[faq] Wybieramy i kupujemy zasilacz

Witam! :mrgreen:

Ponieważ na forum pada wielokrotnie dużo tematów; “Jaki zasilacz, padł zasilacz, co kupić itp.” postanowiłem nieco

rozwiać temat, być może komuś ułatwi wybór, i nie będzie zaśmiecał forum

takie ot “mini faq”, może kiedyś ktoś to przeklei :wink:

Zasilacz to element naszego komputera, na tyle ważny, że zły wybór lub kierowanie się oszczędnościami w efekcie końcowym

jest złe, i niewskazane. :stuck_out_tongue:

Dobry zasilacz = drogi zasilacz, no i raczej tak jest! Chodź zawsze można upolować jakąś alternatywę!

Wiadome jest, ze sprzedawcy w sklepach komp. nie zawsze są wzorami solidności, niestety i potrafią wmówić klientowi, ze dana marka jest dobra i że do każdego składanego komputera wkładają tą część i jakoś nikt nie narzeka.

Nie dziwie się, że nikt nie narzeka, bo gotowe zestawy z ulotek kupują raczej ludzie, którzy za bardzo się nie znają, dostają kopa z wrzuconym obrazem dysku wzorcowego i nic nie grzebią, a jak cos zepsują, to płacą serwisantowi 50 zeta za godzinę i drugie tyle za dojazd. Sasasasa :twisted:

Polski rynek, ciągle zdominowany jest przez “zasilacze” mmarki, Codegen, którejto “potwory mocy” zakładane są w każdej obudowie.

Wszystko to wynika z oszczędności, bo jakby były markowe zasilacze w obudowach to obudowy kosztowałyby od 300zł <, a nie 120zł i to z zasilaczem!

Czasem się zdarzy, ze i firma robiąca Codegeny zdziała taśmę zasilaczy na rynek i nie bedzie z nią żadnych problemów czasem…

Polecane wśród użytkowników markowe zasiłki to;

fortron/source, enlight, enermax, huntkey, chieftec, top power, tagan, antec

te marki to raczej rynkowe pewniaki, co do wykonania, stanu napiec itd., ale do ceny extra zasiłki dochodzi jeszcze oplata za firmę

Wykonanie w/w jest dużo bardziej precyzyjne, kiedyś wziąłem mojego starego Codegena 300W do ręki i jest dużo lżejszy, niżeli mój aktualny Chieftec 450W,

wszystko to wynika z użytych materiałów, niekiedy w zasilaczach nie markowych można zobaczyć “małe braki”

Firmowe zasilacze niejednokrotnie ratują przed spaleniem całego kompa, montowane w nich rożne sensory, maja zapewniać bezpieczeństwo naszemu pc-towi oraz komfortową pracę.

Wiadomo, np. na allegro można dorwać mało znane zasilacze, które się extra spisują! :wink:

NAPIĘCIA :-o

W sumie najważniejsze są : 3 -> 3,3V, +12V, +5V

Przyjęto, ze dopuszczalna norma wahań to 5% dla atx-ów (-5V, -12V - 10%)

11.4V dla 12 V

4.75V dla 5V

ok. 3.15V dla 3.3V

Kiedy nasza zasiłka daje napięcia na tym poziomie zasilacz możemy go reklamować, w innym wypadku mamy małe szanse na uwzględnienie reklamacji

Po moich doświadczeniach, mogę powiedzieć, ze lepiej żeby +12V nie spadło poniżej 11,5 ( kiedyś miałem 11,54 ), +5V poniżej 5,8V ; 3,3V poniżej 3,2V

Oczywiście mowie o obciążeniu zasilacz, czyli pełny stres 100% użycie sprzętu!

Podczas zwykłego grzebania po windzie, powinniśmy mieć niemalże wzorcowo

Większość użytkowników, jak już widzi w np. w EEvereście, jakiemaja napięcia, omal nie wyskakuje w butów , należy na spokojnie sprawdzić

zasilacz u kumpla jakiegoś, zmierzyć możemy miernikiem (koszt ok. 10zł), i wtedy mamy 100% pewność, gdyż pomiary systemowe niestety takiej nie dają! I należy sobie to zapamiętać!

Przyczną złego funkcjonowania zasilacza może być:

Niewłączanie się kompa, restarty wewnątrz systemu, restarty podczas np. grania, uszkodzenia reszty naszego hardware, przegrzewanie.

Jak widać sporo, ma do powiedzenia :?

Jeśli zsumuje się pobór mocy wszystkich urządzeń, które mamy w komputerze, uwzględni straty i fakt, że zasilacz nie będzie pracował stabilnie przy 100% obciążeniu, możemy założyć, że typowy komputer entuzjasty może pobierać:

9.125 A na +3.3V

20.375 A na +5V

18.125 A na +12V

Dane są zawyżone, ale chodzi o stabilność…

Kluczowym elementem jest tu właśnie 12V.

Codegen 300W

20 A na +3.3V

30 A na +5V

13 A na +12V

doskonale na niższych napięciach, ale 12V to stanowczo porażka!

Foxconn 400W

24 A na +3,3V

35 A na +5V

15 A na +12V

Tu już jest dobrze, ale ładowanie sporej ilości hdd, lub zbyt mocne o/c raczej może skazać i ten zasilacz na porażkę

Mały test zasilaczy na tweak.pltu

Jak odpalić zasilacz atx, bez użycia płyty głównej?

Nic prostszego, wystarczy jakimś spinaczem metalowym połączyć kabelek zielony, z czarnym na 20pinowej wtyczce do płyty, i zasilacz ruszy!

Ostatnio, wraz z postępem technologicznym pojawiły się wtyczki 24pin, jednak producenci się postarali i 24pinowa wtyczkę spokojnie można wpiąć pod płytę 20pin, bo 4 dodatkowe piny są odpinane!

klik pierwsze 3 zdjęcia.

Chyba tyle :mrgreen:

Pozdrawiam :wink:

eot: a to wszystko przez prażynki i lecha :lol:

To ta sama firma?? Nie mogę znaleźć na allegro włąśnie fortrona 400W. (kiedyś było ich pełno.) Szukać go pod nazwą source?? Możesz mi podać link do takowego. Albo innego 400W. Na zasiłke mam troche mało kasy bo tylko 100zł. Co możesz polecić??

http://www.preisvergleich.de/produkte/p … 18435.html

300W

tez niewidze fortonów 400W na allegro ;/

No a Tagan :?: :slight_smile:

zapomniałem :wink:

Chyba udało mi się znaleźć fortrona. Może być?? Nie jest to żadna okrojona wersja??

Aha no i jeszcze co sądzisz o tym.

Codegen 500W ? :lol:

To się zobaczy - Autor musi najpierw poprawić

wszystkie błędy językowe i stylistyczne

Post, jako OT ===::> Śmietnik

a Antec? Czy to tylko lista “tańszych” zasilaczy?

Ja wlasnie mam tego Forton Source. Tyle ze chyba trafilem na zepsuty model :confused: kupilem go na allegro i juz gadalem z kolesiem powiedzial ze wymieni nie ma sprawy. Ale mam pytanko. Gdy go podpiolem wszystko ladnie chodzilo a za okolo 3 dni nie moglem uruchomic kompa , wlaczam go , zaczyna sie krecic wiatraczek na procku i sie zatrzymuje po okolo 2s. Po tym zmienilem zasilacz na stary i hula , po paru dniach gdy mialem isc na poczte go odeslac zprawdzilem go jeszcze raz i wszystko ladnie chodzilo , ale po 3dniach to samo :confused: jutro pojde go odeslac. Wiecie o co moze chodzic ? Zasilacz jest tak jakby zapsuty czy co ?

A coś nie tak z Codegen’em?? zawsze mi się wydawało że to taka średnia firma co do zasilaczy (napewno lepsza od mojego Megabajta :))

No nieiwem, ja juz z codegenem niechce miec nic wspolnego :slight_smile:

Nop, wichajstry kusza, ale to ma jeden cel :smiley: zawsze mozesz kupic ten zestaw, bedziesz mial 2 wentyle, panel i z czasem 1 wentyl i troche złomu gratis :wink:

pisze jak pisze, byle by bylo tresciwie i na temat :wink:

wyedytowalem co sie da :wink:

Złączono Posta : 27.02.2006 (Pon) 19:33

dodalem, ale nie ma sensu wypisywac bardzo drogich zasilaczy :wink:

raczej markowe i pewne, bo mozna by jeszcze revoltec-ka dopisac, ale ta ifrma nie robila zasilek wczesniej, i niewiadomo co to tak naprawe jest :slight_smile:

A to jest chyba temat troche zjechany z

:shock: http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=8223

:shock:

tak, znam autora :smiley:

a tekst jest podobny, a nie identyczny :stuck_out_tongue: i zawiera info ze wszytskich odnosnikow z tweak!