Linux usuwanie

czy da sie jakos z pod windowsa usunac linuxa, cos mi sie zwaliło na linuxie bo nie moge go odpalic wywali mi bład ze nie mkoze odpalic Deamona czy cos takiego, chciałem tylko usunac zbedne gry i przy ktores mi wywaliło ze trzeba cos jeszcze innego usunac to sie zgodziłem, resetuje kompa bo nadal w pasku były te gry i mi wywala bład, mam Widows XP i Mandrake Linux 10.1. Pomocy :frowning:

Można usunąć poprzez sformatowanie partycji ext.

Możesz to zrobić np Partition Magic.

Możesz też włożyć płytke instalacyjną i spróbować naprawić.

poszukałem w google i znalazłem takie cos, ze mozna przez zarzadzanie dyskami usunac partycje linuxa i automatycznie usunac linuxa, zrobiłem tak ale jak zresetowałem kompa nadal mni sie odpala LILO, wiec zrobiłem format na windowsie, ale nadal jak miałem 3GB wolnego tak mam 3GB wolnego miejsca, co trzeba robic zeby odzyskac pamieć.

mistrzu, jeśli chodzi o XP to wystarczy sformatować partycję z poziomu XP i to wszystko a to że LILO się uruchamia to troche inna kwestia. Lilo zapisuje sie w pierwszysm sektorze dysku, zwanym MBR żeby go stamtąd usunąć trzeba przeinstalować boot loader z płyty instalacyjnej XP, nie bede opisywal jak do sie robi, bo troche zakrecone, ale mozna to tez zrobic z dyskietki lub płyty startowej win98, uruchamiasz z niej kompa i wydajesz polecenie:

fdisk /MBR

to tak na przyszłość żebyś nie musiał formatować partycji z windows.

pozdrawiam

ale jak odzyskac pamiec miałem przed zainstalowaniem linuxa 18GB, po 3GB, jak wiec odzyskac te 15GB, probowałem jeszcze raz instalowac linuxa ale nawet nie dał mi wyboru na jakim dysku ma byc zainstalowany

Usuń partycje linuxowa i zrób w jej miejsce jaka se tam chcesz… a jak usunac lilo dostałes już odpowiedz… fdisk /mbr

tak tylko jak wpisze to wtedy wywali mi takie cos,

Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]

© Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\xxxxxxxxxxxxxxxx>fdisk /mbr

Nazwa ‘fdisk’ nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne,

program wykonywalny lub plik wsadowy.

Eee a wiesz co to dyskietka startowa?

wiem ale gdy jak jeszcze nie wiedziałem jak sie instaluje system(nawet windowsa)to gdy pytałem sie czy do XP trzeba robic dyskietke startowa, to mnie wysmiewali. gdy probowałem z płytki napraw zrobic to system mogłem tylko odpalic z dysku a poptem potrzebował jakiegos hasła a ja na kompie nie mam zadnego hasła jedynie co do nortona zeby mi nikt np. siostra nie pozmnieniał

aaaa juz odzyskałem pamiec, nie wiem czemu partycje linuxa nadal były wiec usunełem je ponoiwnie i usunełem partycje windowsa na ktorej był linux, partycje zrobiłem na nowo i wsio gra, tylko nadal mi sie odpala lilo

I to jest jedyna interesująca mnie część tego słowotoku.

Jaki to błąd?

Widzę, że wyniosłeś z Windows stare, złe nawyki - formacik co dwa tygodnie. :smiley:

  1. kompa mam od 3 lat a reinstalcje systemy robiłem 2 razy

  2. nie pamietam dokładnie ale cos zwizane z Demonem czy cos takiego, jak wcisnełem zmknij to pokazywało tylko tapete powitalna i nic dalej

Był to zapewne jakiś banalny problem z menedżerem okien, który można było naprawić w 10 minut. 8)

Demon to po prostu usługa w znaczeniu windowsowym. Są demony wydruku, dziennika, sieci, dźwięku itp.

[OT] Ja mam od czterech lat, a format miałem jeden-przy instalacji Mandrake :wink: [/OT]

dzieki wsio gra