Ubuntu - problem z instalacją programów

Mam kilka pytań dotyczących ubuntu.

  1. Chciałbym zainstalować opere, ale nie wiem jak sie instaluje cokolwiek :stuck_out_tongue:

  2. Gdy odgrywam jakąś mp3 to zawsze jestbląd, to ssamo jest z filmikami :smiley:

Prosze o rady :slight_smile: Dzięki i pozdrawiam :stuck_out_tongue:


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Logujesz się na konto roota i:

Gdy masz pakiet *.rpm - przechodzisz do katalogu, gdzie sciągnąłeś instalację i:

Gdy masz pakiet tar,gzip,bzip2:

*.tgz lub *.tar.gz:

przechodzisz do katalogu (cd) i:

Później przechodzisz do katalogu, gdzie się rozpakowało (cd).

I:

Dla .tar.bz2:

przechodzisz do katalogu

i:

Złączono Posta : 07.10.2005 (Pią) 20:26

Jaki błąd ?

Hm… nie zainstalowane sterowniki karty muzycznej lub kodeki.

Moze daj se siana z Linuksem, bo odnalezienie tego na google to ok.30 sek. roboty.

Mam plik z pakietem . .deb jJak zainstalowac?

Konsola:

dpkg -i nazwapakietu.deb

Złączono Posta : 07.10.2005 (Pią) 21:48

Również zapytam: JAKI BŁĄD? Wklejenie loga błędu to podstawa, naucz się tego.

Tara nie zawsze trzeba kompilować,tak dystrybuowany jest np Firefox,rozpalowujesz z tar,a i uruchamiasz

jesteś początkujący,odwiedz http://www.linux.pl tam jest dużo dla początkujących

co do instalowania pakietów debiana to tam jest inny manager pkg nie rpm i o nim musisz poczytać

Gdy wpisuje epkg i opera.dep to pokazuje mi sie

dpkg: żądana operacja wymaga uprawnień administratora

Nie rpm. On ma ubuntu mate!

Dzisiaj dzień dobroci nad newbie: http://przewodnik.ubuntu.pl/

musisz przejsć na roota. a jak?

już tłumaczę.

najpierw uaktywniasz to konto:

sudo passwd root

i podajesz hasło roota (admina) później możesz się spokojnie przelogować nań komendą:

su

po monicie password: podaj hasło które ustawiłeś przed chwilą.

i spokojnie możesz instalować co chesz.

Złączono Posta : 07.10.2005 (Pią) 22:06

kij, że na gotowce czeka, nudzi mi się :stuck_out_tongue:

No co Wy z tą Operą?

Przecież wystarczy wejść do katalogu Opery i wpisać “./install.sh” czy jak to się tam zwie(nawet nie trzeba tego robić, żeby uruchomić wystarczy “./opera”) :wink:

Cycus jeśli ten plik z opera ma nazwę opera.deb to dokładnie będzie to wyglądało tak:

sudo apt-get install opera.deb

Jeśli nazwa tego pliku jest inna to musisz podać ją całą !

Po wydaniutej komendy będziesz poproszony o hasło…podawałeś je przy instalacji, przy tworzeniu swojego konta

Mam opere na pulpicie czylii /home/mateusz/Desktop# zrobiłem sie rootem - su :slight_smile:

root@gryf:/home/mateusz/Desktop# sudo apt-get install opera.debsudo apt-get install opera.deb

Czytanie list pakietów… Gotowe

Budowanie drzewa zależności… Gotowe

E: Nie udało się odnaleźć pakietu opera.debsudo

root@gryf:/home/mateusz/Desktop#

Brak dzwieku

http://img100.imageshack.us/img100/6778/blad5no.png jaka jest tego wina :?

Patrz co wpisujesz.

Jak już uaktywniłeś roota to po co kombinować, zrób - dpkg -i [nazwa pakietu opery]

co do dźwięku - zainstaluj kodeki… poszukaj codec packów, znajdziesz coś. :wink:

Cycus , a zajrzaleś do linku który Ci podałem? Tam znajdziesz odpowiedź na większość bolączek związanych z Ubuntu. Chyba że liczysz na to, że będziesz sobie siedział przed kompem i tylko zadawał pytania, czekając aż ktoś rozwiąże problem za Ciebie. Nie tędy droga.