Mała sieć domowa krok po kroku

Witam.Otóż tak:Mam jednego kompa PC który ma radiówkę 1mb/s(igła na końcu),oraz dwa laptopy z kartą sieciową.I tu jest problem.Chce żeby te dwa laptopy miały BEZPRZEWODOWY dostęp do neta.Czego potrzebuje do takiej konfiguracji.Z góry dzięki :slight_smile:

Potrzebujesz jednej rzeczy : Router

Potem musisz skonfigurowac ten router,średniej klasy routery(okolo 200zł) maja zasieg 20-30m to bardzo dużo ,jeżeli mieszkasz w bloku to możesz ewentualnie zaszyfrować sieć w konfiguracji tego urządzenia .Sam jestem urzytkownikiem i polecam takie rozwiązanie bo jest wygodne i ma rózne plusy np takie że nigdy juz w życiu nie bedziesz musiał instalować sterowników,programów żadnych do łączenia itp.

Pozdrawiam.

korni007 pierwsze, o czym zapomniałeś napisać, to jakie masz źródło internetu? sygnał internetu dochodzi do ciebie radiowo, kablem zakończonym rj-45, czy może inaczej?

od tego zależy jakie rozwiązanie ci zaproponuję. Kolega Galeon trochę się pośpieszył proponując coś nie znając źródła internetu.

Dochodzi do mnie radiowo do karty sieciowej (dołączona przy instalacji neta).Kabel jest zakończtony igłą którą trzeba wkręcić do tej kary.

poczytaj co pisałem w tym wątku

Witam! Jak chcesz zrobić sieć wi-fi z internety radiowego to musisz mieć 2x AP Pierwszy który odbiera sygnał z anteny ustawiony jako Client Infrastructure a drugi ustawiony jako AP połączone ze sobą kablem skrosowanym. Musisz też skątaktować sie z dostawcą netu żeby zmienił Mac adres karty sieciowej którą masz w kąpie na adres Mac pierwszego AP. Prędkość netu bedzie podzielona na 3. AP polecam TP-Link.

Zabardzo na sieci sie nie znam ale cos wymyslilem, o ile zadziała:

1.podłącze router kablem rj-45 do karty sieciowej(zintegrowanej w płycie gł.)

2.Wejde w moje miejsca sieciowe i zrobie połączenie mostkowe??Nie wiem czy dobrze to obmyśliłem.Proszę o pomoc.

P.S Zależy mi na wydatku maks. do 300 zł

korni007 słuchaj, jeśli masz zamiar wykorzystać komputer, to komputer całkowicie zastępuje router.

kup wyłącznie sam AP, który podłączysz do komputera kablem rj-45, dwa pozostałe komputery podłącz radiowo z tym AP.

Na komputerze, który będzie służył jako router ustaw na karcie radiowej, do której masz podpięty internet, udostępnianie połączenia.

A ten AP może być??

------> http://allegro.pl/item215094959__router_d_link_di_524_neo_lan_kabel_wysylka_24h_.html

NIE połączenie mostkowe, tylko udostępnianie połączenia sieciowego. to dość zasadnicza różnica.

kup sobie najtańszy accesspoint (bez funkcjonalności routera) do którego podłączysz kabel od anteny, a ten accesspoint podłączysz kablem RJ-45 do najtańszego kupionego routera, za którego pomocą będą maskowane połączenia z mieszkania na zewnątrz.

ewentualnie jeśli router będzie obsługiwał maskowanie połaczeń na interfejsie bezprzewodowym, to pewniejsze będzie rozwiązanie odwrotne, czyli antena->router->accesspoint->komputery_w_mieszkaniu.

jeśli koniecznie chcesz zostawić komputer z obecnie podłączonym internetem jako bramkę, czyli do niego podpinać inne komputery, to wystarczy Ci accesspoint (bez funkcjonalności routera), bo ten komputer będzie spełniał funkcję routera. accesspointy są zazwyczaj tańsze niż routery bezprzewodowe.

pamiętaj tylko, że w takiej sytuacji żeby komputery w mieszkaniu miały dostęp do internetu, to ten komputer musi być włączony. jak go wyłączysz, to odcinasz internet.

http://return.com.pl/images/DI-524_diagram.jpg

Znalazlem taki schemat.Czyli tak podłącze router złączem rj-45 do komputera nr 1. Wtedy router bedzie mógl dalej przekazywać łącze do dwóch laptopów???Chyba dobrze :?

Albo od razu kupie routera z AP i po sprawie:)

nie, podłączasz router do komputera, który na tym schemacie zastąpiłby Cable/DSL Modem. dlatego też nie jest Ci potrzeby router, bo funkcje routera przejmuje komputer, Tobie jest potrzeby tylko accesspoint.

nie do końca, bo routery mają tylko jeden interfejs bezprzewodowy, czyli mogą albo bezprzewodowo “nadawać” internet (do routera podłączają się np laptopy), albo “odbierać” internet, wtedy router bezprzewodowo podłącza się do accesspointa dostawcy internetowego i NIE jest wstanie “na tej samej antenie” podać tego internetu dalej, może to zrobić wyłącznie na wyjściach przewodowych.

dlatego żeby odbierać bezprzewodowy internet i nadawać go dalej bezprzewodowo potrzebne są dwa osobne urządzenia.

na tym forum identyczny przypadek był opisany już przynajmniej dwa razy, użyj funkcji szukaj.

http://return.com.pl/images/DI-624_diagram.jpg <----- Taki diagram znalazłem.Lecz jest to AP z routerem i z tego Ap moje 2 lapki będą ciągnać neta:PPA ja będe ciągnął z karty sieciowej w kompie(wejście igłowe)

P.S lapki bedą przez WiFi odbierać :slight_smile:

polecam do tego przypadku Ovislink 5450 do odbioru (w trybie infrastructure client) połączony kablem z LINKSYS WRT54GL który będzie rozsiewa sygnał na domu…

Wydasz łącznie jakieś 320pln, ale będzie to opłacalny zakup

(+oczywiście odpowiednie anteny - jedna do odbioru, jedna do rozsiewu sygnału po domu)

Jeszcze raz wytłumacze to spokojnie:

Mam kompa która ma neta za pomocą karty sieciowej do której wchodzi taki wtyk:

http://www.wimo.com/bilder/42902_revzoom_mittel.jpg

I chce żeby moje lapki miały dostęp do neta taki jak ma ta karta,ale lapki maja odbierać neta przez WiFi.Proszę o pomoc! !!

Aha i jeszcze diagram:

diagramfs3.th.gif

więc dokładnie napisałem co masz kupić…

do tego będą potrzebne dwa urządzenia - jedno które odbiera od twojego providera sygnał i kolejne które będzie rozsyłać sygnał na Twoje lapki…

zgadzam sie z mrooveq i m@rio.

Kup AP do ktorego podlaczysz bezprzewodowo net od Twojego dostawcy (ok 100zł). Następnie kup ruter wi-fi(ok 200zł, ale mozna dostac juz za 120zl) do ktorego pociagniesz net kabelem sieciowym rj-45 od AP. Na routerze wi-fi sobie skonfigurujesz neta i bedziesz mial szybko , tanio i wygodnie. Uwazam ze takie rozwiaznie jest najlepsze dla ciebie.

Brak ci doswiadczenia i moja rada jest taka nawet nie mysl o zrobieniu z kompa routera!! Nie oplacalne rozwiazanie dlaczego:

  1. Musisz miec go właczonego zeby internet byl na innych kompach

  2. Właczony komputer zjada ok 150W, ruter pobiera 15W wiec na dluzsza mete koszty wyjda te sama albo nawet i wieksze.

  3. Halas, jak masz komputer gdzies w sypialni albo w salonie to bedzie Ciebie albo kogos innego draznil halas wytwarzany przez ten komp.

  4. Zobaczysz z czasem zacznie cie to wkurzac ze musisz ciagle latac i wlaczac lub wylaczac kompa, gwarantuje ci to;)

http://www.wimo.com/bilder/42902_revzoom_mittel.jpg <—

Ja mam takie wejście do karty sieciowej więc jak mam to podłączyć do routera który ma RJ-45???

P.S Widziałem u kumpla który ma AP model:GW-AP11SP i on tam ma to

http://www.wimo.com/bilder/42902_revzoom_mittel.jpg wkręcone w tego AP.Więc???

###EDIT###

Mam już rozwiązanie:)

Planex GW-AP54SGX —>http://www.allegro.pl/item220086105_planex_gw_ap54sgx_box_swietny_na_apc_okazja_.html

podłącze tam moją antenę później w port LAN podłączę router linksys wifi i po sprawie.Proszę o przyklejenie tematu bo taka porada może komuś się naprawdę przydać :smiley:

No to jescze raz.

Kupujesz AP. Do niego podłaczasz swoja antene ktora dotychczas miałes podłaczana do karty bezprzewodowej w kompie. Od AP kablem sieciowym RJ-45 podłączasz Router Wf-Fi. Nestepnie na ruterze konfigurujesz siec bezprzewodowa i bedzie on wysylal internet na laptopy bezprzewodowo. Co do kompa stacjonarnego to masz 2 wysjcia: 1. kazdy router wi-fi posiada dodatkowo 4 zlacza LAN do podlaczenia innych komputerow do internetu tyle ze kabelkiem. i mozesz sobie kupic kabelek sieciowy i i podlaczyc kabelkiem komp z ruterkiem albo 2. Każda karta bezprzedowoda ma malutka antenke ktora pozwala jej odbierac sygnal bezprzewodowy. U ciebie tej antenki zapewne nie ma bo zastapila ja ta duza antena ktora sciaga ci internet wiec mozesz kupic taka mala antekne przykrecic do karty bezprzewodowej i bedziesz mogl tez odbierac na kompie stacjonarnym internet tak jak na laptopach czyli bezprzewodowo:)

zycze powodzenia!:slight_smile: