybieram Uruchom jako Admin, czy jakoś tak. Instalacja NIBY przebiega bez zarzutu, komp się restartuje i NIC. Sterownik jest dalej ten, co był, panelu nvidii nie ma. Gdzie popełniam błąd? Bo zakładam,że na 99% to ja :slight_smile:


GRUB odzyskany. Mój dysk wygląda w ten sposób - sda1 - xp, sda3 - /, sda4 - vista (podstawowe), sda5-8 - dane, sda9 - /home.

GRUB zainstalowałem wpisując root(hd0,2) -> setup (hd0).

Do menu.lst dodałem wpis Vista na (hd0,3). W wyniku mam na liście debiana, xp i vistę, czego oczekiwałem.

JEDNAKŻE, gdy wybieram Vista, to nic się nie dzieje, dalej widzę menu startowe, a jak wybieram XP to miga bootloader ten po instalacji Visty, na ułamek sekundy pojawia się lista z XP i Vistą i komputer się restartuje. CO ROBIĘ ŹLE?

Złączono Posta : 04.06.2007 (Pon) 15:37

Zrobiłem czystkę. Włożyłem płytkę z XP i wpisałem moje ulubione dwa polecenia FIXBOOT i FIXMBR. Efekt - uruchamia się tylko XP.

Następnie zainstalowałem GRUB tak, jak poprzednio. Menu.lst w dalszym ciągu zawierało wpis Vista na (hd0,3).

Linux wiadomo - startuje poprawnie. XP tym razem również bez problemów się uruchamia. Natomiast jak wybieram Vista, to dalej jest to samo, czyli nic. Zero reakcji. Domyślam się, że pewnie Vista ma jakieś śmieszne procedury startowe, które zapisuje w MBR.

Czy da się coś z tym zrobić? A tak w ogóle, to gdzie ci wszyscy specjaliści od Windows, którzy tak głośno się zawsze wydzierają w komentarzach, jacy to oni wyedukowani? Czy ktoś mógłby się tu udzielić? :lol:

Złączono Posta : 04.06.2007 (Pon) 22:43

Dobra, temat do zamknięcia. Widzę, że specjalistów różnej maści tutaj cała masa…Jak i w komentarzach zresztą.

Vistę wywaliłem, podzieliłem sobie dodatkowo na dwie części, zainstalowałem Dreamlinux i Ubuntu i mam to w *****. Zostaje XP i nie będę się męczył z tym badziewiem. Zresztą i tak Windowsa używam do grania, a niestety Vista nie zdołała uruchomić ani Diablo, ani Warcrafta, ani Quake3. A mój Debian bez problemu…

Dobra, temat CIACH.

Ja jednak odkopię temat, bo chciałem zrobić tak jak ty, czy 3 systemy XP, Vista i Linux. Jako, że bootloader linuxa Grub w wersji graficznej jest ładniejszy niż ten z Visty to chciałem zastosować go do bezpośredniego wyboru 3 systemów. Zainstalowałem systemy w poprawnej kolejności XP, potem Vista, a na końcu Linux. Vista stworzyła swojego bootloadera, który daje możliwość wyboru systemu Xp lub Visty. Po instalacji Linuksa (openSuse 11) zainstalował się grub z opcjami wyboru linux i windows. Po wyborze windows włącza się bootloader visty z wyborem Vista i XP. Jako, ze najwięcej używam XP, to nie uśmiech mi się przechodzić przez 2 bootloadery. Spróbuję zrobić odwrotnie, żeby zamiast gruba wskakiwał bootloader visty z opcjami wyboru XP, Vista i Grub. Włączając gruba wybierałbym dopiero linucha. Jest chyba taka możliwość. Wygląda na to, że nie da się zmusić wisty do załadowania z gruba.