Problem z HDD przy włączaniu kompa

Mam następujący problem: po włączeniu komputera BIOS nie czyta dysku twardego, zostaje wyświetlony jakiś tam komunikat ‘Non system disk’ etc. Za każdym razem muszę wchodzić w BIOS i nawet nie tyle ustawiać tam HDD, co wejść w ‘Primary IDE’ i klikać po kolei wszystkie opcje (Auto, Auto, Enabled, itd), za którymś potwierdzeniem dysk się pojawia, czasem za np. drugim, trzecim, czasem za czterdzestym. Potem zapisuję to wszystko i jest ok, do następnego uruchomienia (wyłączenia, nie restartu). Alternatywną metodą jest włożenie płytki WinXP i odczekanie, aż Instalator skopiuje pliki, potem zresetuje kompa, włączy ekran instalacji. Wtedy wychodzę z Instalatora (F8 itd), reset kompa i wszystko gra (oczywiście do następnego uruchomienia). Próbowałem już przeinstalowania sterowników, wymiany taśmy, wszystkiego. Nie jest to także wina dysku, bo na poprzednim komputerze działał. Sytuacja szczerze mówiąc mnie przerasta :stuck_out_tongue:

Konfiguracja:

Płyta ASRock 775Dual - 880Pro

Procesor Celeron D Prescott 2.53

Pamięć Kingston 512 MB DDRII

Dysk WDC WD153AA (starusieńki, 16 GB)

Proszę o pomoc i sorry za zagmatwany tekst :x

Zasilacz.

Sprawdzenie dysku na innym kompie - może jego powolny koniec.

Obowiązkowo wymiana taśmy sygnałowej na nową.

Reset biosu zworką/baterią,ustawić co trzeba ,dyski i napędy ustawić na auto i zapisać bios Save.

Dysk sam na taśmie na I kanale IDE - zworka na nim na Master lub CS.

Bootowanie jako pierwsze ustawić z HDD-0.

Przy starcie kompa test POST, komp musi widzieć dysk prawidłowo.

Podpiąć dysk na II kanał IDE.

Aktualizacja biosu płyty.

Podpiąć inny sprawny dysk.

Metoda prób i błędów.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Mnie sie wydaje że zbyt stary dysk jak na nową płyte gł. Mozliwe że “baza biosu” nie posiada już takiego dysku i poprostu go nierozpoznaje,czasami pewnie podczas rozruchu bios znajdzie jakiegoś podobnego WD to sie uruchomi, jeżeli jest możliwość w biosie to można przypisać parametry dysku nie na auto tylko spisać dane z dysku i wpisać je w odpowiednie rubryki moze coś pomoże.

Tj pan wyzej mowil;

flash biosu po przywroceniu wszystkiego na stan fabryczny powinno wszystko wykrywac automatycznie i bez przeszkod (teoretycznie bynajmniej)

Bardziej zastanawia mnie fakt,czy ten 16 GB HDD jest podpiety na osobnej tamie,czy do tasmy do ktorej jest podpiety jakis CD’ek ? :slight_smile:

Poniewaz ma to wielkie znaczenie…