Problem z oddzielną partycja dla pliku stronicowania

Witam,

Z kilku źródeł otrzymałem różne informacje więc (jak zwykle :wink: ) zweryfikuję je ostatecznie na tym forum.

Mam jeden dysk (80GB). Do tej pory nie dzieliłem go na mniejsze partycje.

Czy sensownym jest utworzenie oddzielnej partycji na tym dysku przeznaczonej praktycznie wyłącznie dla pliku stronicowania pamięci wirtualnej. Podobno (mnie ta opinia nie przekonuje do końca), ze względu na umieszczenie pliku stronicowania w jednym, wydzielonym obszarze dysku, korzystanie z tego pliku przez komputer staje się efektywniejsze i szybsze co z kolei ma się przekładać na sprawniejsze działanie całego systemu.

Bardzo proszę o weryfikację tej informacji.

Tak.

Jak najbardziej. System Fat 16 lub Fat 32 ;]

Czyli (pytam dla pewności :wink: ) zakładam partycję (oznaczoną np. literą E) w systemie FAT 32 i przydzielam jej rozmiar 1 GB (obecnie, zalecany przez system rozmiar tego pliku to 768 MB)? A może rozmiar powinien być inny - jaki?

1GB jest ok.

I ustwiasz tylko na tej partycji plik stronnicowania a na innych wyłącz.

Tworząc partycję na plik stronicowania chcę “przy okazji” zrobić jeszcze jedną na dane. W związku z tym kilka szybkich pytań :wink: :

Przy tworzeniu partycji, program (Paragon Partition Manager) pyta mnie czy chcę utworzyć partycję podstawową czy rozszerzoną. Czy pwinienem wybrać rozszerzoną?

Chcąc utworzyć partycję FAT32 mam w programie do wyboru dwie możliwości FAT32 oraz FAT32 LBA. Którą powinienem wybrać?

Czy podział na partycje dysku 80 GB według poniższego klucza wydaje się być sensowny:

C: (system) NTFS 35 GB

E: (plik stronicowania) FAT32 1 GB

F: (dane) NTFS 44 GB

Czy ustawiając plik stronicowania na nowej partycji E:, powinienem go ustawić w wielkości zalecanej przez system (768MB), czy też “zapodać” pełny rozmiar partycji czyli 1 GB?

  1. Utworzyć partycję rozszerzoną. Partycja podstawowa to wydzielona część dysku na której instalowany jest system operacyjny i z której jest uruchamiany, a rozszerzona to rodzaj partycji zajmującej cały obszar dysku twardego pozostały po utworzeniu partycji podstawowej

  2. Nie wiem na czym dokładnie polega różnica między FAT32 a FAT32 LBA, wyczytałem tylko że skrót LBA oznacza adresowanie liniowe

  3. Myślę że podział jest sensowny. Ja mam dysk 55GB i od wczoraj podział taki:

Partycja podstawowa:

C: (system) NTFS 19GB

Partycja rozszerzona (36GB, FAT32) i w niej 3 dyski logiczne:

  • D: (dane) 27GB

  • M: (muzyka) 8GB

  • P: (pagefile) 1 GB

  1. Ja ustawiłem sobie rozmiar początkowy 384 MB a rozmiar maksymalny 1 GB aby w razie potrzeby wykorzystywana była cała pojemność dysku, ale czy postąpiłem słusznie nie wiem :slight_smile:

a czy mozna storzyć dysk wirtualny komenda subst i wstawić tak plik stronicowy

Hmmm… mały problem:

Nie mogę założyć nowej partycji jako rozszerzonej. Co prawda wybieram rozszerzoną, przydzielejąc jej miejsce z wolnej przestrzeni na dysku ale później wybierając jej literową nazwę oraz system (FAT32 lub NTFS) zostaje ona zamieniona na podstawową.

Jak to “przeskoczyć”? A może stworzyć te dwie nowe partycje jako podstawowe? W Wikipedii znalazłem informację, że w Windows, na dysku może być do 4 partycji podstawowych (z których jedna może być rozszerzona). Więc może jednak utworzę dwie partycje podstawowe?