Problem z Win98SE - pomocy!

To zdarzyło się niedawno. Włączam kompa i… w Windowsie nie ma kolorów i zmieniła się rozdzielczość. Zachowałem zimną krew. “Właściwości”, zmieniłem kolory i rozdzielczość. Restart. Nic się nie zmieniło. Na dodatek nie było wskaźnika myszki. Dodam, że w trybie awaryjnym też nie było kolorów i zmieniona rozdzielczość, ale myszka była. Zaniosłem kompa do pobliskiej wypożyczalni kaset (zakładają też tam internet i naprawiają kompy), gościu powiedział mi, że padła karta graficzna (Riva TNT2 16 MB). Już pogodziłem się z tą myślą i wydadtkiem ok.200 zł, ale nie zrezygnowałem. Jak zawsze pomocny był FORMAT C: hehe. Pierwsze uruchomienie kompa i wszystko jest w porzo. Ale po kilku dniach użytkowania komputer zaczął wyprawiać różne hece. Po włączaniu kompa (ale nie po restarcie) znów znikają kolory (jest ich tylko 16) i zmienia się rozdzielczość. Muszę użyć SCANREG /RESTORE i przywrócić rejestr, a potem wszystko jest w porządku. Ale czasami przy włączaniu kompa pokazuje, że wykrył błąd w “konfiguracji lub rejestrze”, odtwarza pliki z jakiejś kopii, restartuje i znowu wszystko jest dobrze. Czy mógłby mi ktoś wujaśnić w czym tkwi problem? Z góry wszystkim sredecznie dziękuję. :smiley:

Zapewne masz też zintegrowaną kartę graficzną z mo-bo. Myślę, że jest jakiś konflikt między tą zintegrowaną a Rivą. Nie obędzie się bez wymiany grafiki :slight_smile:

Jak możesz to przetestuj tą karte graficzną na innym komputerze…Będziesz wiedział czy jest uszkodzona.

Chłopie,ta karta jest chyba najwyżej 50 zł warta,to nie jest nawet GPU,sprawdz czy w windowsach nie ma konfliktów ze zintegrowaną kartą

Możliwe,że jest uszkodzona,takich kart już się nie produkuje,więc może byc gdzieś z odzysku,giełda,komis,to mi wygląda na jakiś konflikt sprzętowy,sprawdż,czy w windowsach nie ma wykrzykników koło karty,nawet płyta może miec uszkodzony port

Nawet jakbyś chciał nową kartę to nie ma jej co wsadzac,masz prawdopodobnie gniazdo AGP 2x,albo AGP 4x,nowe karty nie są z nim kombatybilne potrzebne jest AGP 8x,musisz szukac starych kart AGP,albo zmienic komputer,wymiana karty graficznej pociągnie za sobą wymianę płyty głownej,procesora,pamięci i obudowy

Skoro to karta, to może ma ktoś do sprzedania? Mój komp: Pentium III 500 Mhz, 64 MB RAM. Taką starszą jakąś, co?

Pytaj w komisach komputerowych,albo na giełdach,umów się ze sprzedawcą,że w razie czegoś możesz zwrócić kartę,może to być równie dobrze uszkodzony port AGP na płycie głównej,sprawdż komputer,czy gdzieś nie wchodzi ci jakiś robak

A jakiej karty szukasz? Może na http://www.allegro.pl ?

Wiecie co? Przeszedłem na Windows Millenium i na razie nie mam kłopotów z kartą. Mam nadzieję, że był to problem z Windowsem 98.

Tak od ręki poszedłeś do sklepu i kupiłeś ?

No, no …

Nie, mam legalną kopię do mojego zestawu. :smiley:

Pare wyjasnień.

Od początku czytania cos czułem że to raczej sprawa softu niż zepsutej karty graf. dr_idea Jakich ty sterów uzywasz? Polecałbym ci jakieś starsze detonatory, ForceWare raczej nie używaj, choć teoretycznie powinny obsługiwać wszystki nVidie wstecz, a więc i tę twoją TNT również.

I jeszcze to:

wydaje mi się że jest, tylko cokolwiek stary :slight_smile: Miałem kiedyś podobną tylko 32 Ramu - miała radiator i nawet wentyl na nim! :smiley:

AGPx4 jest w pełni kompatybilne z AGPx8 - mam tak u siebie (płyta AGPx4 i Radeon 9550 AGPx8) Ale dr_idea ma usiebie max AGPx2 - to się zgadza. I nic więcej ponad GF2MX tam nie wsadzi…

na 100%masz problem ze sterami lub cos z windowsem ale jak mowisz ze wgrales millenium i nic sie nie dzieje to masz problem z glowy :smiley: