Windows obok linuxa

Obecnie mam zainstalowanego windowsa xp.

Chciałbym jedanak obok niego (oczywiście na osobnej partycji zainstalować

linuxa ( np. mandrake) tak abym przy starcie kompa miał listę do wyboru, który z systemów mam ochote teraz odpalić windowsa czy linuxa

chciałbym to zrobic bez reinstalacji xp

nigdy tego nie robiłem i mam obawy czy nie znikną sektory startowe xp i czy nie będzie się odpalał tylko linux (tzn. nie będzie wyboru)

a moje pytanie polega na tym aby dwa systeny były do wyboru przy starcie

jak to wykombinować?? i czy w razie kiedy xp jest na dysku a nie ma wyboru na liście startowej da się odzyskać ten system i dalej z niego korzystać??

O ile wiem, to podczas instalacji Linucha ustawiasz rodzaj bootowania. Mozesz ustawic, zeby tylko jeden system sie ladowal, albo uzyc odpowiednich narzedzi np. LILO albo GRUB (jesli dobrze pamietem nazwe). W kazdym razie Mandrake podczas instalacji pyta o ta sprawe i sam za nas wszystko konfiguruje. U mnie swego czasu byl win 98 i Mandrake 8.0 i wszystko dzialalo ja ktrzeba. Qmpel mial win 98 win XP i linuxa chyba Slacka, ale glowy nie dam i tez wybor systemu dzialal.

Wiesz że w przyklejonym wątku Dla wszystkich chcących zacząć przygodę z Linuksem znajdziesz odpowiedź na Twoje pytania? Nie wiesz? To znaczy że tam nie zajrzałeś. Bo po co mam się wysilać. Zadam pytanie i na pewno znajdzie się ktoś kto odpowie.

Tak, specjalnie nie podaję linków. Wysil się trochę i sam poszukaj, bo na pytania które zadajaesz można w ciągu dosłownie kilku sekund znaleść odpowiedź przy użyciu Google