Cooler na AMD Athlon XP 1800+

Chciałbym zapytać, czy poniższy cooler spełni swoją rolę przy tym procesorze… Mowa o:

:arrow: Arctic Cooling Super Silent Pro TC

Wymiar wiatraka (szer x wys): 83mmx22mm

Wymiar radiatora (szer x dł x wys): 65mm x 94mm x 42mm

Oto fotki (robione telefonem, przepraszam za jakość):

v60bntz8gjciw4ivm.jpg

tur95dhkbazxh24cm.jpg

17oiedyoyzqphkvbm.jpg

l2pe9d6qh3icvjb4m.jpg

Moim zdaniem, to pokaźny cooler, chociaż tego na fotkach nie widać :slight_smile:

Jak oceniacie?

P.S. W googlach znalazłem m.in. to:

:arrow: http://pclab.pl/thread4069.html

zalozysz, kilka testow by rozgrzac procka i zobaczysz czy jest ok :wink:

kiedys czyms podobnym chlodzilem, ale celka 1,2 :smiley:

Więc sprawa ma się tak. W tym coolerze są regulowane automatycznie obroty. I wiatrak na coolerze, gdy się włącza, to ledwo się kręci, dopiero po chwili rusza, coraz szybciej… Jednak max. obroty, jakie wyciąga, to 1690RPM.

  1. Nie wiem, jak pozbyć się autoregulacji (przeciąłem żółty kabelek od coolera, ale nic to nie dało)

  2. Czemu takie temperatury :?

Pastę zmieniałem kilka razy, nałożyłem ją według instrukcji z forum… Czy może trzeba zmienić cooler? Jeśli tak, no jaki najlepiej po Socket A? Czy czujnik przekłamuje… Jeśli mi się uda, załatwię miernik temperatury i zobaczę, jak to wygląda…

Może taki: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14448

Tam jest taki komentarz:

A jednak Cu lepiej przewodzi ciepło niż Al

Może warto zainwestować?

1. Nie wiem, jak pozbyć się autoregulacji (przeciąłem żółty kabelek od coolera, ale nic to nie dało)

Jesli on ma czujnik temperatury to należy go wylutować nastepnie zmostkować i bedzie chodził na max obrotów

Oznaczenie TC mówi, że ma…

W radiator między żeberka jest wsadzona taka główka, domyślam się, że to właśnie czujnik temperatury…

wiem co ono mówi ale nie dopatrzyłem sie go na fotkach :mrgreen:

Tą zapewne zieloną główkę wylutuj i połącz choćby lutem do czerownego pozostałe miejsce i zobaczysz :smiley: będzie dmuchał na max i oczywiście bedzie troche głośniej :smiley:

To wiadomo od dawna miedź ma drugą przewodność zaraz po srebrze ( Srebro ma najlepszą przewodność ok 440 W/m*K) a wiadomo ze nikt nie bedzie robił radiatorów ze srebra :slight_smile: (cena). Miedź (Przewodność cieplna 401 W/(m*K))ma prawie 2x wiekszą przewodność cieplną od Aluminium(Przewodność cieplna 237 W/(m*K)), a co za tym idzie szybciej oddaje ciepło :slight_smile:

a co to tego Zalmana za 140zl to wiesz jak niemasz co z pieniędzmi robić to jak znalazł bo na taki procek to moim zdaniem szkoda kasy, chyba że Ci sie przyda na przyszłość, bo pasuje na kilka socketów :slight_smile:

Podejrzewam, że ta temperatura procka to wina właśnie tego aluminiowego radiatora i wiatraka, który jest regulowany termicznie…

Jednak będę chciał zmienić chłodzenie na miedziowe. Prośba moja, czy moglibyście polecić mi coś na Socket A.

Ale niestety… Mam ten cooler i on jest wysoki na 94mm a do zasilacza pozostaje mu 15mm. Nie wiem, jak teraz to policzyć. Oto zdjęcie:

xvvrg9jgt2po89hjm.jpg

u6phnp26snx8igf0m.jpg

bj700h7pi352reyfm.jpg

Bo chodzi o to, że nie wiem, w jaki sposób wyliczyć max. rozmiar coolera… Nie mogę policzyć, że skoro ten ma 94mm , to 104 już nie wejdzie, bo przecież od miejsca osadzenia na rdzeniu procesora, cooler jest symetryczny… I nie chcę, by znajdował się za blisko zasilacza, by go nadmiernie nie ogrzewać…

Dodatkowo z tyłu obudowy zamontuję wiatrak o wymiarach 80 x 80 x 38.5mm , który będzie wydmuchiwał powietrze…

Cooler koniecznie miedziowy… Jakieś typy? Znalazłem fajnego Pentagrama:

:arrow: http://extrapc.pl/podzespoly/opis.php?k … 2company=

Ale czy się nada i zmieści…

mysle, ze wejdzie bez problemu :wink: mozesz dla pewnosci wyrysowac sobie na kartonie i przymierzyc :wink:

:: MARIO :: , mój serdeczny kolego i niekwestionowany liderze w OC 8)

Powiedz Ty mi

  1. O ile może spaść temperatura CPU po wymianie…

  2. Czy ten cooler jest dobry

  3. Ile powinien wynosić odstęp coolera od sasilacza?

1.Kto to wie ?? ale napewno z 5-10C mniej plus do tego dobra pasta przynajmniej AS%

2.Cooler dobry miedź regulacja predkość

  1. Najlepiej tak żeby go nie dotykał chociaż żeby były z 2mm

Z tego jak widać to powinien sie wymieść na spokojnie tak że nie dotknie zasiłki bo mu przybędzie po 1 cm na 2 końcach no a na boki to masz troche miejsca

  1. Jasne. Pastę mam Arctic Silver 5. Sprzedawca zapewniał o 99,9% srebra :hmmm:

  2. :spoko:

  3. No dotykać myślę nie będzie. Zrobię sobie model z kartonu i zobaczę. Nie wiedziałem, ile wynosi ta bezpieczna granica między coolerem a zasilaczem, stąd owo pytanie :slight_smile:

:oops: :oops:

1.Ciezko powiedzieć, ma na to wpływ wiele czynników, chlodzenie zastosowane w obudowie, uzyta pasta, rodzaj procka :wink:

  1. Sam mam pentagrama QVC100+ Cu i spisuje sie ok :wink: na 1600rpm jest nieslyszalny, a na 3000rpm slychac delikatny nieprzeszkazdajacy szum :wink:

  2. To chlodzenie wypuszcza powietrze dookoła, nie tak jak zwykle radiatory, bo nie ma ukierynkowanych zeberek :slight_smile: daje to moliwość chłodzenia elementów na płycie :slight_smile: Byle tylko sie nie stykał z zasiłką to juz bedzie dobrze :slight_smile:

Byłoby tak:

Obecny cooler - 94mm

Pentagram - 101mm

101-94 = 7mm

I teraz tak: Obecnie odstęp między coolerem a zasilaczem to 15-16mm

15-7= 8mm wolnego miejsca…

:hmmm:

Szkoda, że 100 to takie byki :o

A nie chcę kombinować, bo jeszcze czeka mnie montaż wiatraczka z tyłu obudowy… :slight_smile:

Jak znalazł, tym bardziej że i tak Cooler jest okrągły więc tylko w jednym miejscu bedzie te 8mm odstępu

Postanowiłem jednak dokonać jeszcze jednej zmiany. Mianowicie przyciasnej obudowy… Znalazłem coś takiego:

:arrow: http://allegro.pl/item97982411_super_ch … _pci_.html

Ma fajny panel z przodu, który po zamontowaniu wiatraczka będzie bardzo funkcjonalny… Jednak mam wątpliwość:

Wysokość tej obudowy to 43cm , czyli o 1cm więcej niż moja obecna obudowa. Szukać czegoś innego (wyższego) czy jednak ta obudowa jest dobra, zostać przy chłodzeniu Pentargama i będzie więcej miejsca… (z 8mm odstępu zrobi się 18mm). A może zmieści się 100…

Jak myślicie?

ja bym niezmienial :wink:

Wiesz :: MARIO :: , zmienić muszę, bo ona na głębokość jest za mała i mi się napęd nie mieści, bo płyta jest za duża… Teraz kwestia tego, na co zmienię…

aha, poszukaj zego, moze tanszego, lub ewentualnie droższego , jak tam wolisz :wink:

mnie osobiscie stylizacja tej budy, zupelnie sie nie podoba :expressionless:

Mi tylko zależało na budzie, która będzie miała około 43-44cm wysokości…

Prosta i zgrabna, tylko tyle :frowning:

No ale tam nic mie ma na allegro, albo ja nie umiem szukać już… Chcę najpierw obudowę dorwać, by później dopasować cooler, może wejdzie Pentagram Cu 100

No to poszukaj głębokiej nie tylko allegro :stuck_out_tongue:

Mi by taka pasowała :stuck_out_tongue:

http://www.mod-planet.com/index.php?mod … pageid=307