Dobór komponentów zestawu komputerowego

Witam!!

Jako, ze nie orientuje się w bieżących informacjach na temat sprzętu komputerowego, jego cenach, możliwościach itp. mam prośbę do użytkowników forum. Chcę kupić komputer, dostosowany jak najbardziej do moich wymagań, z góry zaznaczam, że nie są one dośc wysokie. Tzn. ma to być komputer przeznaczony przede wszystkim do korzystania z netu, słuchania muzy i oglądania filmów, a także ma mi pomóc w napisaniu pracy magisterskiej :wink: Mój aktualny komp jest do d… Procesor Athlona 1,1GHz i 256 RAM nie nadązają za mną :slight_smile: tzn komp pracuje wolno i tnie się kiedy uruchamiam kilka aplikacji (np. gdy nagrywam płytki i slucham winampa) Chodzi mi o to aby kupić kompa o takiej konfiguracji, która pozwoli na szybkie i bezstresowe korzystanie z niego w czasie działań wymienionych powyżej. Jaki Procesor jest optymalny dla tego typu zastosowań?? Ile RAM-u?? 512 jest okej czy to już za mało?? Dysk musi być duży to napewno, conajmniej 120 GB, karta dźwiękowa i głośniki (myślę o SB Live 5.1 i jakimś zestawiku 5+1), jeśli chodzi o kartę graficzną to przyzwoita chyba wystarczy, żeby filmy się nie cięły, a gry chodziły takie bez przesadnych wymagan gdyż nie jestem zapalczywym graczem :slight_smile: Monitor, hmm chciałbym 19stke ale nie płaski, może byc używana byle w dobrym stanie. dodam, że na całość mam przeznaczone około 3000PLN ale chciałbym w tej cenie zmieścić jeszcze stolik pod kompa i jakieś krzesełko :slight_smile: Jeśli ktoś może mi pomóc to bardzo proszę o wpisywanie wszelkich uwag i sugestii do tego tematu, będę wdzięczny. Pozdro :slight_smile:

Przedewszystkim 256 MB Ramu to już jest minimum,przydałoby się 512MB

Procesor też by się nowy przydał,poczytaj gdzieś o Athlonach,albo Sempronach

Procesor pociąga za sobą kupno odpowiedniej płyty głównej - chodzi o gniazdo procesora,jest parę standardów,jeśli wybierzesz np Athlona na gnieżdzie Socket A,to będzie ci potrzeba płyta z Socket A

Karta graficzna ma w przypadku oglądania filmów miejsze znaczenie,ale jest to ważny komponent jeśli chcesz pograć,wtedy nie warto kupować słabej karty za 100 - 150 zł do gier lepiej kupić kartę na magistrali 128 bitowej,albo 256 bitowej z min 128 MB Ramu,dysk 120 GB narazie wystarczy

Do tego zasilacz najlepiej 400 Watowy,gdy będziesz chciał coś dokupić,dodatkową kartę,czy rozszerzyć pamięć do 1 GB Ram przy słabym zasilaczu może się okazać,że nie uciąga,objawem tego jest np. restartowanie się kompa,zawieszanie się aplikacji,objawem cięcia się filmów może być mało pamięci konflikt z kodekami,słaby procesor,w przypadku kompów jest tak,że lepiej zapłacić trochę drożej,ale nie żałować za chwilę,przykład karty graficznej do gier

Tylko nie wiem,czy krzesełko i stolik pod kompa w tej ci się zmieści

Zwłaszcza ta 19 Nawet CRT trochę kosztuje :smiley:

Dzięki Johny, ale ja nadal nie bardzo się orientuje tym wszystkim. Po kolei, RAMu planuje kupić conajmniej 512 (1024 bedzie jesli starczy mi kasy) ale zupelnie nie wiem jaki procesor i plyte glowna wybrac, wydaje mi sie ze to nie musi byc zadna “nowosc” i Athlon okolo 2,5 GHz powinien wystarczyc do moich celow (popraw mnie jesli sie myle). Jednakze nie wiem jak połączyć odpowiedni procesor z pasującą do niego płytą główną (czarna magia te wszystkie oznaczenia). Karta graficzna, hmm, jak już mówiłem (pisałem) komputer nie będzie służył do gier także na karcie mogę trochę oszczędzić (w domu mam GeForce4 MX440, 128MB, 128-Bit, DDR, AGP8X z wyjściem telewizyjnym) czy taka karta jest wystarczająca czy potrzebuje czegoś lepszego?? Co do dysku to nie będzie problemu, musze tylko zdecydować się na “rozmiar” tegoz urządzenia, a karta dźwiękowa SB Live 5.1 to dobre rozwiązanie?? możesz polecić jakiś zestaw głośników 5+1 grający przjemnie dla ucha?? no i żeby czasem na imprezce można było lekk głośniej zapodać muzyczke :slight_smile: co do monitora to jeszcze sie rozejrze, jeśli to faktycznie tak drogi interes to zostanę przy 17stce. Jeśli znajdziecie chwilę czasu piszcie, wszystko czytam uważnie, może po takiej lekturze już nie będę zielony w sprzęcie komputerowym :slight_smile: pozdro

Wybór procesora zależy od płyty głównej,do tych czynności,które wykonujesz przy pomocy komputera spokojnie starczy ci procesor o wydajności 2,5 GHz

Mam:

Płyta główna ga-k8ns Gigabyte,a - Socked 754 (możesz wziąć Asusa też są dobre)

Sempron 3100 - Gniazdo Socket 754

512 MB Ram DDR 400 - magistrala

Karta Grafiki Sapphire ATI Radeon 9550 128 MB 128 bit - dobra do gier

Zasilacz 400 Wat - często oznacza zmianę obudowy - obudowa odrazu z zasilaczem

Ty możesz wybrać np. Semprona 2500+,albo Athlona 2500+

Jeśli ten GeForce jest AGP 8x to karty nie musisz zmieniać,jeśli nie chce ci się grać

Na kompie oglądam nawet filmy DVD

Za przebudowę starego komputera zapłacisz miej,niż kupując nowy

Ok. Muszę poczytać teraz co nieco o tym wszystkim i rozeznać się w cenach. Komputera nie “odswiezam”, kupuje nowy, potrzebny mi na studiach, w domu zostaje ten stary. Orientujesz się może czy są jakieś sklepy internetowe, w których mogę złożyć sobie komputer wg własnego “widzi misię”?? czy raczej powinienem szukać gotowego kompa o zbliżonej do odpowiadającej mi konfiguracji??

p69 za gotowego kompa (czytaj: markowego typu Vobis, Optimus czy coś w tym stylu) zawsze zapłacisz więcej niż za komp poskładany na zyczenie, wg “widzimisię” ( a zrobi to niemal każdy sklep internetowy). Na tym Forum renomę ma Komputronik wiec jak go też tu polecę.

http://sklep.komputronik.pl/

“Porozglądaj” się >> to da Ci orientację w cenach, parametrach.

Jeśli nie rozumiesz niektórych pojęć to >> http://www.komputerswiat.pl/informacje/leksykon/menu.html

A tutaj >> http://www.tomshardware.pl/ << polecam wpisywanie w szukajce takich pojęć jak : “socket 754”, “socket 939”, “Athlon”, czy nawet “5.1” << bardzo obszerne artykuły. Bo dobrze, żebyś też sam troche więcej się orientował i mógł weryfikować to co koledzy forumowicze Tobie polecają >> przecież każdy ma, jak to nazwać… inne preferencje.

Jeszcze to >>http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=137731

ok. dzięki wielkie, powoli zaczynam kumać o co w tym chodzi i myśle, że niedługo sklecę jakiś zestawik dla siebie (oczywiście nie omieskzam przedstawić go do Waszej oceny) a tymczasem mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o moją drukarkę, mam HP 845c a problem jest taki, że drukarka od jakiegoś czasu nie drukuje kolorów mimo, iz wymieniałem tusznik już kilkukrotnie to kolory są niewyraźne, odbiegają od oryginalnych (tych na ekranie) a czasem w ogóle ich nie ma. Orientujecie się co może być nie tak??

W oprogramowaniu do drukarki jest funkcja czyszczenia.

Zacznij właśnie od tego - może pomoże :slight_smile:

strumienianin zrobilem jak powiedziałeś ale nic z tego, nadal nie ma kolorów, znaczy są różne odcienie różowego i troszeczke żółtego, poza tym nic (oprócz textu - na czarno). Wybralem czyszczenie, zalewanie, później jeszcze wyrównywałem (to akurat chyba nic wspólnego z kolorami nie ma) i nic, a tuszniki oba są pełne, nie mam pojecia o co chodzi. Macie jeszcze jakieś pomysły??

A może głowica koloru padła,podmień na inną i zobacz.

Przeinstaluj stery do drukarki.

Rzuć okiem tu.

http://druknet.pl/forum/?tid=14

Przeinstalowanie nic nie daje, a co do podmianki głowicy to… może to głupie pytanie ale skad wziąć nową?? kupić czy poprostu zamienić od drugiego tusznika?? albo wziąć z innej drukarki??

p69 Po pierwsze powiedz co to jest tusznik bo po raz pierwszy stykam się z takim pojęciem. Po drugie wszystkie modele HP mają głowice drukujące połączone z pojemnikiem na tusz, więc pozostaje Ci zakup nowego (dobrze by było oryginalnego) pojemnika z kolorowym tuszem, ewentualnie zaniesnienie Twojego cartriga do specjalistycznego punktu serwisowego w którym udrożnią Ci głowicę drukującą za pomocą ultradźwięków i dopiero wtedy uzupełnią w nim tusz.

hehe tusznik czyli pojemnik z tuszem albo cartridge (taki skrót myślowy) :wink: a co do zakupu nowego cartridge’a to obecny jest nowy i oryginalny i poprzedni też był nowy i za każdym razem mam ten sam problem. No ale jeśli nic nie skutkuje to zaniose go do jakiegoś serwisu i zobacze co tam mi powiedzą. dzięki za pomoc, pozdro :slight_smile:

p.s. odezwe się jak sklece jakiś mały komputerowy zestawik, hehe :slight_smile: