Pytania dotyczące Vortalu

Mam kilka pytań dotyczących zarządzania takim dużym, popularnym vortalem.

  1. Żeby umieszczać te wszystkie programy to potrzebujecie zgody ich twórcy ??

  2. Jaki macie serwer ?

  3. Jakie wynoszą koszty utrzymania takiego serwisu.

  4. Dostajecie pieniądze za ten Vortal czy tylko za reklamy ?

  5. Ile kosztowało wynajęcie informatyków do wykonania tego Vortalu…

A może zrobiliście to sami ? Ilu was to robiło ?

Narazie tylko tyle jak czegoś jeszcze nie będę wiedział to umieszczę to w tym temacie.

nie wydaje si się ze to są poufne informacje :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

i że ciekawość to pierwszy stopien do piekła :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Wcale nie mają tych "wszystkich programów "na własnym dysku . Wystarczy wpisać odnośnik do programu a ten otworzy ci odpowiednia stronę .

Tam dopiero możesz poczytać co i jak , za ile, na jakich warunkach itp

W Google jest podobnie -i nie trzeba im żadnej zgody na informacje …

Wszystkie pytania a wyjątkiem 1 stanowią, jak sądzę, tajemnicę firmy Xenium.

Napisz do Nich - tylko Oni mogą Ci udzielić takich informacji :smiley:

a informatycy byli wynajęci? Sądzę iż to nie jest tajemnicą.

Czy vortal (wraz z forum) tworzyła bierząca administracja dp?

Nie potrzeba szczególnych zezwoleń, chyba że jasno jest tak napisane w licensji programu.

Zauważ, że do niektórych programów są odnośniki do strony producenta a nie bezpośredni link (np. product macromedii)

Najlepiej poczekac na reakcję Liska.

Wolałbym, by to On udzielał takich informacji

ad.1. Generalnie nie, jest to swoista reklama danego programu, więc autorów bardziej interesuje być u nas niż nie.

ad.2. Jeden z nich wygląda tak:

serwer325nd.th.jpg

ad.3. Niestety za dużo a do tego coraz więcej.

ad.4. Sami się utrzymujemy.

ad.5. Nic, sami go stworzyliśmy od podstaw.

Ile osób go robiło? To zależy o co pytasz.

Koncepcyjnie - kilka osób.

Technicznie - grafik zrobił grafikę, ja napisałem kod (który zresztą ciągle się zmienia i pewnie nigdy nie będzie w stanie ostatecznym).

@lisek

Ja mam małe pytanko: jaki zasilacz zasila serwer? (chodzi mi o moc, firma i model).

Zasilacz był razem z obudową, model obudowy:

obudowa serwerowa Intel SC5200 (Hudson 3) 460 Watt

łatwo znaleźć w necie opisy.

@lisek

Jeszcze takie pytanko mi się nasunęło, jeśli to nie tajemnica to proszę o odpowiedź: konfiguracja serwera mnie interesuje, tj. proc, pamięć, dyski, przepustowość łącza, itp, itd.

O konfiguracji serwera na pewno Ci nie powiem, jest to jak najbardziej tajemnicą :slight_smile:

Zresztą, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo to nie jest tylko jeden serwer ale nieco więcej, do tego chodzą na nich jeszcze inne ciekawe usługi. Nie będę jednak się nad tym rozpisywał.

Jeśli chcesz założyć jakiś serwis (bo mam wrażenie, że dlatego pytasz) to tak naprawdę wszystko jest sprawą względną. Moc serwerów czy przepustowość łącza jest uzależniona tylko i wyłącznie od tego co chcesz trzymać na tym serwerze i ile userów tam rzeczywiście będzie wchodzić.

Trudno, jak tajemnica to tajemnica :wink: Nie mam zamiaru zakładać serwisu. Wszystko o co pytałem to tylko dla mojej osobistej wiadomości, ciekawości. Dzięki za info.

chciałem zrobić podobny vortal ale za dużo roboty … czy oferujecie hosting dla ciekawych stron ?

Nie oferujemy. :slight_smile: