Zmiana Visty na XP na HP Pavilon 6530EW

Witam !

Jestem nowy na tym forum i z góry napisze, że nie jestem jakimś laikiem komputerowym (ale na pewno mam mniejsza wiedze niż wy:P) i szukałem w necie infromacji na ten temat, ale za dużo KONKRETÓW (których bym zrozumiał) nie znalazłem.

Kilka dni temu kupiłem laptopa HP Pavilon dv6530EW , na którym była Vista Premium! Już po kilku dniach mi zbrzydła - jest strasznie wolna i włącza sie dobre 5min - masakra! Chciałem sformatować dysk i zaisntalować XP (myślałem, że będzie to jak na zwykłym kompie, ale sie przeliczyłem).

Podczas instalatora XP wyskakuje napis, że nie ma żadnych dysków na tym komputerze.

Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić…

Dzwoniłem do sklepu i mi powiedzieli, że konieczna jest stacja dyskietek zewnętrzna (ok. 60zł) i jakieś sterowniki SATA:/ Znacie może jaiś inny sposób?

Dzwoniłem do serwisu i z łaski mi powiedzieli, że jeżeli mam oryginalnego XP (a mam - z uczelni) to mi to zribia za 50zł, ale nie od reki - mam ich gdzieś !

Czytałem sporo postów jak to zrobić, ale żaden nie był taki pożadny krok po kroku z dokładnymi linkami! Nie znam sie jak zrobić własną instalacje windowsa z tymi sterownikami itd itp.:confused:

Mógłbym nawet zapłacić za pomoc - nawet osobistą jak ktoś z Poznania :wink:

Ale prosze was o pomoc - mam dość tej visty !

Będzie ktoś tak łaskawy i wyjasni mi krok po kroku jak to się robi ? ?

Napisałem również ten temat na innym forum - mam nadzieje, że się nie obrazicie :wink: Nigdy nie przelądałem for o komputerach i po prostu nie wiem które jest dobre:/

Masz instalkę Windows XP z Service Pack 2? Jeśli tak to teoretycznie powinien wykryć kontroler SATA i zainstalować się bezproblemowo więc albo nie masz instalki XP z SP2 albo masz jakiś nietypowy kontroler SATA. W oby przypadkach możesz podczas instalacji wgrać własne sterowniki do tego kontrolera (powinieneś je znaleźć na płytce dołączonej do komputera), możesz je załadować np. z dyskietki. Możesz je także dograć do kopii płyty instalacyjnej Windowsa XP i stamtąd mu je podać. Jednak w twoim przypadku (ponieważ nie masz zewnętrznych innych zewnętrznych napędów) prościej będzie jak użyjesz instalatora XP ze zintegrowanym SP2.

  • Mam oryginalnego Windowsa XP z service pack 2 ! (tzn. płyta jest skopiowana, ale mam własny oryginalny klucz - uczelnia nie ma przeciez kilkuset oryginalnych płyt z windowsem i studentom wydaje kopie z wygenerowanymi, oryginalnymi kodami).

  • Kontroler SATA jaki mam to nie wiem niestety.

  • Żadnej płyty do laptopa nie dostałem.

  • stacji dyskietek nie mam, wiec ta opcja rownież odpada

A skąd w ogóle do mojego kompa mógłbym pobrać te sterowniki? Na stronei HP, żadnych sterowników SATA nie znalazłem…

I jak dokładnie (krok po kroku) mógłbym te sterowniki dołączyć do instalki ?

To pewnie masz wszystko na ukrytej partycji razem z Vistą. Sterowniki można bez problemu dograć do płyty instalacyjnej z XP. Podczas instalacji XP wciska się chyba F6 (będzie pisać na dole) i podaje się lokalizację sterownika SATA - więc sterownik możesz wrzucić nawet do jakiegoś osobnego folderu na płytce z Windą. Jeśli masz pendrive’a pod USB, to jeszcze lepiej możesz skorzystać z niego.

Jeśli chodzi o sterowniki do XP, to faktycznie nieciekawie się to prezentuje na stronie HP. Jak widać są tylko 2 sterowniki pod XP: do karty wi-fi i do touchpad’a. Dlatego musisz przejrzeć ukrytą partycję, może tam będzie coś więcej.

Na stronie komputronika znalazłem jeden komentarz, jego autor miał ten sam problem. Cytuję komenta:

Na prawdę wielkie dzięki za pomoc! Ale niestety nadal stoję w miejscu:(

PenDrive’a mam, więc to akurat żaden problem! Też wyczytałem o tym programie N-Lite, ale to nadal nic mi nie daje, bo ciągle tych sterowników nie mam i nie mam pojęcia skąd mógłbym je ściągnąć:/

Wysłałem maila do HP i w kulturalny sposób ich “pouczyłem” (inaczej chyba nie można) i mam nadzieje, że to coś pomoże !

A tej partycji Recovery nie mogę przejrzeć, bo jest napisane, że zawiera pliki, których nie można zmieniać itd. itp.

Złączono Posta : 26.08.2007 (Nie) 14:21

A co myślicie o tym:

Jest to legalne? Pożyczył bym od kogoś piracką wersje Visty i zainstalował na moim cd-key’u… Może to jest rozwiązanie?

czesc.jeśli chodzi o zmiane visty na xp jestem za :lol: zeby to zrobic tak mi sie wydaje ze wystarczy pobrac z netu xpeka juz z tymi sterami SATA. takim systemem jest WIN XP SP3 ANGELES EDITION. lub symilion

Z strony ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp32001-32500/sp32478.exe pobierz sterownik. Uruchom ten plik i zatwierdź umowę licencyjną a następnie dwa razy kliknij dalej. Na dysku c: utworzy się folder( o dziwnej nazwie ). Skopiuj go a następnie zamknij instalator. Teraz z strony http://www.kalisz.mm.pl/~mjanicki/nLite … .pl%5D.exe pobierz Nlite i zainstaluj go.

Teraz wsadź do napędu płyte z windowsem xp.

Następnie zintegruj plik inf który będzie w wcześniej skopiowanym folderze (nie będe opisywał tej procedury, bo przebiega ona bardzo prosto).

W ostatnim kroku instalatora zaznacz Nagraj płyte (czy jakoś tak) i włóż do napędu czystą płyte cd.

Teraz, po nagraniu zresetuj komputer.

Z nowej płyty system powinien zainstalować się bez problemu.