Co wy o tym sadzicie :/

Kumpel nagral mi plytke i na niej znalazlem ntrugującą rzecz.

Osobiscie podchodze do niej bardzo sceptycznie i wogole nie zamierzam tego robic ale z czystej ciekawosic pytam sie czy cos takiego jest mozliwe:

Sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni na dysku polega na odtajnieniu ukrytej partycji. Takie ukryte partycje są powszechnie stosowane przez producentów dla celów serwisowych, np. do zrobienia na niej kopii partycji, którą później serwisant może odtworzyć, jak klient coś popsuje.


A oto niektóre interesujące rezultaty (dane z internetu)


Western Digital 200GB SATA

Po rozszerzeniu : 510GB  


IBM Deskstar 80GB EIDE

Po rozszerzeniu : 150GB of space 


Maxtor 40GB EIDE

Po rozszerzeniu: 80GB 


Seagate 20GB EIDE

Po rozszerzeniu: 30GB 

Dla laptopa (nieznany model) 80GB HDD

Po rozszerzeniu : 120GB 



 Zaznaczam że rezultaty mogą być nie zawsze zadowalające dla użytkownika. Ponieważ dysk możemy rozszerzyć tylko o tyle o ile przewidział to producent. Nie polecam rozszerzania starych dysków o małej pojemności bo rezultaty są raczej kiepskie.


Osobiście testowałem 6 letni dysk WD 20GB i 8 letni Seagate 2GB. Rezultaty nie są dobre z :


20>mamy dodatkowo 200MB

2GB> mamy dodatkowo 16MB


Ale na nowych dyskach moi koledzy uzyskiwali powiększenie do 50 i więcej %.

mi sie nie chce wierzyć. Musiałbym się sam na skórze przekonać. Ciekawe jak oni to robią :roll:

Mam tez instrukcje dokladnie jak to zrobic :?

Tylko nie wiem czy moge to wkleic :?

moze cos w tym jest no jak ktos sie nie boi spróbować :wink: :wink:

Możesz wkleić tylko trzeba wyraźnie zaznaczyć, że każdy robi to na własną odpowiedzialność :!: :!: :!:

Z tego co pamiętam to jest to prawda. Ale po tym zabiegu dysk staje się niestabilny i w krytycznych przypadkach niezdatny do użycia.

nie proponuję takiego sposobu. Więcej szkody niż pożytku.

mi się wydaje że możesz wkleić. Bardzo mnie to ciekawi bym powiększył sobie moje 40 GB :smiley:

Nie możliwe… 8)

A oto jak tego dokonać.

Potrzebny jest Ghost 2003 build 2003.775 (dokładnie ta wersja bez upgradeów).

Potrzebne są dwa dyski jeden będący celem rozszerzania (dalej zwany dyskiem T) i drugi z systemem operacyjnym (dalej zwany X).


Dysk T ustawiamy jako master a X jako slave. Na dysku T trzeba zainstalować system operacyjny taki sam jak na dysku X z takim samym systemem plików. Następnie trzeba zainstalować Ghosta na dysku T.


Następnie w Ghostcie trzeba zrobić Basic Backup dysku C: (T) jako źródło i D: (X) jako cel.


Jak tylko Ghost zrestartuje komputer aby przejść do trybu DOS, należy wyłączyć komputer. Ważne jest, żeby wyłączyć zanim rozpocznie się bootowanie.


Należy zamienić dyski miejscami. X staje się masterem a T slavem.


Teraz bootujemy OS z dysku X.


Po wejściu do menagera partycji na dysku T powinno być oprócz normalnej partycji, partycja 8MB(stworzona przez Ghosta, nazywająca się VPSGHBOOT) oraz wolne miejsce.


Z dostępnego wolnego miejsca można zrobić partycję. Trzeba to zrobić przed skasowaniem partycji Ghosta. Nie można skasować oryginalnej partycji i zrobić wspólnej, gdyż spowoduje to błędy w pracy dysku. Nową trzeba sformatować quickformatem. Po zakończeniu formatowania trzeba usunąć partycję Ghosta pozostawiając 8MB niezaalokowanego miejsca.

dobra, teraz trzeba szukać jakiegoś złoma i spróbować na nim eksperymentu 8)

Jakoś nie chce mi się w to wierzyć :?.

oj biedy sobie narobia Ci co sie tym zajmą.Ale nie moje dyski nie “moje małpy” :slight_smile:

Ja tam ryzykowal nie bede :smiley:

Mam dysk 80Gb i narazie mi to w zupelnosci wystarcza :smiley:

i ani mysle robic tego czegos :smiley:

no jak ja bym sobie tak skompresował 2 dyski to bym miał 580 GB ale nie ryzykuje :slight_smile:

JAKA POKUSA :slight_smile:

Tak to prawda. Kiedyś kumpel się bodajże w to bawił.

Efekty – Sam nie wiem :D:D

Temat staję się nudny proponuję kosz.

Albo do działu Hardware, lub innego. :x

Może to i prawda,

Więc to raczej dla bardzo zaawansowanych informatyków.

kiedyś o tym wyczytałem w necie. Takie były opinie na jakimś tam forum (nie pamiętam już jakim) osób którzy to wypróbowali. Nikt nie wypowiedział się na temat pozytywnie wiec…

To jest jedna wielka bzdura, która wyniknęła z błędu w Nortonie Ghoście.

Dlatego jest potrzebna jedynie ta wersja bo w następnych poprawiono już tego buga. Dysku nie można powiększyć :!: :!: :!:

Generalnie błąd polegał na zliczaniu dwa razy części powierzchni dysku co stwarzało pozorni jego powiększenie. Jednak efekt był opłakany jeśli nagrało się coś na to podwojone miejsce to nadpisywało się dane z innej części dysku bez żadnego komunikatu ostrzegawczego. Masakra…

BTW. Było już o tym na tym forum.