Czy monitor LCD jest przyjaźniejszy dla oczu od CRT?

no właśnie czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na te pytanie ponieważ słyszałem że monitor LCD mniej męczy oczy. Bo po przesiedzeniu paru minut na moim 7letnim HYUNDAIU oczy tak bolą że niemoge wytrzymać, a pozatym troche sie psuje (źle wyświetla kolory)

I dlatego zamierzam kupić monitor LCD zastanawiam sie nad tymi http://www.agito.pl/LCD_19_quot_/Samsun … tml?bid=39

http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C0220305

Cale nie są dla mnie aż tak ważne ani jakość obrazu bo i tak będzie napewno on lepszy od mojego starego monitora. Ważne tylko żeby jak najmniej męczył oczy

Generalnie nowy lcd powinien być zdrowszy niż stary CRT, jednak sprawa wcale nie jest taka oczywista jak się wielu wydaje. Koniecznie przeczytaj ten wątek:

http://www.mva.pl/forum/viewtopic.php?t … ight=wzrok

LCD zdrowszy.

Mi się zadje że jest chociaż gdy dużo użytkujesz to nic zdrowe nie jest :slight_smile:

LCD zdrowszy ale jak ustawisz odświeżanie 100 lub 120 w crt to mozesz siedzieć wieki :wink:

czyli czym większe odświeżanie tym mniejsze zmęczenie oczu?? A więc co daje mniejsze odświeżanie??

czyli jednym zdaniem:

LCD jest nieznacznie lepszy od CRT

A lepiej mieć większą czy mniejszą częstotliwość odświeżania. Bo ja mam 200Hz (maximum mam tyle więc ustawiłem) i nie wiem czy lepiej zmniejszyć czy zostawić?

Sam niedawno wymieniłem wysłużonego CRT Flatrona na panoramicznego LCD ASUSA i nie żałuję. Oczy już mnie tak nie bolą mam a do tego wreszcie moge położyć łokcie na biurku hehe i nic mi ściany za nim nie obija :P. Ogólnie wg mnie zdecydowanie warto. Poza tym monitory CRT jakby dobre nie były odchodzą do lamusa ;).

nie prawda ! miałem 100 Hz CRT i po 10-u godz. mało łba mi nie rozwaliło, nie do końca o częstotliwość tu chodzi, ma znaczenie owszem, ale monitory z tradycyjnym kineskopem

wytwarzają również szkodliwe promieniowanie co nie dotyczy już matrycy LCD, jeszcze zależy do jakiego poziomu podkręcisz jasność itd., zbyt jasny, wręcz przesadnie ekran też będzie szybciej męczył wzrok, jeśli będzie zbyt blisko twarzy również. Ogólnie jak wiem np. po sobie,teraz (obecnie na LCD) po 10godz. spędzonych przed komputerem zmęczenie jest minimalne jeśli porównam do CRT, tak że różnica jest ogromna na korzyść LCD ! Podczas zakupu zwróć uwagę na kąty widzenia, ale nie na to co piszą w instrukcji, tylko samemu sprawdź czy obraz z innego kąta widzenia jest równie wyraźny, jaki ma czas reakcji - czym niższy tym lepiej, i kontrast - czym wyższy tym lepiej.

@syntax_error oprócz odświerzania musisz jeszcze odpowiednio ustawić jasność/kontrast i wtedy jest dopiero OK, OCZYwiście kineskop kineskopowi nierówny i nie zawsze wysokie odświerzanie coś daje na kiepskiej bańce, @matrix012345 200Hz?! WOW podaj nazwę tego cuda łykam od razu… @dean999jeśli potrzebujesz do grania łyknij jakiegoś dobrego LCD, i omijaj badziewia z najnizszej półki, jedynie przy filmach bedzie widac wyraźną różnicę na minus…

Ja mam kartę Ati radeon 9250 a monitor LG FLATRON ez T710BH. Tylko nie wiem czy na pewno wyświetla 200Hz ale ustawione jest na tyle. Możliwe że występuje tu podwajanie czyli 2 klatki wyświetlone na raz ale nie mam pewności a nawet jeśli to mi to nie przeszkadza bo człowiek widzi 80Hz więc to różnic w widzeniu nie ma. Alekarta generóje 200Hz. No nie będe moncił ale efekt na pewno jest jak 200 Hz, a to czy wyświetla, czy tylko tworzy złudzenie nierobi różnicy przy oglądaniu.

Dokładnie ten monitor wymieniłem kupując LCD. Jestem pewien że coś ci się pomyliło w standardowej rozdzielczości (jak na 17 cali CRT) 1024 wyciąga jak pamiętam 85Hz. Więc albo ci się pomyliło albo włączoną masz jakąś opcję która może daje efekt jak 200Hz nie mam pojęcia ale 200Hz to nie możliwe na tym monitorze. Nawet przy bardzo małej rozdizelczości. I chyba nie ma opcji że pomyliłeś odświeżanie poziome z pionowym :P. Dla mnie zagadka :).

generalnie to w lcd nie liczy się ilość Hz bo działają one na inaczej jak crt i w lcd możemy mieć 60Hz i jest to wystarczające za to w crt to żeby oczy nie bolały to trzeba mieć conajmniej 85Hz oczywiście zakładam że pozostałe parametry dobrze ustawione

to zależy od monitora i od producenta. Jak używasz monitora producenta typu Noname lub innego to się nie dziw. A jak np w szkołach. Tytlko 15 minut posiedz to tak jakbyś spawarką się bawił :wink: ja na moim samsungu mam ustawione 120 Hz i prędzej to bym padł od ścierki mamy niż od bólu oczu czy coś :wink:

ustaw 60Hz… po 10 min zaczynają boleć oczy…

na 85Hz albo wyżej bolą po 10 ale godz…

Generalnie mówiąc LCD jest przyjaźniejszy dla oczu :wink: a coraz to nowsze modele zapewniają nam coraz lepszą jakość.

chyba ze odległość monitora od oczy wynosi zaledwie 10 cm i lcd ma rozmiar 22’ :stuck_out_tongue:

Temat rzeka, można mówić o tym godzinami a i tak nie da się powiedzieć co lepsze CRT czy LCD.

Ale warto zastanowić się dlaczego oczy bolą niektórych przy monitorach CRT.

Ano dlatego że podczas kupowania pierwszego komputera monitor jak i zasilacz brało się zazwyczaj jak najtańszy. Różnica pomiędzy monitorem “no name” a markowym była czasem ogromna ok. 1000-1500zł. Często sam sprzedawca wciskał ten tańszy żeby klient w ogóle kupił cały zestaw. Z biegiem czasu zmienialiśmy, pamięć, grafikę, procesor, hdd a o monitorze nikt nie myślał bo “… przecież działa i jak wymienię go to wcale mi gry szybciej nie będą chodziły…” Jednak jak już wymieniliśmy na LCD monitor który ma kilka ładnych lat to nagle kolory są żywsze, obraz jest ostrzejszy no i oczka nie bolą ale nie pomyślał nikt z czego się przesiadł !

Polecam ustawić obok siebie monitor LCD za 600zł i monitor CRT za ok 400zł z allegro który kiedyś kosztował 4000. Ustawić wszystko odpowiednio i wypróbować który lepszy.

Ja tak zrobiłem.

Kolega na szczęście kupował w MediaMarkt i mógł oddać monitor. Był to “Benq” (nie pamiętam modelu) ale w promocyjnej cenie był za 649zł.

To prawda że wszystko idzie do przodu i powstają coraz to lepsze matryce, ale niech nikt nie śmie teraz mówić że jakikolwiek monitor LCD będzie lepszy od CRT.

Pamiętajcie, używany Tagan400W będzie nieporównywalnie lepszy od nowego Tracera500W.

Fakt - ale patrząc od strony “medyczno-zdrowotnej” - lcd są zdrowsze…

zwłaszcza, że twój monitor ma już trochę latek i kineskop też już trochę się wypalił…(a być może i rozregulował)

A co do promieniowania - to i owszem - przy CRT występuje nawet miejscami dość znaczne elektromagnetyczne w.cz - ale trzeba by chyba było używać monitora jako poduszki ;-)))

z drugiej strony - LCD też dają trochę (choć sporo mniej i bliżej obudowy)

A co do promieniowania rentgenowskiego z CRT ( tak. tak - ostatecznie jest tam działo elektronowe :wink: ) - to od ładnych paru lat można je pomijać.

Inną sprawą jest dodania jonizacja powietrza przez monitory CRT - niektóry wystarcza paprotka ( ;-)) ) obok - innym wietrzenie a innym. hmmmmm… nie zwracanie uwagi :slight_smile: