Czy to możliwe?

Witam. Ostatnio (parę dni temu)w Norton Internet Security wyskoczył mi komunikat. Nie pamiętam już dokładnie jego treści. Było to coś takiego: “wykryto nową sieć…” i Norton pytał się, jak ją dostosować (dom, biuro, itp) Zrobiłem dom. Chciałem wyjść z tego okna, ale się nie dało. Po tym wydarzeniu zmieniło mi się IP. Wcześniej miałem 80… teraz chyba mam zaczynające się od 150… Mam łącze 128kbps. Korzystam z emule’a. Miałem LowID. Potym wydarzeniu zmieniło mi się na HighID. :oCzym to jest spowodowane? Czy jest to możliwe, alby zmieniło mi się IP? Czym się rozni IP zaczynające się od 80… i 150… ? I, przy okazji, jakie korzyści mam z HighID?

Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam.

Widocznie prezent od operatora (providera).

O HIGH-ID sobie poczytaj tutaj: http://donkey.outs.pl/

o_O Wow! Czyli z tej zmiany adresu IP są same plusy? Jakie ma znaczenie to, że adres IP zaczyna się od 80… a drugi od 150… ? Jeśli to prezent od providera, to cieszę się bardzo… Sieć działa od początku marca, dopiero się rozkręcają, może coś im się pomyliło… Ale mam nadzieję, że nie :slight_smile:

W zasadzie żadnego dla Ciebie znaczenia nie ma. Dostawca ma pulę adresów sieciowych i z tej puli masz dynamicznie przypisany adres.

Tyle, że adresy zaczynające sie od 80.?.?.? są z klasy A czyli z zakresu 1.0.0.0 - 126.255.255.255 , a od 150.?.?.? jest z klasy B czyli z zakresu 128.0.0.0 - 191.255.255.255

Jeśli mimo dynamicznie przypisywanego adresu jest na HIGH-ID to ciesz sie dopóki admin nie zmieni ustawień.

Korzystasz z Neostrady Plus?

Pozdrawiam

Nie, nie korzystam z Neostrady Plus. Korzystam z kablówki, mamłącze 128kbps i płacę 50 zł. I pierwszy raz zmieniło mi się IP. I, mój operator reklamuje Internet, mówiąc, że przydzielają publiczny IP. Jakie to mi daje korzyści? A jakie zagrożenia?

I czym się różnią adresy IP klasy A i B ?

Publiczny adres IP to inaczej mówiąc zewnętrzny lub stały IP czyli adresujesz tym adresem któreś urządzenie u siebie statycznie. Może to być Twój komputer lub komputer, poprzez który bedziesz się łączył z internetem robiący za router lub po prostu router.

Korzyści masz np. takie, że możesz postawić sobie swój serwer i mieć na nim swoją strone www, program pocztowy i mieć swoja pocztę u siebie a nie u dostawcy. Ale do takich rzeczy lepiej mieć wieksze pasmo niz jest u Ciebie, aczkolwiek tylko dla siebie możesz to zrobić, ale ruch będzie mocno ograniczony.

Np. jeśli chciałbym się do Ciebie dostać na kmputer to nie muszę się martwić, że za stosunkowo krótki czas będziesz miał inny IP. Generalnie łatwiej sie dobrać do takiego komputera o ile jest słabo zabezpieczony. Można np. przypuscić atak DOS’a na twój nr IP i cię zablokować. To tak pokrótce, więcej poczytaj w sieci na ten temat, jest tego dużo.

Klasy adresów różnią się możliwością ilości zaadresowania sieci, podsieci i hostów w danej sieci.

Tu moge Ci podać tylko jako ciekawostkę, że w nr sieci A możesz zaadresować 126 sieci i 16 777 214 hostów.

W kalsie B - 16 tysięcy sieci i 65 534 hostów.

W klasie C - możesz zaadresować ponad 2 milony sieci i 254 hostów. Hosty nie muszą być kmputerami, to każde urządzenie , które można zaadresować adresem IP.

To są podstawowe różnice na temat klas adresów IP. Istnieją jeszcze klasy D i E, oprócz tego jest w każdej klasie pula adresów prywatnych, którymi nie można adresować urządzeń, poprzez które mamy mieć wyjscie na świat. Przykładowo z kalsy C jest to zakres 192.168.0.0 - 192.168.255.255, z klay B zakres 172.16.0.0 - 172.31.255.255 i z klasy A 10.0.0.0 - 10.255.255.255

Te adresy możesz dowolnie wykorzystywać w obrębie sieci LAN, jest to sieć na małym obszarze np. firma, szkoła, dom, ale rownież może być to kilka czy więcej budynków.

Zakres adresów klasy D - 224.0.0.0 - 239.255.255.255 i klasa E - zakres 240.0.0.0 - 255.255.255.255 są do specjalnego przeznaczenia o czym możesz przeczytać chociażby tu http://www.wsp.krakow.pl/papers/av&mcast.html

Temat jest ogromny więc poprzestanę na tych króciutkich wyjaśnieniach.

Pozdrawiam 8)

Golden Finger, dzięki za wyczerpującą odpowiedź :slight_smile: