Usunięcie linuxa oraz gruba - pytanie

Witam!

Jak mam usunąć Linuxa ?? Tak:

Mam dyski (a raczej partycje) C, D, E oraz zrobiła sie jakaś H (ona ma 0MB) one są w FAT32 tylko C jest w NTFS. Na F mam chyba Linuxa Fedorę Core 4.

Instaluje Partition Magic Pro 7. W nim usuwam partycję F (bo na niej jest Linux). Potem tworze nową partycję już w FAT32 o takim rozmiarze o jakim była F i usuwam tą H.

Potem usuwam gruba w taki sposób:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 940#506940

Tak ??

Przy okazji pytanko:

Jak usunąć partycję w Partition magicu pro 7 ?? Oraz jak stworzyć nową ??

Prosiłbym o rady korczek po korczku bo niechciałbym narobić bałaganu w komputerze :slight_smile: (proszę nie podawać linków do for na których pisze jak posługiwać się wersją 8 tego programu bo ja mam pro 7 i najlepiej gdyby któryś z forumowiczów to opisał)

Z góry dziękuję.

Dokłądnie, i nie polecam wykonywania tego w inny sposób sam się przekonałem ze jest to najlepsze rozwiązanie i najbezpieczniejsze.

A dokładnie usuwasz za pomocą komeny fixmbr a pózniej naciskasz T.

Proszę mały przewodnik po PM:

http://komputery.katalogi.pl/temat28436/

Podaje linka mimo ze posiadasz starszą wersje ponieważ one nie róznią się sposobem wykonywania w/w czynności.

To po wpisaniu fixmbr czekam i naciskam T. I potem exit i Enter. POtem wyłączam kompa. Tak ??

:hmmm: Ale w tym temacie do którego link podałeś pisze jak zrobić nową partycję zabierając miejsce z już istniejącej. A ja potrzebuje zrobić nową ot tak. :roll: I nie pisze tam jak usunąć partycję :roll:

Złączono Posta : 13.04.2006 (Czw) 11:33

proszę o pomoc - to ważne

Bo temat był o czym innym

A żeby założyc nowa partycje to musisz miec miejsce

pobaw sie tutaj - bez używania żadnych programow

panel sterowania > narzedzia administracyjne > zarzadzanie komputerem > zarzadzanie dyskami

No przecież jak usunę jedną partycję która ma 7GB, to zginie mi z dysku twardego 7GB i potem chce utworzyc nową partycję o rozmiarze 7GB.

Wolę Partitionem, nikt nie umie się nim posługiwać i nie napisze mi :?

Tym tez to mozna zrobic :slight_smile:

tworzy bardzo szybko

Ale on nie widzi dysków w ext2 :stuck_out_tongue:

sss6dz.th.jpg

u mnie jest cos takiego

A u Mnie jest coś takiego:

nvdstjkyjn4zc5h7m.png

i już po tym woogle nie rozumiem. Tam mam 7GB na H a w Moim komputerze nic nie pokazuje

9gd5tk7cn948ildam.png

i nie wiem. Bo jak najadę na inną partycję to są szczegółowe dane

anjnqs1bv3biyjpom.png

i co teraz mam zrobić ?? :frowning:

Partycja 102MB i H 7,71GB to partycje linuksowe, jeśli chcesz usunąć linuksa to PPM usuń dysk logiczny usuwasz te dwie partycje. W moim komputerze ich nie będzie, bo windows nie współpracuje z tymi systemami plików.

Tylko jeszcze musisz gruba usunąć i wyczyscić mbr

Dobra jak usune te dwie partycje to jak potem utworzyć nową o rozmiarze 7,85 w FAT32 :?:

Proszę o odpowiedź.

Mam tak:

Usuwam tą 102MB oraz H klikając ppm i wybierając Usuń dysk logiczny. Będę miał je usunięte. Potem nową utworze w FAT32 i potem usunięcie gruba w taki sposób co napisał Zenek Rolnik.

Trzeba to wszytsko uporządkować bo masa zbędnych informacji została tutaj podana :roll:

Windows nie odczytuje i nie widzi partycji w formacie plików ext2 więc tego 7 gb w Windowsie tak jagbyś nie miał.

Na początek to usuwasz partycje gdzie miałeś Linuxa ( Partycja H i 102 mb zapewnie SWAP). Następie starrujesz do konsoli odzyskiwania i wykonujesz to tak:

Ustawiasz bootowanie w BIOS-ie z płyty CD.

Wkłądasz do napędu płytę XP.

Bootujesz z niej system, az zobaczyśc ekran instalacji.

Będziesz miał tam 3 opcje do wyboru, klikasz napraw bierzącą instalację (w tym celu naciskasz klawisz R ).

Następnie logujesz się do swojej instalaci, zapewne masz jeden system więc klikasz 1 , pózniej wpisujesz hasło administratora(jeśli nie masz klikasz poprostu Enter )

I wpisujesz komende fixmbr i następnie zatwierdzasz operację kilkając na pytanie T

Po zakonczeniu naprawy potrwa ona dosłowanie chwilkę wpisujesz exit i naciskasz Enter.

Teraz zostaje wolne 7 gb (Czyli nie podzielona przestrzeń) z której chcesz utworzyć nową partycję.

W programie PM z menu wybierasz Create a new partition (Utwórz nową partycję). Dalej wybierasz pustą przesczeń 7 gb i dalej przeprowadzasz proces tworzenia partycji według poleceń na ekranie.

Będę mógł wpisać rozmiar nowej partycji. To wpisze 7GB tak ??

I dzięki. Później zrobię :slight_smile:

Ale pod windowsem w tym narzędzia administracyjne ma te dwie partycje tą wolną 102MB oraz H usunąć. ??

Tak

Usuń je z poziomu Partition Magic

Mógłbyś napisać jak ??

PPM na partycję do usunięcia i wybierasz Delete/Usuń.

Już chciałem sobie usunąć :slight_smile:

Zainstalowałem program i mam takie:

partitionpartycje2ck.th.png

i które mam usunąć (najlepiej zaznaczcie na obrazku) ?? Bo tu jakoś inaczej pokazuje niż w tym windowsowskim menagerze i niechciałbym pomieszać w partycjach :roll:

Przecież wyświetal tak samo :roll:

Usuwasz partycję H i Linux Ext2.

A pozatym to ty powinienieś wiedzieć najlepiej jakie partycję są z Linuxem i które chcesz usunąc :o

No wziołem ppm najpierw na jedną a potem na drugą i Delete. Potem zamykam program i pyta cos ja powiedzialem, ze tak (bo pod koniec progranu pyta czy chce sie operacje wykonac). Robi coś i…

bs8xasacfd73xuhom.png

:frowning: