Bootowanie Windowsa XP

Chodzi o to że zawsze instalowalem sobie windowsa 98 najpierw a dopiero potem win XP poprzez aktualizacje 98.Ostatnio u kolegi widzialem że on odrazu po formacie wlożyl płytke z XP i wystartowal mu z płyty, potem ja patrze u siebie w domu i ja nie moge wystartowac z płyty i stąd mój problem powiedzcie mi co mam zrobić żeby instalacja XP ruszyła odrazu po formacie z płyty bez instalacji 98 najpierw ??

Musisz w biosie przestawić aby komputer startował z płyty. :slight_smile:

a masz włączone w biosie bootowanie z cd??

Wejść w ustawienia BIOSu, w zakładkę Advanced BIOS Features

…i tam zmienić Boot Sequence tak, by wcześniej sprawdzał napęd CD (np. A, CDROM, C ).

Lub w niektórych biosach First/Second/Third Boot Device ,

gdzie np. First ustawiasz na Floppy / FDD (stacja dyskietek), Second - CDROM, a ostatni Third… na HDD / HDD-0.

Conieco o tym przeczytasz też tu: http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_77610.html

Zapewne nie więc przy uruchamianiu wciskasz kilkakrotnie przycisk Delete az uruchomi się bios, szukasz Advanced Bios Features >>First/Second/Third Boot Device (Boot Sequence) i ustawiasz napęd cd jako pierwszy.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=18

Ale ja w biosie nie mam nic takiego jak napisaliscie mam zakładke Boot może to ale ja sie tam już bawilem i nie wiem czy dobrze robie ???

Musisz wlaczyc bootowanie z plyty lub z wiersza polecen uruchomic instalke XPeka tylko nie wiem jak ona sie nazywa dokladnie zapytaj na forum lub obvczaj plyte na innym komputerze.

Ale kto z was ma takiego biosa jak ja ze ma na gorze zakladki i ma zakladke Boot, wiem ze musze wlączyc bootowanie z plyty ale jak???

First Boot Device - tu ustawiasz na CD lub CDROM lub DVD

- napęd CD

Opcje : Floppy, LS/ZIP, HDD-0, SCSI, CDROM, HDD-1, HDD-2, HDD-3, LAN, Disabled

Funkcja ta pozwala ustawić pierwsze urządzenie, z którego BIOS spróbuje załadować system (OS). Zauważ, że jeśli BIOS potrafi załadować OS z urządzenia określonego przez tę funkcję, to rzecz jasna nie załaduje innego systemu, jeśli masz inny system na innym urządzeniu.

Jeśli na przykład, ustawisz Floppy jako First Boot Device, BIOS załaduje DOS 3.3, który umieściłeś na dyskietce, ale nie będzie się przejmował ładowaniem Win2k pomimo, że może on być na dysku C. Jako taka funkcja ta jest użyteczna do rozwiązywania problemów i instalowania systemu z CD. Domyślnym ustawieniem jest Floppy. Ale o ile nie ładujesz często systemu ze stacji dyskietek albo nie potrzebujesz zainstalować systemu operacyjnego z CD lepiej jest ustawić dysk twardy (zwykle HDD-0) jako First Boot Device. Skróci to proces ładowania.

Second Boot Device - tu ustawisz na HDD - O lub SATA/SCSI - dysk

Opcje : Floppy, LS/ZIP, HDD-0, SCSI, CDROM, HDD-1, HDD-2, HDD-3, LAN, Disabled

Funkcja ta pozwala ustawić drugie urządzenie, z którego BIOS spróbuje załadować system (OS). Zauważ, że jeśli BIOS jest w stanie załadować OS z urządzenia określonego jako First Boot Device, żadne z ustawień tej funkcji nie będzie działać. Tylko wtedy, gdy BIOS-owi nie udaje się znaleźć systemu na First Boot Device spróbuje on znaleźć i załadować system z Second Boot Device.

Jeśli na przykład, ustawisz Floppy jako First Boot Device, ale nie włożysz dyskietki do stacji BIOS załaduje Win2k, które masz zainstalowane na dysku twardym C (ustawionym jako Second Boot Device). Ustawieniem domyślnym jest HDD-0, to znaczy pierwszy wykryty twardy dysk, zwykle podłączony do kanału Primary Master IDE. O ile nie masz wyjmowanego dysku ustawionego jako First Boot Device funkcja ta jest bardzo mało przydatna. HDD-0 to najzupełniej świetny wybór, chociaż możesz ustawić inne urządzenie, aby spełniało rolę alternatywnego dysku startowego.

Źródło - POCZYTAJ.

http://benchmark.pl/artykuly/bios_guide … setup.html

Płyta z XP musi być bootowalna.

Przy starcie instalatora XP będzie komunikat - naciśnij dowolny klawisz to nastąpi rozruch z CD.

W przypadku posiadania dwóch napędów CD,gdy XP się nie instaluje przełóż płytę do drugiego napędu i ponowny reset i start.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … entry63253

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

Lub ustawienie bootowania w biosie.

1Tak

jako pierwsze napęd CD

jako drugi dysk systemowy HDD-0 lub SATA

jako trzeci dowolny napęd

2 Takie - stare biosy,kolejność.

CDROM,C

gdzie C partycja systemowa

Pamiętaj w różnych biosach z tym różnie,nie ma jednego standardu.

WEŹ KSIĄŻKĘ DO PŁYTY GŁÓWNEJ WSZYSTKO PISZE.

Ja mam pewien problem przy instalacji systemy. Kiedys jak instalowałem wyglądało to mniej wiecej tak:

1.Nacisnij enter aby zainstalowac system

2.nacisnij Esc aby zainstalowac na wybranej partycji

3.teraz wyswietlały mi sie partycje, zawsze formatowałem C: i na niej instalowałem system.

Teraz mam tą samą plyte z windowsem ale wygląda to tak:

1.Nacisnij enter aby zainstalowac system

2.nacisnij Esc aby zainstalowac na wybranej partycji i nie wyswietylają mi sie partycje a na siłe chce mi sie system instalowac na partycji D:

Nie wiem co mam robic :? , moze mi pomozecie :frowning:

Na jakiej partycji masz system XP.

Może na D masz system XP.

Może dajesz opcje naprawy R systemu zamiast nowej instalacji.

Może dysk uszkodzony lub płyta CD z XP.

Najprościej i od razu zobaczysz jak tam dysk po formatowaniu - nie używaj szybkiego formatowania,system plików zrób NTFS.

Zgraj dane.

Zdejmij partycje z całego dysku i załóż i sformatuj partycje i instaluj system.

Poczytaj linki wyżej jest opis.

Ja poradzam zostawić tylko 98 a najlepiej wgrac werjsę 98SE bo to jest najstabilniejszy system no opróćz Linuxa ale zeby dobrze chodzil trzeba sie pobawic przy kompilacjii jądra :slight_smile:

No wiec mam system zainstalowany na C, mam wszystkie partycje sformatowane w formacie NTFS, nie daje NAPRAW ® przy instalacji, płyta nie jest uszkodzona. Kiedys instalowałem i było wszystko w porządku, nagle sie cos ■■■■■ło i nie wiem co. Dwa dni temu jeszcze mogłem wybierac partycje na ktoren mam instalowac system ale nie mogłem sformatowac partycji C:. Dzisiaj juz nawet tego nie moge :?

Zobacz co pokazuje SMART dysku.

Zobacz co słychać w zarządzaniu dyskami.

Przetestuj dysk narzędziami producenta.

Zrób to co pisałem.

UPDATE

A system XP wogóle się uruchamia.

Może jeszcze z konsoli komendy

fixmbr

fixboot

chkdsk LiteraDysku /p /r dla wszystkich partycji

Pomoc poczytaj

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … opic=14270

Dobra, wszystko juz mi działa 8) Po prostu ustawiłem w biosie zeby mi startował system z płyty. Sorki za kłopot i dzieki :slight_smile:

Mam podobny problem jak kolega. Nagralem Xp SP2 normalnie na plyte j ak inne pliki i przed uruchomieniem kompa nie odpala mi plytki,a ustawilem tak jak pisze w propozyjach wyzej. CO zrobic?

aroli zintegrowałeś???

tzn. co i jak bo chyba nie robilem tego

Złączono Posta : 06.11.2005 (Nie) 23:20

albo moze lepiej powiedzcie jak przegrac sobie XP, czy mozna tak jak ja to zrobilem najpierw zrzucic normalnie na dysk a pozniej na plyte?- ale w ten sposob nie czyta mi przed uruchomieniem kompa, a inne sposoby sa na pewno tylko nie wiem jakie :confused:

Czytaj wyżej masz opisane. :slight_smile:

albo moze lepiej powiedzcie jak przegrac sobie XP, czy mozna tak jak ja to zrobilem najpierw zrzucic normalnie na dysk a pozniej na plyte?- ale w ten sposob nie czyta mi przed uruchomieniem kompa, a inne sposoby sa na pewno tylko nie wiem jakie :confused: hmmmmmmm???