Podkręcanie procesora Sempron / Athlon 64 bit - Poradnik

Witam, chciałbym przedstawić tutaj skromny poradnik w granicach moich możliwości. Ostatnio na naszym forum a także w całym internecie pojawiają sie bardzo często pytania typu, “Jak podkręcić procka”, “Ile mogę podkręcić mój procesor”, itp. Tak więc pragnę przedstawić prawdopodobnie przydatny FAQ na ten temat.

:arrow: Co powinieneś wiedzieć?

1. Nie każdy procesor podkręca sie tak samo, ponieważ na to ile uda się nam wyciągnąć z procesora składa się wiele czynników takich jak, chipset , pamięć RAM , BIOS

2. Nie każdy procesor da sie podkręcić (płyta główna może nie obsługiwać funkcji O/C z różnych przyczyn)

3. Podkręcanie procesora wiąże się z pewnym ryzykiem uszkodzenia go lub innych podzespołów np. pamięci RAM

:arrow: Zanim zabierzesz sie do podkręcania

1. Zalecane jest aby zapewnić swojemu komputerowi trochę chłodu, tak więc przed podkręcaniem zdejmij radiator z procesora (zalecane jest by nie był to radiator BOX-owy tylko jakiś dobry typu Zalman) i posmaruj na nowo procesor pastą silikonową (warto również by była to jakaś lepsza pasta, ponieważ tańsze lubią od temperatury spływać z procesora)

2. Upewnij się czy masz odpowiednio dobry zasilacz (w zależności od konfiguracji sprzętowej powinien on wybiegać poza pobór mocy całego sprzętu, a także powinien być markowy np. Chiftec, Yesico, Amacrox w każdym bądź razie nie powinien to być zasilacz typu TRACER, MUSTANG czyli taki za 30-50zł), ponieważ będziemy zwiększać napięcie procesora

3. Sprawdź czy posiadasz najnowszą wersję BIOS-u, lub taką która pozwala na O/C

OK, jeżeli spełniasz powyższe wymagania to możemy zacząć już lekcje O/C, jednak chciałbym przytoczyć jeszcze kilka słów na temat teorii O/C

:arrow: Teoria podkręcania procesora

Procesor możemy podkręcać na 2 sposoby, programowo i sprzętowo

programowo - podkręcanie procesora z poziomu Windows za pomocą jakiegoś programu do podkręcania procesora (niezalecane gdyż można łatwo uszkodzić sprzęt)

sprzętowo - podkręcanie procesora z poziomu BIOS-u płyty głównej

my zajmiemy sie podkręcaniem sprzętowym, a wygląda to tak:

:arrow: Praktyczne podkręcanie procesora

Niestety nie jestem w stanie na chwile obecną podać dokładnej konfiguracji każdego BIOS-u na każdej płycie głównej ale podam przybliżone wartości które są podobne na każdej płycie i w każdym BIOS-ie.

1. Wchodzimy do BIOS-u za pomocą F2 lub DEL

2. Advanced / Advanced chipset features

3. CPU Configuration… itp.

Tutaj powinniśmy ujrzeć przed sobą różnego rodzaju opcje typu, CPU Speed, FSB Speed, Voltage, Multiple itd. Nas interesują najbardziej FSB Speed, Multiple, Voltage jeżeli te opcje były by zacienione i niemożliwością byłoby zmienienie ich to należy coś w stylu CPU Speed przestawić z Disabled na Enabled , jeżeli to będzie niemożliwe to prawdopodobnie nasz BIOS nie obsługuje O/C (zalecany update).

OK jeżeli jednak tak nie jest to możemy kontynuować…

FSB Speed - magistrala FSB w MHz

Multiple - Mnożnik

Voltage - Napięcie

:arrow: Przykład dla AMD Sempron 3000+

Wartości przed O/C:

FSB Speed - 200MHz

Multiple - x9

Voltage - 1,35V

Całkowita częstotliwość pracy procesora wynosi 1800MHz

Wartości po O/C:

FSB Speed - 267MHz

Multiple - x9

Voltage - 1,45V

Całkowita częstotliwość pracy procesora wynosi 2400MHz

Łatwo zauważamy że została zmieniona magistrala szyny FSB z 200MHz na 267MHz, zauważamy także że 200MHz x 9 = 1800MHz , a 267MHz x 9 = około 2400MHz , napięcie nie musiało ale zostało zwiększone z 1,35V do 1,45 w celu zwiększenia stabilności przy wyższej częstotliwości.

UWAGA!! Zabieg jakim jest podkręcanie procesora to bardzo zaawansowana ingerencja w jego ustawienia, jeżeli coś pójdzie nie tak i po zmianie częstotliwości komputer nie będzie chciał się włączyć należy zresetować BIOS. Autor tego poradnika nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia sprzętu wynikłe na skutek podkręcania. ROBISZ TO NA WŁASNE RYZYKO!!

Mam nadzieję że wyraziłem sie tu jasno. Pozdrawiam.