Problem z hdd

Mam następujący problem. Przy każdym uruchamianiu kompa. Włącza mi się chkdsk dla jednej partycji dysku. Mam dysk 40 GB podzielony na dwie partycje. Gdy uruchamiam system wyskakuje mi komunikat że “jeden z dysków wymaga sprawdzenia spójności danych”. Nie mogę także zdefragmentować tej partycji bo wyskakuje mi komunikat:

"Defragmentator dysków stwierdził, że program chkdsk jest zaplanowany do uruchomienia na woluminie: (D:).

Uruchom polecenie chkdsk /f."

Gdy uruchamiam to polecenie to ukazuje się taki komunikat:

“Program CHKDSK nie może działać, ponieważ wolumin jest używany przez inny proces. Czyb wolumin ten ma być sprawdzany przy następnym uruchomieniu komputera?”

Niezależnie od tego co wybiorę to i tak chkdsk się włącza przy ponownym uruchomieniu.

Ma ktoś jakieś pomysły??

Może pomoże zmiana w pliku Msdos.sys. :slight_smile:

Otwórz go za pomocą notatnika i podane niżej wartości, jeżeli będą = 1, zmień na wartości zerowe - czyli powinno być:

scandisc=0

AutoScan=0

Zmieniony plik zapisz.

Zapomniałem dodać że mój system to Win XP. Nie mam takiego pliku jak “msdos.sys” a przynajmniej nie mogę go znaleźć.

No to wtedy ciebie nie dotyczy bo tamto jest do Windows 98.

Jeśli chodzi o Windows Xp to roawiązanie masz w linku.

:arrow: Kłopoty ze scandiskiem i defragmentatorem w XP

Należy tu dodać że najpierw musisz sprawdzić rejestr a dopiero po tym ewentualnie zastosować pliki które dodają wartości do rejestru.Chodzi dokładnie o te wpisy.

Poczytaj dokładnie całość jest w linku który podałem wyżej. Njapierw sprawdzasz wpisy, jak nie zadziała to dodajesz wartosci do rejestru sciagajac plik disablecheckdisk.reg.

Pamietaj ze możesz to odwrócić uzywając drugiego pliku który tam jest więc zastosowanie tego jest bezpieczne. :smiley:

Niestety chyba czeka mnie format. Żadne z rad tam podanych nie pomogło. Chkdsk dalej się uruchamia. Gdy załaduję ten plik mający go wyłączać całkowicie ze startu systemu to i tak się włącza, a dodatkowo nie można przerwać wcześniej skanowania i jesk komunikat że wolumin zawiera błędy. Gdy załaduję ten drugi plik przywracający to sytuacja jest taka jaką opisywałem na początku. Może ktos ma jeszcze jakieś pomysły??

Może koniec dysku,przetestuj go narzędziami producenta.

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti … 10645.html

Ściągnąłem sobie program Hutil ze strony producenta (mam dysk Samsunga) ale nie wiem jak go uruchomić :confused: ponieważ on jest pod DOS a ja mam WinXP. Sprawdzałem dysk programem DLGDIAG for Windows. Co prawda jest to program firmy Western Digital, ale przetestował mój dysk i wszystko wygląda ok.

Zapewne musisz go odpalić z nosnika przy starcie sytemu. Oczywiście ustawić w biosie aby startował z tego nosnika. :smiley:

Uruchom kompa z płyty CD z XP i opcja naprawy R i wejdz do konsoli i tam odpal chkdsk i sprawdz wszystko.

wpisz chkdsk /? będziesz miał wypisane dostępne opcje

Poczytaj.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … opic=14270

Zobacz jeszcze na szkodniki.

Zrób defragmentacje dysku.

Może coś masz kręcone to odkręć.

Podmień taśme sygnałową dysku.

Z uruchom komenda sfc /scannow,włóż płyte z XP do napędu,po sfc spacja,może coś z plikami.