Instalacja RPM-ów

Witam, próbuję zainstalować pakiet rpm na linuxie przez polecenie rpm nazwapakietu.rpm. We wszytkich instrukcjach jest napisane, że pakiet powinien znajdowawć się już na dysku lecz w moim przypadku albo nie mogę go znaleśc alebo nie zainstalował się :o . Z góry dziękuję za pomoc.


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Polecenie musisz wukonać w katalogu w którym znajduje sie ten rpm, ewentualnie podać do niego pełną ścieżkę. Samo rpm nic Ci nie da, musisz po nim dać przełącznik -i (install). Po więcej szczegółów odsyłam do man rpm

A macie może kompletny zestaw istrukcji dla kompletnie zielonych urzytkowników?? Bo ja nie wiem jak :frowning: określić ścieżkę pliku który ma byc zainstalowany itp :frowning:

Oczywiście że mamy. Odpalasz Google i wpisujesz w polu wyszukiwania magiczne zaklęcie linux+podstawy.

Masz może mandrivę ? jak tak to przez urpmi zainstaluj smarta , przez smarta zainstalujesz prawie każdy program linuxowy dwoma kliknięciami

Tak! mam mandrake 10.1! Ale ja nie potrafię nic zainstalować ani rpm ani tar.gz poprostu nie wiem jak wpisać kmendy za każdym razem odpowiada “No such file or directory” :frowning:

a czy jestes w katalogu do którego masz ściągnięte tar.gz?

nie jestem, a jaka jest komenda by “być” w tym katalogu?

Jeżeli chcesz instalować rmp-a, to kliknij na niego po prostu w Konqurorze, jeżeli chcesz to robić spod konsoli, to przeczytaj manuala do rpm - wpisz w konsoli man rpm - jeżeli nie będziesz w stanie tego zrozumieć, to znaczy że jeszcze na Linuksa nie jesteś gotowy.

poczytaj podstawy o linuksie link, link 2

cd katalog/katalog2/katalog3

Jeśli chcesz to mogę Ci wysłać podręcznik użytkownika w pdf. Zapoznasz się z nim i jak nie będziesz czegoś wiedział to wtedy zapytasz.

Utwórz “szybką konsolę” W menadżerze plików (Konqueror-dla KDE) wybierasz ustawienia - konfiguracja paska narzędzi zaznaczasz otwórz terminal, strzałką dodajesz i ok. W pasku narzędzi dodana będzie ikona terminalu. Kliknięcie na nią spowoduje otwarcie okna konsoli w danym folderze. I wtedy aby zainstalować program wyszukujesz go w Konquerorze klikasz “szybką konsole” i sobie instalujesz

W KDE i Gnome - nacisnąć klawisz F4 w oknie menedżera plików. :slight_smile:

a nei lepiej przez urpmi zainstalować smarta i potym instalujesz juz każdy program za pomocą dwóch kliknięć ?

po instalacji smarta wchodzisz w konsole jako root i wykonujesz smart --gui, mozesz przez smarta updatowac i instalować kazdy program np ja updatowałem przez smarta kde 3.4 do 3.5, offica do 2,1 pl, i zainstalowałem firefoxa 1,5 pl za pomocą dwóch kliknięć :slight_smile:

Gdy próbuje zainsatlowac pakiet rpm tak jak napisaliście system odpowiada “is a directory” :frowning:

Złączono Posta : 02.03.2006 (Czw) 16:06

a ten program(??) smart on ma dokładniejszą nazwę??