HDD się zawiesza?

Witam!

Mam z kompem dziwny problem. Otóż po jakimś bliżej niesprecyzowanym czasie przy próbie zrobienia czegokolwiek (skopiowanie, włączenie okna, programu) komputer zamiera - gaśnie też wtedy lampka HDD na obudowie, chodzą tylko wentyle. Reset pomaga w tym sensie, że ekran robi się czarny i … nic. Po kilku- kilkunastu minutach załapuje i działa. I tak w kółko … Dodam że mam dysk SEAGATE BARRACUDA 7200 ata-100. Napięcia mierzone miernikiem - prawidłowe, zasilacz DELTA 340W. Pamięci testowane osobno MemTestem, zero błędów. Teraz robię testy… chłodzenia dysku dodatkowym wentylem :o i tak działa :shock: Jak mogę sprawdzić czy dysk nie pada? Paragon gdzieś zgubiłem i gwarancja nie wchodzi w rachubę, reszta sprzętu jak w podpisie.

Ściągnij program HDD Tune i zobacz czy Ci pokaże jakiś błąd.

(TYLKO !.. Jak byś nie wiedział co i jak zerknij TUTAJ)

Chociaż piszesz, że napięcia ok, to ja jednak obstawiam zasilacz. Objawy jak najbardziej typowe. Ewentualnie jeszcze uszkodzona płyta główna. Założe się, że w przeciagu tygodnia, dwóch już kompa nie załączysz, jeżeli Ci prędzej nie ulotni się z dymem. Radzę zmienić zasilacz. Polecam chiefteca 350 jakiegoś, powinno śmigać aż miło. Chociaż są też dobre, tańsze zasilacze 8)

Użyj programu producenta dysku i go sprawdź.

http://forum.idg.pl/lofiversion/index.php/t10073.html

a Delta nie jest tym “dobrym, tańszym” zasilaczem ?

HDD Tune znalazł uszkodzone sektory :cry:

Czy to może być powodem samoczynnego przestawiania (przy prawie każdym resecie kompa) trybu pracy z DMA na PIO podstawowego kanału IDE?

Dobry

Może narzędzie producenta naprawi.

Taśma sygnałowa.

Podpięcie dysku

Stery do kontrolera IDE

Uszkodzenie elektroniki dysku.

Inne

-Dobra, narzędzie producenta SeaToolsDOS zrobiło godzinny test z wynikiem PASSED.

-Taśma sygnałowa REVOLTEC podmieniona na drugą taką samą.

-Dysk podpięty na końcu kabla i ustawiony na CABLE SELECT (od zawsze, gdyż mam drugi dysk w kieszeni).

nowe skąd ?

-Czy uszkodzona elektronika dysku powodowałaby nie odpalanie BIOS-u, i to nie zawsze ?

-Inne- Jak zdiagnozować płyte główną?

  • Jak w formie wykresu można monitorować napięcia zasilacza ?

Daj screena

Ja tu już nic nie kumam… Teraz HDD Tune pokazuje czysto, tylko że po teście znowu tryb kontrolera sam sie przestawił z DMA na PIO :evil: Jak interpretować tego screena ?

09ee393709c57e9b.png

Chodzi mi głównie o te żółte pola… wszędzie niby OK…

Złączono Posta : 18.11.2007 (Nie) 17:29

Sidhmor miałeś rację… :oops:

Podłączyłem stary zasilacz (do jutra NONAME kompa mi nie spali :slight_smile: ) i wszystko śmiga jak powinno :slight_smile:

Dzięki wielkie, ta nauka nie pójdzie w las.

Temat można zamknąć.