Odzyskiwanie zdjęc z kart pamięci

Witam.

Na forum często pojawiają się pytania dotyczące odzyskiwania skasowanych zdjęć z kart pamięci aparatów cyfrowych. Można to wykorzystać również do odzyskiwania danych z nośników przeznaczonych do innych urządzeń mobilnych np. telefonów komórkowych (może nie koniecznie tym programem, ale zasada działania jest taka sama).

:arrow: Teoria

Dane, które są zapisywane na takich nośnikach (karty CF, xD, etc. :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_pami%C4%99ci), mimo ich skasowania czy sformatowania, fizycznie znajdują się na nim w dalszym ciągu. Z plików tych, usuwany jest nagłówek, odpowiedzialny za ich “widoczność”. W sytuacji, gdy, po skasowaniu czy sformatowaniu NIE NADPISZEMY KARTY PONOWNIE - czyli, nie będziemy zapisywań nowych danych, istnieje duże prawdopodobieństwo ich odzyskania. Nawet w tej sytuacji, teoretycznie, jest możliwe ich odzyskanie, ale do tego potrzeba już specjalistycznego oprogramowania i zazwyczaj jest dość kosztowne.

:arrow: Co potrzebujemy.

Na pewno czytnik kart :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czytnik_kart - nie są to drobie urządzenia. Można kupić czytnik obsługujący dany rodzaj kart, lub “kombajn”

Na pewno program do odzyskiwania danych :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwani … ws,86.html

:arrow: Praktyka.

Podłącz czytnik kart do komputera - jako, że są to urządzenia USB, nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania czy instalacji sterowników. Czytnik, jest rozpoznawany jako napęd przenośny lub dysk wymienny

Wkładamy kartę do odpowiedniego gniazda - w folderze Mój Komputer, pojawi się nowy dysk lub napęd. Tutaj :arrow: NIKON D70S (K)

16a51e52c425fdc5m.gif

Instalujemy oprogramowanie - ja ze swej strony polecam :arrow: Digital Image Recovery :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/Digital-Ima … 11446.html

:arrow: Po uruchomieniu programu - możemy wybrać język programu.

0e719d3020376e3dm.gif

:arrow: Wskazujemy nasz czytnik pamięci – w naszym przykładzie K:

567575b99570af37m.gif

:arrow: Wskazujemy ścieżkę docelową, gdzie, odzyskane zdjęcia mają zostać zapisane. Warto wcześniej utworzyć folder, gdyż menedżer w programie nie ma takiej możliwości.

20154d4b557db37am.gif

:arrow: W razie potrzemy możemy zdefiniować prefix pliku, pod jakim odzyskane zdjęcia mają być zapisywane – np. image 1, image 2

9d783242a1ecd374m.gif

:arrow: Ilość powtórzeń – ile razy karta ma być sczytana

Ilość sektorów… - powierzchnia nośnika jest podziela na sektory - podobnie na zwyczajnych dyskach hdd. Ja zostawiam wartość domyślną. Gdy nie jestem zadowolony z efektu lub mam dużo czasu to zmniejszam ilość sektorów do 1 - dzięki temu, skanowanie jest dokładniejsze.

daf94a60408d5598m.gif

:arrow: Start

f928350a89e3acd7m.gif

:arrow: Do zakończenia odzyskiwania, możemy zająć się czymś przyjemnym.

fb7330a9ad85b5afm.gif

:arrow: W zależności od rozmiaru karty, odzyskiwanie może potrwać dość długo. Nie należy anulować operacji, gdyż nie ma możliwości wznowienia. Skan rozpocznie się wtedy od nowa.

:arrow: Dopiero po odzyskaniu zdjęć, możemy skasować lub sformatować kartę. Zawsze robimy to w aparacie.

:arrow: Czasami zamiast “pełnego” zdjęcia otrzymujemy plik, którego część jest szara lub ma dziwne artefakty. Jest to efekt uszkodzenia pliku, w sytuacji gdy zostało ono częściowo nadpisane. Niestety, nic nie poradzimy.

:arrow: Czasem w odzyskanym folderze mamy pełną miniaturę zdjęcia (podgląd), a po otworzeniu sytuację, jak powyżej. Cześć pliku z zapisaną informacją o miniaturze została zachowana w całości, a część kodu zdjęcia - uszkodzona. Nic na to nie poradzisz.

:arrow: Niektóre programy, uszkodzone zdjęcia zapisują pod rozszerzeniem *.exe, *.avi. Niestety, jest on bezużyteczny, zdjęcie należy spisać na straty.

UWAGA NA KONIEC:

Jeżeli straciliśmy dane czy to kasując czy to formatując kartę czy to w wyniku awarii aparatu (ostatnio odzyskiwałem zdjęcia z kart, z której “zniknęły zdjęcia” w sytuacji gdy zostało przerwane zasilanie) NIE WOLNO POD ŻADNYM POZOREM WYKONYWAć NA NIEJ żADNYCH CZYNNOśCI. Wyjąć, schować, nie używać.

dopisując sie do punktu drugiego tzn.

:arrow: Co potrzebujemy.

…dopisze że niektóre modele aparatów cyfrowych po podłączeniu z komputerem są już “widziane” jako dysk wymienny,wiec w niektórych przypadkach możemy obejść sie bez dodatkowych kosztów na zakup czytnika :wink:

Owszem, jednak szybkość takiego połączenia jest znacznie mniejsza. A i może się zdarzyć, że bateria siądzie… i co wtedy ??

Kosz takiego czytnika jest znikomy. Ja osobiście nie polecam takiego rozwiązania.

Ja też nie , aczkolwiek utrata danych nie zdarza sie nam dość często a spróbować jeżeli mamy taką możliwość bezpośrednio z aparatu można.

Oczywiście pamiętając o naładowaniu baterii na full :slight_smile:

Jeżeli nie mamy takich możliwości wiec pozostaje zakup czytnika i… cierpliwość.