Złe litery do dysków w moim komputerze

mam taki problem

kupiłem laptopa asus i zainstalowalem Xp sp2

Podczasz instalcji podzielilem dysk na 3 partycje c,d,e

no i na c zainstalowalem xp.

Problem jest w tym taki ze gdy wlaczam moj komputer pojawia sie takie cos

dysk lokalny (E:) na nim jest xp

dysk lokalny (F:) dane

dysk lokalny (G:) dane

dysk wymienny (C:)- czytnik kart pamieci

dvdrom (D:)

no i chciabym zeby system byl na c

A to wszystko jest spowodownae tym ze w biosie widze zapis taki:

Second ide master dvdrom

third ide master dysk

i dlatego dysk na koncu oznaczany jest literkami

jak to zmienic zeby w moim komputerze bylo wszystko ok?

Prawde mówiąc to nie ma wpływu na stabilność itp. A jeśli na systemowej partycji wszystkie programy i sterowniki mają ścieżki do partycji E: to będziesz mógł pożegnać system (możliwością jest rozkręcenie laptopa odłączenie zasilania czytnika kart pamięci i napędu dvd i odpalenie laptopa, system poinien przypisać sobie te partycji od nowa jako c,d,e. Podtem wyłączasz, podłączasz zasilanie czytnika i napędu, zamykasz laptopa, odpalasz znowu i powinno być ok. Ala ostrzegam ponownie, możliwe że już po odłączeniu napędu i czytnika system nie odpali (w sensie windows nie laptop) bo nie będzie miał poprawnych ścieżek, tak więc najlepiej zostaw to w spokoju, a jeśli koniecznie chcesz robić to przygotuj się na reinstal systemu (ważne dane z systemowej na inną skopiuj).

Można zmienić literkę dysku ale ja napisał :-x Mariosti* jest ryzykowne

Panel Sterowania-> Narzędzia administracyjne-> Zarządzanie komputerem->Magazyn->Zarządzanie dyskami i klikasz prawym “zmień literkę dysku i ścieżki” :wink:

ale systemowego nie zmienie ;/

No tą hardwareową metodą możesz zmienić :] Możesz skorzystać z jakiegoś bootowalnego linuxa i zmienić litere, jeśli to ntfs to przed instalacją systemu partycje lepiej sformatować bo gparted kopie ntfsa bardzo skutecznie.

a to dziwne bo ostatnio modyfikowałem układ partycji tym programem (NTFS) pod Linuksa i wszystkie operacje przeszły pomyślnie (jedynie kilka indeksów uległo uszkodzeniu na partycji NTFS wszystko naprawił chkdsk).

ej to bedzie dobrze jak system bedzie na partycji E

a jakis czytnik kart na C

(oczywiscie wszystie literki oprocz E moge zmienic)ale co to da

masz możliwość wyłączenia czytników kart w BIOSIE ?? jeśli tak to je wyłącz i przeinstaluj system dysk podziel maksymalnie na 2 partycje. innej rady nie ma jeśli system zainstalował się na dysku innym niż c to nie da się z tym nic zrobić.

no raczej czytnik nie da rady wylaczyc

kurde a co szkodzi miec windows na e :lol: ?

czy cos bedzie nie tak chodzilo?

esberitox ty się uparłeś :? na początku było mówione ze to bez znaczenia

sorry

myślałem że system to powinien być na C i tyle zawsze tak miałem ze tasma z dyskiem byla first i na master(ale w stacjonarnym)

a czy pózniej jakieś problemy z apliakjami programami mogą być z tego powodu ze na c jest jakis czytnik?

Mam ten sam problem. Niestety pakiet kosztorysujący w mojej firmie odwołuje się do części środowiska BDE na dysku C:\ i nie ma możliwości zmiany tej lokacji (wiem że bez sensu no ale tak jest).

Czy ktoś wie jak “wymusić” na instalatorze windows przypisanie partycji systemowej do literki C?

hehe mi sie juz udalo naprawic

po prostu jeszcze raz zainstalowalem windowsa (najpierw sformatowalem c i znopwu zainstalowalem na niej) i sie udalo

:lol:

może trochę off ale dobra rada dla osób posiadających kompy z czytnikami kart:

przed instalacją XP - bootujesz kompa np z Hiren`s Boot CD

robisz partycję C dowolnej wielkości

uruchamiasz kompa z płyty Xp i normalnie instalujesz os na C ;}

po instalacji systemu - włazisz w panel sterowania/narzędzia administracyjne/zażądzanie komputerem i zmieniasz sobie literki noi dodajesz nowe partycje :wink: